Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pekabex: najwyższa w historii kwartalna EBITDA pomimo spadku sprzedaży [GPWPA 3.0]

|
selectedselectedselected
Pekabex: najwyższa w historii kwartalna EBITDA pomimo spadku sprzedaży [GPWPA 3.0] | FXMAG INWESTOR
materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyniki okazały się lepsze od naszych prognoz, głównie ze względu na wysoką rentowność, a także przekazania w segmencie deweloperskim (zakładaliśmy brak przekazań w 1Q23).

W segmencie prefabrykacji przychody były nieco niższe od naszych oczekiwań ze względu na spadek cen. Jednak dzięki wysokiej marży (14,8% vs. 13% zakładane przez nas), wynik segmentu był o 10% wyższy niż oczekiwaliśmy.

Pekabex: Najwyższa w historii kwartalna EBITDA pomimo spadku sprzedaży [GPWPA 3.0] - 1Pekabex: Najwyższa w historii kwartalna EBITDA pomimo spadku sprzedaży [GPWPA 3.0] - 1

W segmencie budowlanym spółka osiągnęła przychody w wysokości PLN 126m (16% poniżej naszych prognoz), utrzymując jednocześnie bardzo wysoką rentowność (marża 8,4%, podczas gdy my zakładaliśmy 5%).

W segmencie deweloperskim spółka wypracowała PLN 20m przychodów i PLN 4m wyniku segmentu, podczas gdy my zakładaliśmy brak przekazań w tym kwartale i tym samym bak przychodów.

Reklama

Portfel zamówień spółki spadł do PLN 972m (-14% kw/kw i -28% r/r).

Generacja gotówki była słaba ze względu na zmiany w kapitale obrotowym (spadek zobowiązań). W efekcie dług netto wzrósł do PLN 102m z PLN 88m kwartał wcześniej.

 

Był to kolejny kwartał, w którym Pekabex pobił nasze oczekiwania. Pomimo niższej sprzedaży Pekabex osiągnął rekordowo wysoką kwartalną EBITDA i zysk netto dzięki utrzymaniu wysokiej rentowności w segmentach prefabrykacji i budownictwa oraz przekazaniach w segmencie deweloperskim. Silna rentowność powinna wspierać spółkę w kolejnych kwartałach. Zwracamy jednak uwagę, że kwietniowe wolumeny w segmencie prefabrykacji były bardzo niskie (-32% r/r), a zatem kolejne kwartały mogą nie być tak mocne jak 1Q23, zwłaszcza że portfel zamówień spadł do PLN 972m (-14% kw/kw i -28% r/r). Niemniej jednak podtrzymujemy naszą rekomendację KUPUJ i pozytywne nastawienie do spółki. (pozytywne)

 

Zobacz także: Akcje Pekabex: porównawcza wycena spółki oraz wycena DCF FCFF [opracowanie na zlecenie GPW]

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama