Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bezrobocie w Polsce: rekordowo niskie, najniższe od 32 lat! Zobacz, jak zareagowała „złotówka” na najnowsze dane GUSu

|
selectedselectedselected
Bezrobocie w Polsce: rekordowo niskie, najniższe od 32 lat! Zobacz, jak zareagowała „złotówka” na najnowsze dane GUSu | FXMAG INWESTOR
Zobacz, jak zareagowała „złotówka” na najnowsze dane GUSu odnośnie stopy bezrobocia za czerwiec
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnim czasie poznaliśmy najnowsze dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce.

 

25 lipca w poniedziałek o godzinie 10 podano dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce za czerwiec.

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9%. Okazała się nawet niższa od prognozy analityków, którzy spodziewali się 5%. Dla porównania warto wspomnieć, że w maju stopa bezrobocia wynosiła 5,1%.

Zobacz też: Stopy procentowe w Strefie Euro w górę, pierwsza podwyżka od 2011 roku!

 

Reklama

 

Co mówiły wstępne dane GUS?

Już na początku lipca GUS opublikował wstępne dane, zgodnie z którymi stopa bezrobocia za czerwiec wyniosła 4,9%. Tak niskiej stopy bezrobocia nie było od 32 lat. Niższa stopa bezrobocia była odnotowana po raz ostatni w sierpniu 1990 roku.

W komunikacie minister rodziny Marlena Maląg podsumowała wstępne dane GUS za czerwiec następującymi słowami: „Od ponad trzech dekad nie było tak dobrej sytuacji na rynku pracy. Tak niskie bezrobocie ostatni raz zanotowano 32 lata temu. W sierpniu 1990 r. było to 4,5 proc.”

Od początku tego roku stopa bezrobocia systematycznie ulega obniżeniu. W styczniu i lutym wynosiła 5,5%, w marcu spadła do 5,4%, w kwietniu do 5,2%, a w maju do 5,1%.

Według danych Eurostatu, który ma odmienną metodologię obliczania stopy bezrobocia, Polska jest jednym z krajów o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej. Lepszy wynik odnotowano jedynie w Czechach.

Jednocześnie warto pamiętać, że oficjalna stopa bezrobocia może nie oddawać w pełni skali tego zjawiska. Niektóre osoby niepracujące z różnych względów mogą nie rejestrować się w Urzędzie Pracy. Dotyczy to np. osób, które straciły nadzieję na znalezienie pracy i nie mają motywacji do odwiedzania urzędu lub liczą jedynie na ubezpieczenie zdrowotne. W takiej sytuacji mogą korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego innego członka rodziny, nie figurując w statystykach dotyczących bezrobocia.

Zobacz też: Raport rynkowy: stopa bezrobocia kontynuuje spadki

Reklama

 

 

Jak zareagowały kursy walut?

Od rana polski złoty umacnia się względem euro i dolara. O godzinie 9.30 za euro płaciliśmy prawie 4,72 zł, a za dolara niecałe 4,63 zł. Jednak chwilę przed godziną 10 euro i dolar zaczęły lekko odrabiać straty. Po godzinie 10 kurs euro do złotego (EUR/PLN) wynosi 4,73, a dolara do złotego (USD/PLN) wspiął się ponad 4,63.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama