Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mocne przyspieszenie inflacji we wrześniu! Wzrost cen nieuchronnie zbliża się w kierunku 6%

|
selectedselectedselected
Mocne przyspieszenie inflacji we wrześniu! Wzrost cen nieuchronnie zbliża się w kierunku 6% | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według wstępnych danych inflacja CPI w Polsce wzrosła we wrześniu do 5,8% r/r z 5,5% r/r miesiąc wcześniej. Dane przewyższyły naszą prognozę, jak i konsensus wynoszące 5,6% r/r. Jest to najwyższa wartość wskaźnika CPI od czerwca 2001 r. Presja inflacyjna w Polsce narasta silniej od oczekiwań i będzie rosnąć jeszcze w najbliższej przyszłości.

Według szczątkowych informacji przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny na wzrost wskaźnika złożyło się przyspieszenie wzrostu cen żywności (4,4% r/r wobec 3,9% r/r w sierpniu), cen nośników energii (wzrost do 7,2% r/r z 6,6% r/r), a także cen paliw (28,6% r/r wobec 28,0% r/r). Informacje te wskazują, że we wrześniu wzrosła także inflacja bazowa, obliczana jako CPI po wyłączeniu cen żywności i energii. Według naszych szacunków wyniosła ona 4,0-4,1% r/r wobec 3,9% r/r przed miesiącem i po raz pierwszy od 20 lat osiągnęła poziom co najmniej 4,0% r/r.

Inflacja nie przestaje negatywnie zaskakiwać - 1Inflacja nie przestaje negatywnie zaskakiwać - 1

Wysoką inflację nadal silnie napędzają rosnące silnie ceny paliw powiązane z kształtowaniem się cen ropy naftowej na świecie

Rosną także ceny innych surowców energetycznych, a także cen uprawnień do emisji CO2, które z kolei podwyższają ceny energii, co będzie jeszcze zwiększone w październiku, gdy wejdą nowe wyższe taryfy na gaz dla gospodarstw domowych. Wyższy wskaźnik bazowy we wrześniu wskazuje także na rosnące ceny usług i/lub towarów. Potwierdzałoby to przerzucanie rosnących dynamicznie cen wyrobów gotowych na konsumentów, które sygnalizowane było sygnalizowane przez przedsiębiorców w badaniach koniunktury. Z tego też powodu nie uważamy, że inflacja ma obecnie charakter stricte podażowy. Zaburzenia po stronie podaży i zakłócenia w łańcuchach dostaw potęguję wzrost cen, który napędzany jest silnym popytem i stymulacją fiskalno-monetarną.

Perspektywy inflacji pozostają niekorzystne, a ścieżka CPI najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie w tym roku przewyższając poziom 6,0% r/r. W przyszłym roku inflacja zacznie się stopniowo obniżać. Indeksy spodziewanych cen w przemyśle i handlu utrzymują się na wieloletnich maksimach, a najbardziej jest to widoczne w branżach, które najsilniej odczuwają skutki napięć w łańcuchach dostaw (produkcja papieru, wyrobów z drewna, mebli, sprzętu AGD). Tempo spadku inflacji ograniczać będzie pro-konsumpcyjna polityka gospodarcza stymulująca popyt w warunkach już solidnego odbicia, rosnące ceny energii oraz żywności. W rezultacie, w przyszłym roku średnioroczna inflacja przekroczy w naszej ocenie 4% i dopiero pod koniec 2022 r. wskaźnik CPI może zbliżyć się do górnej granicy celu NBP.

Indeks PMI obrazujący nastroje w krajowym przemyśle obniżył się we wrześniu do 53,4 pkt z 56,0 pkt miesiąc wcześniej

Reklama

Odczyt okazał się niższy od konsensusu (54,7 pkt) i naszej prognozy wynoszącej 54,0 pkt. Jest to trzeci z rzędu spadek wskaźnika, który osiągnął poziom najniższy od lutego br. Raport z badania PMI wskazuje, że do hamowania bieżącej produkcji przyczyniają się niedobory surowców i półproduktów. Przekładają się one na wzrost cen dostaw towarów oraz cen produkcji sprzedanej, choć nie był on już tak silny jak w ostatnich miesiącach. Wysokie ceny wyrobów gotowych ograniczają z kolei popyt odzwierciedlony w zniżce nowych zamówień w sektorze. Dane te wpisują się w globalny obraz sektora przemysłowego, który boryka się z problemami niewystarczających dostaw, ich opóźnień i silnie rosnących kosztów. Dobrą informacją jest jednak fakt, że indeks PMI cały czas przewyższa neutralny poziom 50,0 pkt oddzielający spowolnienie od ożywienia.

Problemy podażowe i wysokie ceny będą utrzymywały się, i to przez dłuższy okres niż spodziewano się jeszcze kilka miesięcy temu. Dodatkowym ryzykiem dla sektora są niedobory energii elektrycznej w Chinach, które najprawdopodobniej dodatkowo spowolnią czas dostaw, gdyż fabryki w części regionów nie są w stanie w wykorzystać swoich możliwości produkcyjnych. Jednym z kluczowych elementów perspektyw przemysłu są dostawy podzespołów elektronicznych. Pomimo, że ich produkcja już przewyższa poziomy sprzed pandemii popyt nadal nie jest w pełni zaspokojony, co będzie odczuwalnie ograniczać przemysł, m.in. motoryzacyjny.

