Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA

|
selectedselectedselected
Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Otoczenie makroekonomiczne. Popyt na odzież zależy od wielu czynników makroekonomicznych, w tym od dynamiki PKB, konsumpcji prywatnej, wydatków rządowych, stopy bezrobocia, inflacji i wynagrodzeń. Zarówno w 2022 r., jako i po pierwszych czterech miesiącach 2023 r. gospodarka polska odczuwa skutki rosnącej inflacji, zacieśniania polityki monetarnej oraz wojny w Ukrainie. Jako największe zagrożenie o charakterze makroekonomicznym dla Spółki postrzegamy inflację.

Zobacz także: Notowania MONNARI TRADE SA (MON) - wyniki finansowe a wcześniejsze szacunki

 

 

Z punktu widzenia popytu na odzież, wysoka inflacja oznacza spadek dochodu rozporządzalnego gospodarstw domowych i tym samym przesunięcie części wydatków na dobra pierwszej potrzeby. Inflacja w Polsce pozostaje wciąż wysoka, spodziewamy się jednak, że obecnie dynamika wzrostu inflacji ulega spowolnieniu bądź, zakładając optymistyczny scenariusz, gospodarka polska wchodzi w okres dezinflacji.

Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 1Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 1

Reklama

O ile miernik inflacji CPI jest kluczowym wskaźnikiem do oceny ogólnej siły nabywczej gospodarstw domowych, to bardziej adekwatnym miernikiem w branży odzieżowej jest wskaźnik cen odzieży i obuwia. W marcu ceny odzieży i obuwia wzrosły o 5% r/r i 7,7% k/k, co oznacza, że odzież i obuwia drożeje w mniejszym tempie niż dobra w reprezentatywnym koszyku dóbr.

Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 2Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 2

Na tle wysokiej inflacji oraz niepokoju związanego z wojną w Ukrainie zaskakująco pozytywnie kształtują się wskaźniki ufności konsumenckiej, które od października nieprzerwanie rosną. Wciąż jednak, zarówno bieżący jak i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej pozostają negatywne, co sugeruje, że obawy konsumenta o przyszły stan gospodarki pozostają aktualne.

Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 3Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 3

Najnowsze dane GUS z lutego 2023 dotyczące wzrostu gospodarczego, sugerują, że w IV kwartale PKB wyrównany sezonowo[1] (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,4% w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale był wyższy niż rok temu o 0,4%. To oznacza spowolnienie gospodarki, a także potencjalne ryzyko tzw. technicznej recesji w przypadku pojawienia się ujemnej dynamiki PKB drugi kwartał z rzędu. Wyhamowanie dynamiki wzrostu ma miejsce także w odniesieniu do realnej sprzedaży detalicznej, która w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. wyraźnie spada w ujęciu rocznym, co wynika jednak częściowo z efektu wysokiej bazy (okres luty-marzec 2022 to okres zwiększonych zakupów na rzecz Ukrainy walczącej z agresją rosyjską). Co ciekawe, w ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu wzrosła o 14% w porównaniu z lutym br.

Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 4Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 4

Reklama

Wydatki konsumentów na odzież zależą także w dużej mierze od poziomu bezrobocia. Mimo obserwowanego spowolnienia gospodarczego,rynek pracy wciąż wykazuje mocne fundamenty. Bezrobocie po pierwszych trzech miesiącach 2023 pozostaje niskie. W marcu doszło do spadku stopy bezrobocia o 0,1 p. p. do 5,4% w porównaniu z lutym. Stopa bezrobocia w marcu 2023 była niższa niż rok temu (5,4% wobec 5,8%).

Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 5Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 5

Poziom bezrobocia skorelowany jest z poziomem zatrudnienia. Na koniec marca 2023 zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło jednak o 9 tys. osób w porównaniu z lutym 2023 i wyniosło 6,517 mln osób. Liczba zatrudnionych w marcu 2023 była także wyższa niż rok temu o 32 tys. osób (+0,5%).

Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 6Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 6

Tym samym uważamy, że rynek pracy w Polsce, mimo istotnych zawirowań makroekonomicznych i geopolitycznych, wciąż pozostaje silny, co widać w danych dotyczących wzrostu wynagrodzeń.

Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 7Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 7

Reklama

Miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we marcu 2023 było wyższe niż w analogicznym okresie 2022 i wyniosło 7 508 zł brutto. Oznacza to imponujący wzrost o 12,6% w ujęciu rocznym. Należy jednak wziąć pod uwagę, że o ile nominalne wzrosty wynagrodzeń w ujęciu rocznym są imponujące, o tyle ich realna wysokość, skorygowana o inflację (16,1% w marcu) pozostaje ujemna. To oznacza, że spadek realnej siły nabywczej konsumentów jest kontynuowany.

Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 8Prognozy, mnożniki, czynniki ryzyka: analizujemy co wpływa na działalność spółki Monnari Trade SA - 8

Obserwowane spowolnienie w gospodarce polskiej nie przekłada się jeszcze na istotne osłabienie rynku pracy, który wciąż pozostaje fundamentalnie silny. Bezrobocie znajduje się na już nie rekordowym, ale wciąż bardzo niskim poziomie. Wysoka inflacja, której szczyt prawdopodobnie już miał miejsce, powoduje spadek realnej sprzedaży detalicznej, aczkolwiek w grupie odzież i obuwie, jako jednej z nielicznych, sprzedaż detaliczna rośnie. W naszej ocenie bieżące otoczenie makroekonomiczne jak i jego perspektywy na przyszłość sugerują podejście ostrożnościowe w prognozowaniu przyszłych wyników Spółki, szczególnie w odniesieniu do kosztów.

 

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

 

Reklama

 

  1. Wyrównanie sezonowe polega na eliminacji efektu zmienności kalendarzowej i zmienności dni roboczych (różnice czasu pracy w kolejnych miesiącach) oraz efektu sezonowości (coroczne, regularne odchylenia od trendu obserwowane w cyklu rocznym).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama