Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gospodarczy dynamit Polski. Nokautujemy kolejne potęgi gospodarcze w eksporcie i handlu

|
selectedselectedselected

Udział Polski w globalnym eksporcie osiągnął największą wartość w historii. Biuro Analiz Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju przygotowało raport o znaczeniu Polski w globalnym handlu towarowym. Polska od 2001 roku awansowała w rankingu największych eksporterów o 10 miejsc. Teraz zajmujemy 22 miejsce.  Znajdujemy się przed Brazylią, Arabią Saudyjską czy Turcją. 

 

Gospodarczy dynamit Polski. Nokautujemy kolejne potęgi gospodarcze w eksporcie i handlu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Kto odpowiada za największy import?
  • Polska staje się coraz ważniejszym partnerem dla krajów rozwiniętych
  • Jesteśmy przed Brazylią, Arabią Saudyjską, czy Turcją. 

 

Polska wyprzedza kolejne potęgi gospodarcze

Jak podkreśla na platformie x Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Mikołaj Raczyński - Trend nearshoring/friendshoring daje potencjał do dalszego zwiększania udziału Polski w globalnym eksporcie.

 

 

Warto zaznaczyć, że handel zagraniczny wpływa na PKB, w konsekwencji zwiększa postęp technologiczny, jakość produktów, czy konkurencyjność gospodarki. 

Reklama

W 2023 roku Polska pod względem wielkości eksportu wyprzedziła takie gospodarki jak Brazylia, Arabia Saudyjska, czy Turcja. Udział Polski w sprzedaży w latach 2001-2023 wzrósł o 0,95% i tym samym wyniósł rekordowe w historii dostępnych danych 1,52%.

 

Grafika. Udział Polski w światowym eksporcie i imporcie.

gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 2gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 2

Źródło: pfr.pl

 

Reklama

Z kolei w imporcie Polska zajęła 20 miejsce, co oznacza awans o 6 miejsc względem 2001 roku. W tym sektorze zanotowaliśmy wzrost o 0,66%.

 

W 2023 Polska była w czołówce eksporterów netto (eksport pomniejszony o import) między innymi:

  • książek, gazet i innych wyrobów przemysłu poligraficznego 
  • przetworów z mięsa, ryb lub skorupiaków 
  • przetworów ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka 

 

Polska staje się coraz ważniejszym partnerem dla krajów rozwiniętych i rozwijających się

Jak podkreślono w raporcie “Spośród dwudziestu wybranych krajów z Unii Europejskiej i Europy Wschodniej oraz USA, Chin i Japonii udział Polski w obrotach towarowych wzrósł we wszystkich z wyjątkiem Rosji”.

Udział Polski w eksporcie Niemiec wzrósł ponad dwukrotnie od 2004 roku. Z 2,6%, wzrósł do 5,7%. Znaczne wzrosty odnotowaliśmy również w eksporcie Chin - tam wzrósł do 1,1% w 2023 r., z 0,3% w 2004 r. Natomiast udział Polski w eksporcie Węgier wzrósł do 4,6% w 2023 r., z 2,9% w 2004 r.

Reklama

 

Kto dominuje międzynarodowy obrót towarów? 

W obrotach towarowych dominują Chiny, Stany Zjednoczone i Niemcy, które w sumie odpowiadają za 30,6% światowej wymiany towarów. Przed Polską która eksportuje towary o wartości 355 mld USD, znalazła się Australia i Rosja z wynikami kolejno 371 mld USD i 399 mld USD. 

 

Grafika. Najwięksi światowi eksporterzy w 2023 roku. 

gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 3gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 3

Źródło: pfr.pl

Reklama

 

W kwestii importu, podobnie jak eksportu pierwsze trzy miejsca zajmują USA, Chiny i Niemcy. Zmieniona jest jedynie kolejność, liderem eksportu są Chiny, natomiast importu USA. Bezpośrednio przed naszym krajem, którego import wyniósł 341 mld USD, znajdują się Tajwan z wynikiem 359 mld USD i Turcja 362 mld USD importu. 

 

gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 4gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 4

Źródło: pfr.pl

 

Reklama

Warte odnotowania jest również to, że dynamika eksportu i importu towarowego Polski przez większość opisywanego okresu przekraczała dynamikę światowych obrotów towarowych. W zeszłym roku wyniosła ona 3,4%, natomiast cały rynek eksportu zanotował spadek w wysokości 5,9%.

Jak czytamy w raporcie - “Lata, w których dynamika światowego eksportu i importu przekraczała Polską, to przede wszystkim czas globalnego kryzysu finansowego lat 2007-2008 i pandemii koronawirusa”. 

 

gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 5gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 5

Źródło: pfr.pl

 

Reklama

gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 6gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 6

Źródło: pfr.pl

 

Przewaga eksportowa Polski

W raporcie przedstawiono również listę działów eksportowanych produktów, w których Polska ma największą przewagę eksportową. Zestawienie jest przygotowane w oparciu o metodę uwzględniającą stosunek eksportu danego produktu, do eksportu prowadzonego przez kraju, oraz całego rynku eksportu(Wskaźnik Ujawnionej Przewagi Komparatywnej). 

 

gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 7gospodarczy dynamit polski nokautujemy kolejne potegi gospodarcze w eksporcie i handlu grafika numer 7

Reklama

Źródło: pfr.pl

 

Cały raport Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, można znaleźć pod adresem: 

Polska w międzynarodowym handlu towarowym Sierpień 2024

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Stanisław Popłochodzki

Stanisław Popłochodzki

Dziennikarz informacyjny. Współpracował z Polskim Radiem i Polsat News. Zawodu uczył się w Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Absolwent Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Public Relations w Szkole Głównej Handlowej i Zarządzania Projektami na Politechnice Warszawskiej. W wolnym czasie podnosi ciężary, wspina się i kręci filmy


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama