Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny (kalendarz makro): Dalsze sygnały spowolnienia krajowej konsumpcji; dane z rynku nieruchomości w USA zaskakują

|
selectedselectedselected
Biuletyn ekonomiczny (kalendarz makro): Dalsze sygnały spowolnienia krajowej konsumpcji; dane z rynku nieruchomości w USA zaskakują | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj GUS opublikował dane o koniunkturze konsumenckiej w październiku. Pogorszyły się prawie wszystkie oceny sytuacji gospodarstw domowych (perspektywy oszczędzania, dokonywania ważnych zakupów, otoczenia gospodarczego). Przy czym jednym z najsilniej negatywnie kontrybuujących do oceny otoczenia gospodarstwa domowego indeksów był wzrost obaw o bezrobocie. Podrosły także oczekiwania inflacyjne, po kilku miesiącach spadków.

Wyjątkiem była ocena sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, która uległa lekkiej poprawie. Dane wbudowują się obraz istotnego spowolnienie konsumpcji indywidulanej widocznej w innych wskaźnikach koniunktury (np. w zamówieniach w przemyśle i w sprzedaży detalicznej).

Biuletyn ekonomiczny: Dalsze sygnały spowolnienia krajowej konsumpcji. Dane z rynku nieruchomości z USA zaskakują  - 1Biuletyn ekonomiczny: Dalsze sygnały spowolnienia krajowej konsumpcji. Dane z rynku nieruchomości z USA zaskakują  - 1

 

Nienajgorszy obraz amerykańskiego rynku nieruchomości

Raport US Census Bureau o budownictwie mieszkaniowym za Oceanem okazał się ogółem nieco lepszy od oczekiwań. Wrześniowa liczba pozwoleń na budowę okazała się wyższa (1,56 mln) od bieżącego konsensusu (1,53 mln), a także zrewidowano delikatnie odczyt z sierpnia (o +25 tys. do 1,54 mln). Nieco gorzej wypadły rozpoczęte budowy, które zmalały jeszcze bardziej od oczekiwań (1,47 mln) z 1,57 mln w sierpniu do 1,44 mln we wrześniu.

Reklama

Ten rozjazd pomiędzy wydanymi pozwoleniami a rozpoczętymi budowami znajduje odzwierciedlenie w publikowanej zmiennej „nierozpoczęte budowy”, która znajduje się na najwyższych poziomach w zbieranej od 1999 roku historii (0,3 mln). Jej wzrost w ostatnim czasie to efekt najwidoczniej powolnych prac w budownictwie wielorodzinnym, w przypadku którego pozwolenia i rozpoczęcia są wysoko i wciąż w trendzie wzrostowym, ale oddawane do użytkowania jednostki znajdują się w stagnacji od 2016 roku. Efektem jest rosnąca liczba jednostek obecnie w budowie w budownictwie wielorodzinnym (wykres po lewej) oraz na południu i zachodzie USA (po prawej).

Biuletyn ekonomiczny: Dalsze sygnały spowolnienia krajowej konsumpcji. Dane z rynku nieruchomości z USA zaskakują  - 2Biuletyn ekonomiczny: Dalsze sygnały spowolnienia krajowej konsumpcji. Dane z rynku nieruchomości z USA zaskakują  - 2

Jak na indeks NAHB na wieloletnich minimach (odsyłamy do wczorajszego Biuletynu) oraz oprocentowanie kredytów mieszkaniowych najwyższe od lat, amerykańskie budownictwo mieszkaniowe trzyma się nie najgorzej. Oczywiście liczba wydawanych pozwoleń na budowę jest niższa niż w marcu tego roku (pokryzysowy (tzn. GFC) rekord 1,88 mln), natomiast jest to poziom sprzed pandemii, który na początku 2020 roku nie budził zastrzeżeń, a efekty COVIDowych wyprowadzek z dużych ośrodków miejskich nie mogły przecież trwać wiecznie. Poza tym obecnie w budowie pozostaje najwięcej w historii jednostek (1,71 mln), więc portfel zleceń powinien być konsekwentnie realizowany i kontrybuować dodatnio do PKB. FOMC wciąż ma zielone światło dla kolejnej podwyżki o 75 pb. na najbliższym posiedzeniu 02.11., choć sądzimy, że nie będziemy świadkami dynamicznych wzrostów liczby pozwoleń w najbliższym czasie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Bank Gospodarstwa Krajowego

Bank Gospodarstwa Krajowego

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju.


Reklama
Reklama