Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Otoczenie zewnętrzne a prognozy dla wzrostu Spółki NTT System SA - raport na zlecenie GPW (GPWPA 3.0)

|
selectedselectedselected
Otoczenie zewnętrzne a prognozy dla wzrostu Spółki NTT System SA - raport na zlecenie GPW (GPWPA 3.0) | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Otoczenie rynkowe

Popyt na sprzęt IT zależy od wielu czynników makroekonomicznych, w tym od dynamiki PKB, konsumpcji prywatnej, wydatków rządowych, stopy bezrobocia, inflacji i wynagrodzeń. Gospodarka polska znajduje się w obecnie fazie ożywienia postpandemicznego, będąc jednocześnie pod silnym, negatywnym wpływem wojny w Ukrainie. Nieprzewidywalność zdarzeń skutkuje wzrostem niepewności na rynku oraz trudnościami w prognozowaniu sytuacji makroekonomicznej. Mimo to, w I kwartale 2022 polska gospodarka rozwijała się w szybkim tempie. Sprzedaż detaliczna towarów w cenach stałych (po wyeliminowaniu wpływu inflacji) była większa we wszystkich pierwszych trzech miesiącach 2022 r. w porównaniu do roku 2021.

Otoczenie zewnętrzne a prognozy dla wzrostu Spółki NTT System SA - raport na zlecenie GPW (GPWPA 3.0) - 1Otoczenie zewnętrzne a prognozy dla wzrostu Spółki NTT System SA - raport na zlecenie GPW (GPWPA 3.0) - 1

Pozytywne dane spływają także z rynku pracy. Bezrobocie po pierwszych trzech miesiącach 2022 utrzymuje się na niskim poziomie. W marcu 2022 doszło do spadku stopy bezrobocia o 0,1 pp. do 5,4%.

Otoczenie zewnętrzne a prognozy dla wzrostu Spółki NTT System SA - raport na zlecenie GPW (GPWPA 3.0) - 2Otoczenie zewnętrzne a prognozy dla wzrostu Spółki NTT System SA - raport na zlecenie GPW (GPWPA 3.0) - 2

Niski poziom bezrobocia wynika z wysokich poziomów zatrudnienia. Na koniec marca 2022 zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 25 tys. osób w porównaniu ze styczniem 2022 r. i wyniosło ponad 6,485 mln osób. Silny rynek pracy w Polsce skutkuje zwiększeniem wynagrodzeń.

Reklama

Otoczenie zewnętrzne a prognozy dla wzrostu Spółki NTT System SA - raport na zlecenie GPW (GPWPA 3.0) - 3Otoczenie zewnętrzne a prognozy dla wzrostu Spółki NTT System SA - raport na zlecenie GPW (GPWPA 3.0) - 3

Miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw na koniec marca 2022 r. było wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r. i wyniosło 6 666 zł brutto. W marcu wynagrodzenia średnio wzrosły o 7,2% m/m i 12,4% r/r.

Otoczenie zewnętrzne a prognozy dla wzrostu Spółki NTT System SA - raport na zlecenie GPW (GPWPA 3.0) - 4Otoczenie zewnętrzne a prognozy dla wzrostu Spółki NTT System SA - raport na zlecenie GPW (GPWPA 3.0) - 4

O ile pierwsze trzy miesiące pozwalają spojrzeć z optymizmem na koniunkturę gospodarczą w Polsce i tym samym na perspektywy zakupów sprzętu IT, o tyle inwazja Rosji na Ukrainę może mieć daleko idące negatywne konsekwencję dla decyzji zakupowych konsumentów. Stąd w naszych prognozach wzrostu Spółki przyjmujemy podejście ostrożnościowe.

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 3.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. Do programu zakwalifikowano 55 spółek notowanych na rynku głównym i 6 na NewConnect.

W edycji na lata 2021-2023 do programu mogły być zgłoszone spółki notowane na rynku głównym oraz NewConnect na dzień 31 maja 2021 roku (z wyłączeniem spółek z indeksu WIG20), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były przedmiotem analiz lub były przedmiotem analiz sporządzanych przez maksymalnie jednego analityka (analiz zawierających wycenę oraz rekomendację kierunkową). Dodatkowymi wymogami były kryterium kapitalizacji spółki co najmniej 50 mln zł (na dzień 31 maja 2021 roku), oraz wskaźnik free float przekraczający wartość 20 proc. (na dzień 31 maja 2021 roku).


Reklama
Reklama