Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przychody, koszty, oraz zmiana założeń prognoz finansowych – akcje Monnari

|
selectedselectedselected
Przychody, koszty, oraz zmiana założeń prognoz finansowych – akcje Monnari  | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na poziomie przychodów nasze prognozy były zgodne z wynikami, stąd dokonujemy tylko niewielkiej korekty w górę naszych szacunków z uwagi na potencjalną współpracę z Zalando jaka ma nastąpić w IV kwartale 2023. Poza tym, spodziewamy się kontynuacji rozwoju sieci sprzedażowej zarówno stacjonarnej jak i internetowej.

Zobacz także: Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA

 

 

 

Koszty

Podstawowym wyzwaniem stojącym przed Monnari Trade jest obecnie dyscyplina kosztowa. Na poziomie marży brutto widzimy z jednej strony potencjalny, pozytywny wpływ mocnego PLN względem USD, a z drugiej mamy świadomość podwyższania cen przez dostawców azjatyckich. Niemniej jednak, podtrzymujemy naszą wcześniejsza prognozę dotyczącą marży brutto na sprzedaży na poziomie 55% oraz nieznacznie podwyższamy na lata następne. Nasze największe obawy związane są z kształtowaniem się kosztów sprzedaży, które w IV kwartale wzrosły ponad proporcjonalnie względem przychodów (co wynika ze wcześniej wspomnianej podwyżki płacy minimalnej) oraz istotnie powyżej naszych oczekiwań. W środowisku wysokiej inflacji oraz niskiego bezrobocia, presja na wynagrodzenia pozostaje wysoka. W konsekwencji rewidujemy w górę prognozy dotyczące kosztów sprzedaży. Z drugiej strony, zauważamy pozytywne tendencji w zakresie dyscypliny kosztowej w odniesieniu do kosztów ogólnego zarządu, które z kolei nieznacznie rewidujemy w dół. Prognozujemy wyższe niż wcześniej pozostałe koszty operacyjne, co wynika z wyższych odpisów z tyt. zapasów i należności niż zakładaliśmy. Spodziewamy się, że wraz ze wzrostem skali działalności odpisy również będą rosnąć, negatywnie kontrybuując do wyniku netto. Pewne trudności pojawiają się w szacowaniu wydatków inwestycyjnych. Wobec braku jednoznacznych deklaracji ze strony Zarządu, szacujemy CAPEX-y w oparciu o dane historyczne modyfikowane wskaźnikiem inflacji.

Reklama

 

Pozostałe założenia

Zgodnie z deklaracją Zarządu nie prognozujemy wypłaty dywidendy w najbliższych latach. Ponadto, do czasu zatwierdzenia programu skupu akcji własnych, nie szacujemy jego wpływu na wycenę. Podobnie, zachowawczo podchodzimy do transakcji zakupu nieruchomości należącej do Orbis S.A. (RB 7/2023), w sprawie której podpisano na razie list intencyjny, a sama transakcja znajduje się w fazie due dilligence. Nie znając celu transakcji, ostatecznej ceny nabycia oraz etapu zaawansowanie projektu, do czasu podania szczegółowych informacji, transakcja ta nie znajduje odzwierciedlenia w naszej wycenie.

 

Zmiana prognoz

Największe zmiany w stosunku do poprzedniego raportu mają miejsce dla roku 2023 w odniesieniu do zysku netto, którego wartość rewidujemy w dół o 29%. Wynika to przede wszystkich z wyższych kosztów sprzedaży oraz odpisów aktualizujących.

Przychody, koszty, oraz zmiana założeń prognoz finansowych – akcje Monnari  - 1Przychody, koszty, oraz zmiana założeń prognoz finansowych – akcje Monnari  - 1

 

Reklama

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama