Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Majowy wzrost inflacji nieznaczny, ale prawdziwe skoki dopiero przed nami

|
selectedselectedselected

Według wstępnych danych opublikowanych przez GUS, inflacja w maju wyniosła 2,5 proc r/r.. Jest to wzrost o jedynie 0,1 pkt. proc. w stosunku do kwietnia, czyli niższy niż prognozowali analitycy. Jednak inflacja znajduje się obecnie na ścieżce wzrostowej i na koniec roku może wynieść około 5-6 proc. r/r.

[eToro] Komentarz Pawła Majtkowskiego: W maju inflacja wzrosła nieznacznie, większe wzrosty dopiero przed nami
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za wzrost inflacji w maju odpowiadają przede wszystkim rosnące ceny żywności. Jest to druga runda podwyżek wynikających z podniesienia podatku VAT na żywność od 1 kwietnia. W maju żywność podrożała o 0,3 proc. Skumulowany wzrost cen produktów spożywczych w kwietniu i maju wyniósł w sumie 2,4 proc. W kwietniu było to 2,1 proc. więcej, a w maju – 0,3  proc. To oznacza, że podwyżka VAT została przeniesiona na poziom cen mniej więcej w połowie – VAT wzrósł o 5 proc, tymczasem ceny – o 2,4 proc.

Trzeba jednak pamiętać, że żywność drożeje także na rynku światowym. Indeks Śniadaniowy eToro, obejmujący ceny podstawowych produktów żywnościowych na śniadanie, wzrósł o 36 proc. od początku roku. Najbardziej wzrosły globalne ceny kakao, kawy, soku pomarańczowego i wieprzowiny, a staniały produkty takie jak pszenica, herbata i mleko.

Ceny paliw w Polsce spadły natomiast o 0,3 proc, przy spadku cen ropy na rynkach światowych o 3,5 proc., nawet pomimo zwiększonego napięcia geopolitycznego (związanego przede wszystkim z sytuacją na Bliskim Wschodzie), czy ostatnich wzrostów cen pod koniec miesiąca.

Spadały także ceny nośników energii, konkretnie o 0,2 proc. Na horyzoncie widzimy już jednak podwyżki – od 1 lipca wzrosną ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, w wyniku pierwszego etapu odmrażania ich cen. To będzie najważniejszy element wpływający na wzrost inflacji w drugiej połowie roku. Prognozujemy, że na koniec roku, według najbardziej prawdopodobnego scenariusza, inflacja znajdzie się w przedziale 5-6 proc. r/r.  

Inflacja nadal plasuje się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o obawy polskich inwestorów. Najnowsze badanie eToro Puls Inwestora Indywidualnego wykazało, że blisko 31 proc. polskich inwestorów indywidualnych w ciągu najbliższych 3 miesięcy najbardziej obawiało się̨ właśnie inflacji jako potencjalnego ryzyka zewnętrznego dla ich portfela inwestycyjnego.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce - mamy dane za maj 2024. Prognozy dla CPI - zobacz czarny scenariusz

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Majtkowski

Paweł Majtkowski

Analityk eToro na polskim rynku, który będzie dzielił się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.


Reklama
Reklama