Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sposoby inwestowania w indeksy giełdowe

|
selectedselectedselected

Indeksy giełdowe na światowym rynku finansowym odgrywają szczególną rolę. Dzięki ich zachowaniu inwestorzy są w stanie określić nastroje, jakie panują na danym rynku – czy mamy do czynienia z hossą, bessą, czy może z ruchem bocznym. To właśnie zachowanie indeksów giełdowych jest przedmiotem dyskusji inwestorów na całym świecie.

Sposoby inwestowania w indeksy giełdowe
materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Popularność indeksów nie kończy się jednak na aspektach czysto informacyjnych. Indeksy giełdowe to także inwestycje, a sposobów na to, by zainwestować w indeksy giełdowe, jest co najmniej kilka.

Teoretycznie, aby zainwestować w indeks giełdowy, trzeba byłoby stworzyć portfel, w skład którego wchodziłyby akcje wszystkich spółek tworzących ten wskaźnik. Aby faktycznie naśladował on zachowanie indeksu, w portfelu tym musiałyby być zachowane odpowiednie proporcje dotyczące udziału poszczególnych firm. Już na poziomie teorii brzmi to skomplikowanie. Jeśli dodamy do tego fakt, że chociażby w skład jednego z najpopularniejszych indeksów na świecie, czyli S&P 500, wchodzi 500 spółek, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. W praktyce bowiem, chcąc kupić indeks S&P 500, trzeba byłoby stworzyć portfel z akcji 500 spółek wchodzących w skład tego wskaźnika.

Na szczęście istnieją inne sposoby inwestowania w indeksy giełdowe. Te najpopularniejsze opierają się na instrumentach, które mają naśladować zachowanie danych indeksów. Do instrumentów takich należą fundusze ETF, które w ostatnich latach zyskały dużą popularność rynkową. Ich zadaniem jest możliwie jak najwierniejsze naśladowanie zachowania instrumentów bazowych, w tym także indeksów giełdowych. Aby więc zainwestować w indeks S&P 500, należy zainwestować w fundusz ETF, który odzwierciedla jego zachowanie. Tego typu instrumenty można chociażby znaleźć w ofercie firmy XTB.

ETF-y w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością, ale nie są to jedyne instrumenty, które dają możliwość inwestowania w indeksy giełdowe. Inwestorzy mogą także skorzystać z rynku pochodnych. Jedną z opcji jest giełdowy rynek instrumentów pochodnych. Istnieje także rynek pozagiełdowy, który opiera się na kontraktach na różnice kursowe (CFD). Tego typu instrumenty również można znaleźć w ofercie XTB i dzięki nim możliwe jest inwestowanie nie tylko w najpopularniejsze indeksy, takie jak S&P 500, ale także w indeksy z mniejszych rynków. Zarówno giełdowe pochodne, jak i CFD mają za zadanie naśladowanie zachowania instrumentów bazowych. Kiedy jednak mowa o rynku kontraktów, zarówno w wersji giełdowej, jak i CFD, trzeba mieć na uwadze, że są to instrumenty z wbudowaną dźwignią finansową. To powoduje, że z tego typu inwestycji wynika dużo większe ryzyko niż w przypadku ruchów samych indeksów. Z jednej strony jest to szansa na ponadprzeciętne zyski, ale z drugiej strony także podwyższone ryzyko poniesienia większych strat. Nie są to więc instrumenty odpowiednie dla każdego inwestora.

Jak inwestuje się w indeks giełdowy za pomocą CFD? Wszystko sprowadza się do kupna kontraktu CFD na jednej z platform inwestycyjnych. Zysk pojawia się w momencie, w którym indeks rośnie, a wraz z nim wartość kontraktu CFD. Rynek ten jednak daje też możliwość inwestowania w indeksy z myślą o zarabianiu w momencie, kiedy te tracą na wartości. Oczekując spadku indeksów, wystarczy sprzedać kontrakt CFD, który odzwierciedla jego zachowanie. Jeśli scenariusz spadkowy się zrealizuje, a nam uda się zamknąć pozycję po niższej cenie niż cena otwarcia kontraktu, wtedy pojawia się zysk.

Reklama

Światowy rynek finansowy skupia się obecnie głównie na indeksach amerykańskich, w tym przede wszystkim na indeksie Nasdaq czy S&P 500. XTB, jako czołowy broker w Europie, poprzez swoją platformę inwestycyjną daje możliwość inwestowania w indeksy czy to poprzez fundusze ETF, czy kontrakty CFD. I chociaż w ostatnich latach oba wspomniane indeksy zyskiwały na wartości, to trzeba jednak pamiętać, że na rynku finansowym nic nie jest dane raz na zawsze, a inwestorzy nie powinni podejmować decyzji na podstawie przeszłych stóp zwrotu. Podczas inwestowania w indeksy giełdowe kluczowe jest odpowiedzialne podejście. Inwestorzy powinni dokładnie analizować swoje cele finansowe, poziom akceptacji ryzyka oraz korzystać z dostępnych narzędzi edukacyjnych. 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Artykuły sponsorowane

Artykuły sponsorowane

Artykuły/publikacje sponsorowane

 


Reklama
Reklama