Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Branża metalowa: spadek zainteresowania sektora budowlanego osłabił koniunkturę

|
selectedselectedselected
Branża metalowa: spadek zainteresowania sektora budowlanego osłabił koniunkturę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zauważalny spadek popytu, niska skłonność do gromadzenia zapasów przez zamawiających (zawieszone nowe inwestycje kolejowe, w których gromadzenie zapasów na placu było normą). Stal – przecena magazynów bije w zyski dystrybutorów (ceny stali w grudniu 2021 r. były o połowę niższe niż na wiosnę).

 

Od III kwartału 2022 r. wyraźne pogorszenie koniunktury oraz rentowności

  • Pogorszenie koniunktury jest spowodowane wyraźnym spadkiem popytu (zwłaszcza ze strony sektora budowlanego), negatywnymi zmianami cen oraz silną presją z powodu kosztów energii.
  • Spadek popytu wynika z wysokiego poziomu zapasów na rynku (paniczne wykupywanie towarów na przełomie lutego i marca po inwazji Rosji na Ukrainę), stabilizacji sytuacji podażowej (wcześniejsze obawy o globalny niedobór stali na rynku europejskim okazały się przesadzone), wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego.
  • W przypadku sektora budowlanego obserwowany jest znaczny spadek popytu ze strony rynku mieszkaniowego – zarówno ze strony klientów indywidualnych, jak i deweloperów.
  • Popyt w segmencie infrastruktury utrzymuje się na dosyć stabilnym poziomie, jednak perspektywy są niepewne ze względu na trwający konflikt między polskim rządem a KE w sprawie Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności dla Polski.
  • Spodziewamy się istotnego pogorszenia rentowności sektora w III kwartale 2022 r., odpisów z zapasów, szczególnie u dystrybutorów stali, którzy obecnie muszą sprzedawać zapasy po cenach znacznie niższych niż cena zakupu.
  • Wyniki narastające w skali całego 2022 r. były na zadowalającym poziomie ze względu na dużą poduszkę rentowności wytworzoną w poprzednich kwartałach.
  • Wyniki producentów pogorszyły się również z powodu silnej presji kosztów gazu i energii, których nie będzie już można w pełni przenieść na klientów. Można spodziewać się dalszego pogarszania wyników kwartał do kwartału i rok do roku.

 

Zobacz także: Niemiecka gospodarka ujawnia spowolnienie w strefie euro. Polska odczuje tego skutki

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Allianz Trade

Allianz Trade

Allianz Trade jest znakiem towarowym używanym do oznaczania usług świadczonych przez Euler Hermes. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie ubezpieczeń kredytu kupieckiego i uznanym specjalistą w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych, windykacji, strukturyzowanego kredytu kupieckiego i ryzyka politycznego. Z siedzibą główną w Paryżu, jesteśmy obecni w ponad 50 krajach, gdzie zatrudniamy 5 500 pracowników. W 2021 r. wartość naszych transakcji biznesowych na świecie wyniosła 931 mld euro.


Reklama
Reklama