Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konsumenci w USA w coraz lepszych nastojach. Polakom też się żyje coraz lepiej?

|
selectedselectedselected
Konsumenci w USA w coraz lepszych nastojach. Polakom też się żyje coraz lepiej? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Piątkowa sesja upłynęła w spokojnej atmosferze, a najciekawszą publikacją były dane o nastrojach konsumentów w USA. Na rynku obserwowaliśmy umiarkowane wzrosty dochodowości polskich papierów skarbowych na dłuższym końcu krzywej. Z drugiej strony złoty odrobił słabość z ostatnich dni i wyraźnie umocnił się względem euro. O poranku dostrzec można apetyt inwestorów na niższe stopy na rynkach bazowych.

 

Kalendarz najważniejszych danych i publikacji makroekonomicznych

Poniedziałek, 22.01.2024

Tydzień rozpoczynamy od naprawdę wysokiego "C". GUS uraczy nas bowiem całą lawiną danych za grudzień. Jak wyglądają nasze oczekiwania? 

Produkcja przemysłowa: Dwa dni robocze mniej. Kalendarz sprzyjający dłuższym przestojom technicznym. W koniunkturze również szału nie ma. Oczekujemy spadku o 6,8% r/r. Konsensus zakłada zniżkę o 5,2% r/r.

Produkcja budowlano-montażowa: Niby dwa dni robocze mniej, ale budowlanka nie jest (szczególnie pod koniec roku) jakoś na to specjalnie wrażliwa. Tu liczą się odbiory. Uważamy, że wynik z listopada był zaniżony. Ergo dajemy trochę wyżej. Nasza prognoza to 4,9% r/r, konsensus 4,1% r/r.

Reklama

Sprzedaż detaliczna: Jak już pisaliśmy w komentarzu, przez sprzedaż paliw (październik i listopad) należy potraktować łącznie. Wynik listopada zaniża więc trend. Dni robocze jednak robią swoje. SA na plus m/m. Stawiamy na wzrost w ujęciu rocznym o 0,7%, konsensus 1,7%.

Zatrudnienie: Wzorzec sezonowy to spadek. Wskaźniki koniunktury raczej nie wspierają poglądu o nagłym zrywie. Kontynuujemy marsz słabą ścieżką. Nasza prognoza nie różni się od mediany oczekiwań ekonomistów ankietowanych przez parkiet: -0,2% r/r.

Płace: Zakładamy, że premie będą wypłacane nadal, ale w nieco mniejszej skali (ekwiwalent podwyżek). 2 dni robocze mniej działają lekko in minus. Rozpędzenie płac nadal 10-11%. Oczekujemy wyniku 10,7% r/r, konsensus 11,6% r/r.

Za granicą czeka nas jedynie odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board z USA. 

 

Wtorek, 23.01.2024

W nocy poznamy decyzję Banku Japonii, niemniej nikt zmian stóp procentowych nie oczekuje. Istotna będzie komunikacja BoJ w obliczu rosnących nadziei, iż w końcu doczekamy się wycofania ekspansji monetarnej.

Reklama

O poranku poznamy z kolei dane o płacach za listopad z Węgier. W godzinach popołudniowych czeka nas jedynie regionalny indeks Fed dotyczący aktywności przemysłowe w Richmond.

 

Zobacz także: Wiadomości krajowe: grudniowe dane zawładnęły kalendarzem

 

 

Środa, 24.01.2024

Dzień zaczynamy od wstępnych indeksów PMI dla usług i przemysłu z krajów europejskich. Z Polski poznamy stopę bezrobocia za grudzień, gdzie oczekujemy potwierdzenia wstępnego szacunku ministerstwa na poziomie 5,1%.

Po południu dane PMI spłyną z USA. Poza tym czeka nas decyzja ws. stóp procentowych w Kanadzie, a także krajowa podaż pieniądza M3 za ubiegły miesiąc. 

Reklama

 

Czwartek, 25.01.2024

To bez wątpienia dzień decyzji banków centralnych. Przed południem o stopach zdecydują Norwegia oraz Turcja. Po południu uwagę rynku skupi już werdykt EBC, gdzie rynek nie spodziewa się zmian kosztu pieniądza. 

Poza tym z USA spłyną wstępne dane o wzroście PKB w Q4, o grudniowych zamówieniach na dobra trwałe, o sprzedaży domów na rynku pierwotnym (także grudzień oraz tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Dzień zakończymy regionalnym indeksem Fed dla przemysłu w Kansas.

 

Piątek, 26.01.2024

Po emocjonującym czwartku ostatni dzień tygodnia zaczniemy na spokojnie. Przed południem Eurostat opublikuje jedynie grudniową podaż pieniądza. 

Po południu poznamy grudniowe dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, indeks podpisanych umów kupna domów, a także inflację PCE za ubiegły miesiąc z tamtejszej gospodarki.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama