Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bezrobocie w polsce 2022

POL:

Według szacunku MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec kwietnia spadła do 5,3% (PKO i kons.: 5,3%) z 5,4% w marcu. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia ustabilizowała się w okolicy historycznego minimum, sugerując że przestrzeń do dalszego spadku stopy bezrobocia jest już mocno ograniczona. Liczba bezrobotnych w rejestrze wyniosła 879,9 tys. i w ciągu miesiąca spadła o 22,2 tys., co jest relatywnie słabym wynikiem dla kwietnia. Z drugiej strony, minister M.Maląg powiedziała, że od wybuchu wojny 120 tys. obywateli Ukrainy podjęło w Polsce pracę na podstawie uproszonych procedur. Dane te są naszym zdaniem nie do końca spójne z implikowanym ze stopy bezrobocia i liczby bezrobotnych poziomem aktywności i zatrudnienia. Od lutego liczba bezrobotnych spadła o 47,2 tys. W tym samym czasie implikowana liczba pracujących zmniejszyła się o 207,3 tys., a co za tym idzie liczba aktywnych zawodowo spadła o 254,5 tys. Spadek szacowanej liczby pracujących w ostatnich 3 miesiącach mocno odbiega in minus od wzorca sezonowego (nawet uwzględniając dużą zmienność miesięcznych danych). Naszym zdaniem GUS w miesięcznym szacunku liczby pracujących prawdopodobnie nie w pełni uwzględnia uchodźców z Ukrainy, którzy podejmują zatrudnienie w Polsce. Widzimy dwie konsekwencje takiego stanu rzeczy: (1) popyt na pracę jest silniejszy niż sugeruje stabilizacja wyrównanej sezonowo stopy bezrobocia, (2) ograniczenia podażowe na rynku pracy są mniej dotkliwe.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spirala płacowa? Indeks Sentix dla strefy euro - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spirala płacowa? Indeks Sentix dla strefy euro - 1

Zdaniem L.Koteckiego z RPP konieczne są kolejne podwyżki stóp procentowych, czego bezpośrednim i najbardziej istotnym powodem jest inflacja, która „wg wszystkich prognoz” będzie dalej rosła. Członek RPP wyjaśnił, że mniejsza od oczekiwań skala podwyżki stóp w maju (75pb wobec 100pb) może oznaczać, że część podwyżki nie została zrealizowana, przez co cykl podwyżek może trwać dłużej albo kolejne ruchy będą większe, niż w scenariuszu ruchu o 100pb w maju. L.Kotecki nie wykluczył obniżek stóp procentowych pod koniec 2023, jednak uzależnił je od skali tegorocznych podwyżek oraz tempa spadku inflacji. Jego zdaniem wskazane byłoby spotkanie resortu finansów i Rady Polityki Pieniężnej w celu omówienia koordynacji działań polityki fiskalnej i monetarnej. Wypowiedź członka RPP wpisuje się w deklarację Prezesa NBP z piątkowej konferencji prasowej, że mniejsza skala podwyżki stóp procentowych w maju nie oznacza, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej zbliża się do końca.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spirala płacowa? Indeks Sentix dla strefy euro - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spirala płacowa? Indeks Sentix dla strefy euro - 2

EUR:

Reklama

Wskaźnik Sentix, który mierzy nastroje inwestorów w strefie euro, spadł w maju silniej od oczekiwań, do-22,6 pkt. z -18,0 pkt. w kwietniu i był najniższy od czerwca 2020. Oceny bieżące pogorszyły się do -10,5 pkt. z -5,5 pkt., a oczekiwania do -34,0 pkt. z -29,8 pkt. Zdaniem autorów badania wskaźnik dla strefy euro pokazuje, że wchodzi ona w recesję. W przypadku Niemiec, subindeks oczekiwań był najniższy w historii – jest to skutek ataku Rosji na Ukrainę oraz wprowadzanych przez Zachód sankcji.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spirala płacowa? Indeks Sentix dla strefy euro - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Spirala płacowa? Indeks Sentix dla strefy euro - 3

GER:

Minister finansów Niemiec, Ch.Lindner, ostrzegł, że ryzyko spirali płacowej jest realne, a rosnące płace mogą jeszcze bardziej napędzić inflację, która jest najwyższa od 4 dekad (w kwietniu wyniosła 7,8% r/r). W jego ocenie na firmach i związkach zawodowych negocjujących porozumienia płacowe spoczywa odpowiedzialność za zapobieganie tej spirali. Agencja Reuters poinformowała, że wg niemieckiej federacji związków zawodowych w tym roku w Niemczech renegocjowane będą umowy płacowe dla około 10 mln pracowników. Reuters wskazał, że związek zawodowy IG Metall w zeszłym miesiącu zażądał podwyżki płac o 8,2% dla ponad 70 tys. pracowników przemysłu stalowego. Według danych przedstawionych przez P.Lane’a z EBC, w strefie euro ryzyko takiej spirali nie występuje, a uczestnicy negocjacji płacowych rozumieją jednorazowy charakter przyspieszenia inflacji. Analizowane przez EBC porozumienia płacowe zawarte w 2022 wskazują, że płace w tym roku wzrosną o ok 3%, a w 2023 o 2,5%. EBC w swoim materiale zwrócił także uwagę, że sukcesywnie spada odsetek pracowników, którzy są objęci sektorowymi porozumieniami płacowymi.

 

Reklama

 

USA:

R.Bostic z Fed w Atlancie powiedział, że podwyżki stóp o 50pb są już dość agresywnym zacieśnianiem i jego zdaniem nie ma potrzeby podnosić stóp w większych krokach. Bankier centralny uważa, że Fed może pozostać w rytmie podwyżek po 50pb na posiedzenie i obserwować jak zmienia się sytuacja rynkowa. W jego ocenie wskazane byłoby podniesienie stóp do poziomu neutralnego (2,0-2,5%) i obserwacja reakcji gospodarki.

Czytaj więcej