Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Członkowie EBC nie chcą jeszcze rozmawiać o obniżkach - rynek długu reaguje

|
selectedselectedselected
Członkowie EBC nie chcą jeszcze rozmawiać o obniżkach - rynek długu reaguje | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejszy kalendarz startuje (godz. 11:00) indeksem ZEW (kons. 12,0 pkt, pop. 12,8 pkt). Przez ostatnie miesiące nastroje przedstawicieli sektora finansowego poprawiały się, ale wpływ tego wskaźnika na szeroki rynek pozostaje ograniczony. Po południu (godz. 14:00) NBP opublikuje grudniową inflację bazową. Po wczorajszym finalnym odczycie CPI z kraju, szacujemy że core powinien być zbieżny z naszą pierwotną prognozą (6,9% r/r).

Po południu napłynie jeszcze indeks nowojorskiego przetwórstwa przemysłowego. Jego agregat jest ostatnio wyjątkowo zmienny, a na trendy w poszczególnych komponentach rynek nie reaguje. Ogólnie więc wpływ tej publikacji powinien być również ograniczony.

Na wtorek nie ma zaplanowanych wystąpień przedstawicieli wiodących banków, ale na rynek mogą napłynąć komentarze władz monetarnych pochodzące medialnych wywiadów.

 

Zobacz także: Europejskie giełdy w odwrocie. Akcje banków i spółek naftowo-gazowych po czerwonej stronie rynku

 

Reklama

 

Umiarkowana przecena bazowego FI

Na otwarciu wczorajszych notowań niemiecki dług marginalnie tracił na wartości. Po południu ta strata została pogłębiona po komentarzach J. Nagela. W wywiadzie dla agencji Bloomberg jastrzębi przedstawiciel EBC powiedział, że jest „zbyt wcześnie by rozmawiać na temat cięć”. Szef Bundesbanku stwierdził jednocześnie, że w odniesieniu do dyskusji na temat łagodzenia polityki pieniężnej można poczekać do „letniej przerwy”. Oceniamy, że wczorajsze komentarze Nagela nie odbiegają od oceny sytuacji przez jastrzębie skrzydło EBC. Jednak przy braku innych impulsów oraz graczy zza Oceanu spowodowały one wzrost dochodowości krótkiego końca Bunda o 2-3 pb. Ostatecznie niemiecka krzywa na głównych węzłach przesunęła się w górę o 7, 5 oraz 4 pb. do odpowiednio 2,59% (2Y), 2,21% (10Y) oraz 2,43% (30Y). Po wczorajszej świątecznej przerwie dochodowość amerykańskiego długu rośnie o ok. 5 pb. na całej długości krzywej, a tenor 10Y testuje poziom 4,00%. Nie sądzimy, by dzisiejsze impulsy makro miały potencjał na zmianę wyceny bazowego FI. Podobnie jednak jak w poniedziałek, nie wykluczamy, że komentarze ze strony przedstawicieli banków centralnych mogą wpłynąć na dochodowość zagranicznego długu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama