Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy kakao może nas jeszcze zaskoczyć?

|
selectedselectedselected

Kakao służy nie tylko do produkcji czekolady. Choć ta słodka cecha kakao uwielbiana jest przez masy, inwestorzy doceniają ten rynek również za wysokie stopy zwrotu, choć wysoka zmienność oznacza także wysokie ryzyko. W ostatnich trzech latach deficyt kakao wyłącznie rósł. Co to oznacza dla cen i czy kakao może nas jeszcze zaskoczyć? O rynku kakao na bezpłatnym webinarze opowiadał analityk XTB Michał Stajniak, CFA.

Czy kakao może nas jeszcze zaskoczyć?
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bezpłatny webinar z analitykiem XTB

 

Kakao ma za sobą spektakularny wzrost cen - jedynie w tym roku stopa zwrotu z inwestycji w kakao wyniosła do tej pory 84%. Dane te odnoszą się jednak do przeszłości - ceny kakao znajdowały się już na wyższych poziomach i trudno stwierdzić z pewnością, czy wzrosty te będą kontynuowane. Należy jednak pamiętać, że rynek od dawna zmaga się z deficytem ziaren, a popyt nie maleje. Mało sprzyjająca pogoda, choroby drzewek, brak odpowiedniej ilości nawozów czy także nowe regulacje nie sprzyjały plantatorom kakao w ostatnich latach. Wraz z poprawą pogody, rosną szanse na odbicie produkcji w przyszłym roku. Eksperci prognozują wzrost zbiorów w Ghanie z 450 tys. do 700 tys. ton. Niemniej jednak - inwestorzy dostrzegają ekstremalnie niską płynność rynku kakao. Czy fundamenty doprowadzą do wzrostu cen surowca?

Reklama

Do 2022 roku sytuacja na rynku kakao pozostawała względnie spokojna. Dopiero pojawienie się dużego deficytu na rynku w 2022 roku doprowadziło do pojawienia się wyraźnej tendencji wzrostowej na wykresie kakao. Niewielu inwestorów spodziewało się jednak aż tak dużej zmienności. Od początku roku, do tegorocznych maksimów ceny kakao wzrosły o przeszło 180%, testując okolice 12 tys. USD za tonę. Na początku czerwca kupujący podjęli jednocześnie próbę testu historycznych szczytów, jednak bariera 10 tys. USD za tonę powstrzymała wzrosty. Obecnie cena surowca odbiła od lokalnego poziomu wsparcia. Dane te odnoszą się do przeszłości - nie można stwierdzić z pewnością, czy wzrosty te będą kontynuowane. Czy byki podejmą kolejną próbę ataku na szczyty? Odpowiednia analiza sytuacji rynkowej może być kluczowa do zajęcia właściwej pozycji!

 

Odbierz bezpłatnie nagranie webinaru i dowiedz się:

  • Z czego wynikają wysokie ceny kakao?
  • Czy rynek poradzi sobie z deficytem kakao?
  • O czym nam mówi sezonowość na rynku kakao?

 

ODBIERZ BEZPŁATNE NAGRANIE

Reklama

 

Dlaczego kakao jest tak drogie?

Wzrosty na rynku kakao pojawiły się jeszcze w 2022 roku, jednak ze względu na stabilność cen w poprzednich latach - zostały one w dużej mierze zignorowane przez rynek. Inwestorzy fundamentalni, mając na uwadze rosnące problemy z podażą kakao dostrzegli okazję inwestycyjną zajmując długie pozycje z odległymi terminami dostaw. Dopiero gdy sytuacja na rynku zaczęła być naprawdę zła, ceny kakao zaczęły dynamicznie rosnąć osiągając swój szczyt w okolicach 12 tys. USD. Zapasy ziarna wyraźnie spadają w ostatnich kilkunastu miesiącach co może doprowadzić ich wartość do najniższego poziomu od 2008/2009 roku. To mogłoby doprowadzić do powrotu cen do wzrostów po obecnym - prawdopodobnym - sezonowym cofnięciu - uważa Michał Stajniak, CFA.

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama