Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Core CPI skrywa jednak jakieś pozytywy. Jastrzębia postawa Powella ciąży rynkowi długu

|
selectedselectedselected
Core CPI skrywa jednak jakieś pozytywy. Jastrzębia postawa Powella ciąży rynkowi długu
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Potencjał dzisiejszych odczytów makro do wywołania większej zmienności na szerokim rynku jest ograniczony. O godz. 11:00 poznamy finalny odczyt HICP dla strefy euro. Roczne dynamiki agregatu (2,4%) oraz core’a (2,9%) prawdopodobnie będą zbliżone do wstępnych szacunków Eurostatu. Poza tym o godz. 20:00 Fed opublikuje Beżową Księgę. Wcześniejsze opisy koniunktury w poszczególnych dystryktach Rezerwy Federalnej malowały raczej pesymistyczny bądź neutralny obraz rynku pracy oraz aktywności konsumenckiej. Ostatecznie rzeczywistość okazała się znacznie lepsza przy nieco wyższej presji inflacyjnej. W rezultacie publikacja, szczególnie w obecnym otoczeniu makro, prawdopodobnie zostanie zignorowana.

 

Wygasanie efektów bazy na core CPI

Opublikowana przez NBP marcowa dynamika cen z wyłączeniem paliw oraz żywności była zbliżona do rynkowych oczekiwań i wniosła 4,6% r/r. Momentum core’a pozostaje jednak podwyższone (0,5% m/m oraz 1,1% k/k). Pozytywnie natomiast można odebrać wygasanie presji cenowej dla pozostałych miar inflacji bazowej. Miesięczna zmiana CPI z wyłączeniem cen administrowanych oraz tych, które najmocniej spadają bądź rosną (15% średnia odcięta) kształtuje się w pobliżu 0,3% m/m. Pokazuje to, że „rozlanie” inflacji jest ograniczone, a anualizowane dynamiki są zbliżone do górnego przedziału odchyleń od celu NBP (tj. 3,5% r/r).

 

core cpi skrywa jednak jakies pozytywy jastrzebia postawa powella ciazy rynkowi dlugu grafika numer 1core cpi skrywa jednak jakies pozytywy jastrzebia postawa powella ciazy rynkowi dlugu grafika numer 1

Reklama

 

W kwietniu oczekujemy dalszego spadku dynamiki core’a – do ok. 4,0% r/r. Będą to jednocześnie ostatnie miesiące pozytywnego efektu bazy. W kolejnych trzech kwartałach spodziewamy się odczytów inflacji bazowej zbliżonych do 4,5% r/r.

 

Zobacz także: Prezes Fed potwierdza podejrzenia rynków. Polski rząd chce ograniczyć podwyżki cen prądu

 

Bazowy FI pod presją przy jastrzębim przekazie

Powella Za nami kolejna słaba sesja na zagranicznym długu. Choć wzrost dochodowości nie był spektakularny, to mimo uspokojenia nastrojów na szerokim rynku nie było widać większego zainteresowania przecenionymi Treasuries. W tle poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Marcowy odczyt pozwoleń na budowę był poniżej szacunków (1,46 mln, kons. 1,51 mln SAAR), ale w zakresie zmienności ostatnich miesięcy. Z kolei powiązane z nimi rozpoczęte inwestycje wypadły dość słabo (1,32 mln, kons. 1,49 mln). Te dane są jednak bardziej zmienne niż pozwolenia na budowę i często uzależnione od efektów pogodowych. Poza tym Fed podał dane o produkcji przemysłowej za ub.m.

Wypadły one zgodnie z szacunkami (0,4% m/m), ale lutowy odczyt zostały zrewidowany w górę (z 0,1% m/m do 0,4% m/m). W rezultacie nowcast Rezerwy Federalnej z Atlanty pokazuje obecnie dynamikę PKB na poziomie 2,9% w I. kw. (poprz. 2,8% SAAR).

Reklama

Po godz. 19:00 zaczęły napływać dość jastrzębie komentarze ze strony przewodniczącego Rezerwy Federalnej. J. Powell mówił, że wyniki amerykańskiej gospodarki „pozostają całkiem mocne”, a tegoroczne dane wskazują do „brak postępu” w dochodzeniu inflacji do celu. Szef Fed zasugerował również, że jeśli obecna presja cenowa utrzyma się wtedy FOMC może utrzymać obecne stopy procentowe „tak długo jak to będzie konieczne”. Po komentarzach Powella dochodowość 2Y UST chwilowo sięgnęła 5,00%. Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się w górę 4, 4 oraz 3 pb. do odpowiednio 4,97% (2Y), 4,67% (10Y) oraz 4,77% (30Y). Zbliżone do UST osłabienie zanotowały również Bundy. Zmiana dochodowości niemieckiego długu na głównych węzłach wyniosła +5, +4 oraz +4 pb. do odpowiednio 2,94% (2Y), 2,49% (10Y) oraz 2,62% (30Y).

Wyłączając impulsy geopolityczne z Bliskiego Wschodu potencjał do podwyższonej zmienności powinien być ograniczony w kolejnych godzinach. Kalendarz makro jest pusty, a Fed wyraźnie spozycjonował się wczorajszymi komentarzami Powella i wcześniejszymi sugestiami innych członków FOMC. Rynkowe momentum nadal wskazuje jednak na ryzyko dalszego osłabienia się bazowego FI.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama