Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Braknie miejsc w polskich szkołach? Obowiązek edukacji dla ukraińskich dzieci może wywołać wstrząs w oświacie

|
selectedselectedselected
Braknie miejsc w polskich szkołach? Obowiązek edukacji dla ukraińskich dzieci może wywołać wstrząs w oświacie
freepik.com | Braknie miejsc w polskich szkołach? Obowiązek edukacji dla ukraińskich dzieci może wywołać wstrząs w oświacie
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od tego roku szkolnego wszystkie dzieci z Ukrainy, które przebywają w Polsce, muszą uczęszczać do polskich szkół.


Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.


 

Reklama

 

Dotyczy to zarówno przedszkolaków, jak i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Wyjątkiem są jedynie uczniowie klas programowo najwyższych w szkołach funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty, którzy mogą kontynuować naukę online.

Obowiązek szkolny został powiązany z polskimi świadczeniami rodzinnymi, takimi jak 800+ oraz program "Dobry Start", co ma na celu dodatkowe wsparcie rodzin ukraińskich.

 

Wyzwania dla polskiego systemu edukacji

Przyjęcie dodatkowych 60-80 tysięcy ukraińskich uczniów, jak szacuje wiceminister edukacji Joanna Mucha, to duże wyzwanie dla polskiego systemu oświaty.

Obecnie w polskich szkołach uczy się już około 200 tysięcy ukraińskich dzieci, co stanowi znaczną część uczniów.

Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej, dr Jędrzej Witkowski, podkreśla, że mimo wypracowanych dobrych praktyk, nauczyciele potrzebują dodatkowego wsparcia, szczególnie w zakresie pracy w zróżnicowanych językowo klasach.

Reklama

 

"Nauczyciele potrzebują nowych umiejętności. Muszą znaleźć metody nauczania, które pozwalają na pracę w klasie bardziej zróżnicowanej językowo, ale też pod względem wiedzy i umiejętności. Muszą potrafić trochę inaczej oceniać uczniów, bo równo nie oznacza sprawiedliwie, szczególnie, jeśli część dzieci startuje z zupełnie innego poziomu. Nauczyciele muszą też być w stanie identyfikować i reagować na potencjalne tarcia, konflikty międzykulturowe, a także dbać znacznie bardziej o integrację klasy, która przecież sama się nie wydarza" - dodał dr Witkowski.

 

>> Sprawdź też: Od września ceny paliw się zmienią. Eksperci podają konkretne ceny. Zobacz, co dalej z ropą, benzyną i LGP

 

Nowe inicjatywy i wsparcie dla nauczycieli

Aby sprostać wyzwaniom, Ministerstwo Edukacji zapowiada systemowy projekt wsparcia kompetencji nauczycieli, który ma pomóc w pracy z uczniami z Ukrainy.

Nauczyciele muszą zdobyć nowe umiejętności, aby efektywnie pracować w klasach, gdzie uczniowie różnią się poziomem wiedzy i znajomości języka.

Reklama

Ponadto, szkoły będą mogły zatrudniać asystentów międzykulturowych, którzy mają wspierać dzieci w adaptacji do nowego środowiska edukacyjnego.

"Polskie prawo na to pozwala, ale zakłada, że takie zajęcia organizowane są przez placówkę dyplomatyczną lub stowarzyszenia kulturalne danego kraju. W tej konkretnej sytuacji, przy takiej skali, wydaje się, że ani ambasada Ukrainy, ani organizacje ukraińskie nie będą w stanie zorganizować i sfinansować zajęć. Warto więc w kolejnych miesiącach na spokojnie rozmawiać o tym, jak można byłoby wesprzeć Ukrainę w tej kwestii" - dodał.

 

>> Czytaj też: 800 plus dla ukraińskich dzieci? Tusk zabiera głos - będą nowe zasady świadczeń dla Ukraińców

 

Asystenci międzykulturowi i wsparcie dla ukraińskich nauczycieli

Od września 2024 r. polskie szkoły mogą zatrudniać asystentów międzykulturowych, których zadaniem jest pomoc uczniom z Ukrainy w nauce i adaptacji.

Wsparcie obejmuje także pomoc dla ukraińskich nauczycieli, którzy dzięki programom takim jak ten prowadzony przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, mogą nostryfikować swoje dyplomy i podjąć pracę w polskich szkołach.

Reklama

Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla wszystkich dzieci ukraińskich w Polsce to krok w kierunku pełnej integracji tych uczniów w polskim systemie edukacji.

Choć wyzwania są ogromne, to dzięki nowym inicjatywom i wsparciu dla nauczycieli oraz asystentów międzykulturowych, polskie szkoły mają szansę na skuteczne włączenie ukraińskich dzieci w proces edukacyjny.

 

 

Reklama

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama