Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Coraz większe problemy mieszkaniowe amerykanów

|
selectedselectedselected

W ubiegłym tygodniu indeksy S&P 500 i Nasdaq Composit drugi tydzień z rzędu zniżkowały odpowiednio 0,83% i 2,08% pomimo piątkowego odbicia, które ostatecznie nie zrównoważyło wyprzedaży, która była szczególnie widoczna w środę. Amerykański indeks technologiczny tracił wówczas 3,64%. Był to największy jednodniowy spadek od ponad pół roku.

Coraz większe problemy mieszkaniowe amerykanów
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 Z drugiej strony Dow Jones odnotował kolejny tydzień wzrostowy (0,75%). Wstępne szacunki pokazują, że gospodarka USA w drugim kwartale rosła w ujęciu rocznym w tempie 2,8%, znacznie powyżej oczekiwań i dwukrotnie więcej niż w pierwszym kwartale. Indeks cen konsumpcji osobistej (PCE) wzrósł w czerwcu o 0,2% m/m, ale utrzymał poziom 2,6% w ujęciu rocznym. Jest to poziom o niewiele wyższy niż cel inflacyjny. Dane inflacyjne umacniają oczekiwania rynków wyczekujących obniżki stóp procentowych Fedu na wrześniowym posiedzeniu.

 

coraz wieksze problemy mieszkaniowe amerykanow grafika numer 1coraz wieksze problemy mieszkaniowe amerykanow grafika numer 1

 

Już dziś odbędzie się kolejne posiedzenie Rezerwy Federalnej, na którym jednym z głównych tematów będzie wysokie bezrobocie niewidziane od przeszło dwóch lat. Najwyższe od 23 lat stopy procentowe coraz bardziej ciążą amerykańskiej gospodarce. Z jednej strony USA coraz bardziej potrzebują dostępu do tańszego pieniądza. Z drugiej często wspominany przez Jerome Powella cel inflacyjny dalej nie został osiągnięty. Reagowanie na sytuację gospodarczą zmianami wysokości oprocentowania powinno mieć miejsce z wyprzedzeniem, ale nie należy spodziewać się zmiany polityki Fedu. Uważa się, że stopy procentowe zostaną na niezmienionym poziomie 5,25% – 5,5%.

Reklama

 

W kontekście stanu gospodarki światowego mocarstwa ciekawych informacji dostarcza nam Wall Street Journal. Według źródła eksmisje od początku pandemii wzrosły o 15% w 10 z 33 największych amerykańskich miast. W 6 z nich natomiast (m.in. Las Vegas i Houston) liczba eksmisji zwiększyła się aż o 35%. Wartości często przebijają te z kryzysu z 2008 roku. Wartości nie są aż tak wysokie we wszystkich miastach USA z powodu trudności z wyeksmitowaniem osób zalegających z opłatami. Fakt ten objawia się za to jednak w innej statystyce. Według raportu Seattle Housing Authority wzrost osób niepłacących czynszu wśród tych najmniej zarabiających to aż 322% (według jeszcze innego źródła to nawet ponad 500%). Warto wspomnieć również, że ilość młodych osób dorosłych żyjących w dalszym ciągu z rodzicami jest najwyższa od 1940 roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Superfund TFI S.A

Superfund TFI S.A

Założony w 1996. Pierwszy fundusz hedgingowy dostępny dla inwestorów detalicznych na całym świecie. Jeden z najbardziej renomowanych na świecie dostawców funduszy działających w oparciu o własne w pełni zautomatyzowane systemy transakcyjne


Reklama
Reklama