Niewystarczająca liczba produktów i ich mocno rosnące ceny zapewne wpłyną też na wyniki konsumpcji i inwestycji. Niemniej było to przez nas spodziewane, stąd utrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2021 r. wynoszącą 5,3% r/r. Zaznaczamy jednak, że bilans ryzyk dla tych oczekiwań jest skierowany w dół. W nieco dłuższej perspektywie trudno jest przewidzieć, jak długo problemy podażowe w przemyśle będą się utrzymywać. Poprzez mechanizm dostosowawczy cen popyt i podaż będą stopniowo zbiegały do zmniejszenia napięć, aczkolwiek informacje dotyczące produkcji półprzewodników nie napawają optymizmem, gdyż cześć przedstawicieli branży wskazuje, że niedobory będą odczuwalne w 2022 r., a może i jeszcze dłużej. Rosnące koszty gotowych produktów będą przekuwać się na ceny konsumpcyjne, co oznacza, że wysoka dynamika cen na świecie rychło nie ustąpi.

Opublikowane dziś dane potwierdzają wysoką presję inflacyjną w gospodarce zarówno wśród firm przemysłowych jak i konsumentów, która szybko nie ustąpi

Oczywiście zgadzamy się z opinią, że za wysoką inflację odpowiadają częściowo czynniki poza kontrolą władz monetarnych. Niemniej możliwości przerzucania kosztów dóbr i usług na konsumentów jest możliwa dzięki silnemu popytowi, który także w przyszłości będzie hamował możliwość obniżenia inflacji, tym bardziej, że polityka fiskalna pozostanie luźna. Naszym zdaniem projekcja listopadowa wzmocni jeszcze wnioski z projekcji lipcowej, która dawała argumenty za podwyżką stóp procentowych. Czynnikiem powstrzymującym większość członków Rady przed zacieśnieniem polityki monetarnej pozostaje niepewność pandemiczna, która w naszej ocenie pozostaje dużo mniejsza niż przed rozpoczęciem programu szczepień. Stąd podwyżka stóp procentowych w listopadzie, bądź grudniu wydaje się jak najbardziej zasadna.

Jednym z kluczowych elementów polityki pieniężnej jest kontrola oczekiwań inflacyjnych, czemu w żaden sposób nie pomaga obecne retoryka większości członków Rady. Naszym zdaniem duże znaczenie powinien mieć komunikat po październikowym posiedzeniu, gdyż ewentualną podwyżkę stóp powinien poprzedzić pewien zwrot w ocenie średniookresowych perspektyw inflacji. Podwyżka stóp procentowych w Polsce jest nieunikniona, a opóźnianie jej będzie oznaczało szybsze dostosowanie w przyszłości, co może generować większe koszty dla gospodarki. Polityka pieniężna w Polsce kontrastuje ze znaczącym zacieśnieniem warunków monetarnych w Czechach i na Węgrzech.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

polski złoty kurs euro do złotego dane o inflacji poziom inflacji w polsce rodzaje inflacji stopa inflacji w Polsce kurs złotego do dolara wskaźnik inflacji poziom inflacji wzrost inflacji złoty polski polski złoty kurs kurs rubla do złotego kurs złotego do rubla kurs złotego do hrywny kurs złotego wykres kurs złotego do euro kurs złotego prognoza kurs złotego do korony czeskiej kurs liry tureckiej do złotego kurs złotego do liry tureckiej przyczyny inflacji kalkulator inflacji skutki inflacji przeciwieństwo inflacji gus wskaźnik inflacji prognoza inflacji pozytywne skutki inflacji przyczyny inflacji popytowej stopa inflacji gus inflacji wskaźniki inflacji polski złoty banknoty jak obliczyć wskaźnik inflacji jak obliczyć roczny wskaźnik inflacji wskaźnik inflacji gus wskaźnik inflacji wzór wskaźnik inflacji 2020 typy inflacji stopa inflacji 2019 wskaźnik inflacji 2020 ile wynosi stopa inflacji polska teoria inflacji negatywne skutki inflacji kurs hrywny do złotego kurs korony czeskiej do złotego kurs złotego do forinta kurs rubla białoruskiego do złotego pozytywne i negatywne skutki inflacji prognoza inflacji 2019 kurs kuny do złotego wskaźnik inflacji 2019 poziom inflacji w polsce 2020 kurs czeskiej korony do złotego kurs złotego na ukrainie kurs szekli do złotego przyczyny i skutki inflacji prognoza inflacji na najbliższe lata wpływ inflacji na gospodarkę jak obliczyć stopę inflacji złoty polski kurs nowy złoty polski polski złoty nowy nowy polski złoty pln polski nowy złoty stopa inflacji 2018 kurs ukraińskiej hrywny do złotego wskaźnik inflacji bazowej bezpośrednie skutki inflacji wskaźnik inflacji 2021 gus spadek inflacji co oznacza prognoza inflacji 2021 prognoza inflacji 2021 gus co kupować w czasie inflacji Wskaźnik Przyszłej Inflacji metody przeciwdziałania inflacji kalkulator inflacji w polsce realna stopa inflacji główne teorie inflacji wady i zalety inflacji oblicz roczną stopę inflacji historia inflacji w polsce klasyfikacja inflacji przeanalizuj wykres przedstawiający poziom inflacji kalkulator inflacji gus miary inflacji bazowej sposoby pomiaru inflacji sposoby mierzenia inflacji źródła inflacji wysokość inflacji w polsce gus poziom inflacji poziom inflacji w polsce 2014 przyczyny inflacji podażowej era inflacji poziom inflacji w polsce w ostatnich latach stopień inflacji 2016 co to stopa inflacji ilościowa teoria inflacji ile wynosi stopa inflacji waloryzacja czynszu o wskaźnik inflacji wskaźniki inflacji w polsce wymień i scharakteryzuj typy inflacji wskaźnik inflacji 2014 inercyjność inflacji obecny poziom inflacji w polsce skutki inflacji makroekonomia poziom inflacji w polsce gus
Reklama
Reklama