Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: Niepokojący PMI z USA, indeksy dla usług i przemysłu pozostają wyraźnie poniżej granicy 50 pkt.

|
selectedselectedselected
Obligacje: Niepokojący PMI z USA, indeksy dla usług i przemysłu pozostają wyraźnie poniżej granicy 50 pkt. | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostanie komentarze przed lutowym posiedzeniem EBC napływają na rynek. Fabio Panetta (gołębi, w zarządzie EBC) powiedział w gazecie Handelsblatt, że jest zbyt dużo niepewności w kontekście sytuacji gospodarczej, by deklarować kurs polityki pieniężnej poza najbliższe posiedzenie banku centralnego.

W przeciwną stronę skierowane były sugestie litewskiego przedstawiciela EBC. Gediminas Simkus mówił w Wilnie, że inflacja bazowa jest wysoko i walka z nią nie jest skończona („Są silne argumenty, by pozostać na ścieżce” 50-punktowych. podwyżek na kolejnych posiedzeniach”). Krzywa bundowa obniżyła się tego dnia na głównych węzłach o 6, 5 oraz 7 pb do odpowiednio 2,54% (2Y), 2,16% (10Y) oraz 2,03% (30Y).

Obligacje: Niepokojący PMI z USA  - 1Obligacje: Niepokojący PMI z USA  - 1

Po europejskich danych PMI po południu napłynęły analogiczne publikacje z USA. Indeksy dla usług i przemysłu pozostają wyraźnie poniżej granicy 50 pkt. (odpowiednio 46,6 pkt. oraz 46,8 pkt). Dane były również o ok. 1 pkt. powyżej prognoz, ale ich wydźwięk przedstawia się raczej pesymistycznie. Subindeks zatrudnienia zanotował jedynie marginalny wzrost, a kreacja nowych miejsc pracy była najwolniejsza od lipca 2020 r. Analogiczna miara, tyle że dotycząca cen czynników produkcji, wzrosła kończąc 7-miesięczną tendencję spadkową. Nie są to pozytywne informacje (słabszy rynek pracy, szybszy wzrost cen) w kontekście przyszłej koniunktury i decyzji FOMC w kolejnych miesiącach.

W tle miała miejsce aukcja 2-letnich UST, na której Departament Skarbu ulokował 42 mld USD przy najwyższym od 2020 roku i rzadko odnotowywanym w historii ogółem bid-to-cover 2,99. Sprzyjało to spadkowi dochodowości amerykańskich papierów w trakcie sesji. Krzywa UST zamknęła sesję na głównych węzłach obniżkami o 9, 6 oraz 7 pb. do odpowiednio 4,12% (2Y), 3,46% (10Y) oraz 3,62% (30Y). Spodziewamy się raczej ograniczonych zmian na UST i bundach, zwłaszcza jeżeli niemieckie IFO będzie zbliżone do rynkowego konsensusu.

Reklama

Obligacje: Niepokojący PMI z USA  - 2Obligacje: Niepokojący PMI z USA  - 2

 

Umocnienie krajowego długu

Rynki bazowe powstrzymywały obserwowaną od trzech dni tendencję wzrostową dochodowości SPW. Czynniki krajowe były raczej ignorowane przez inwestorów, a rynek wydaje się szukać pewnej równowagi, pozycjonując się w okolicach 6,00% na tenorach 2Y i powyżej. Wtorkowa sesja zakończyła się zmianami na głównych węzłach o 0, -5 oraz -6 pb. do odpowiednio 6,07% (2Y), 5,95% (5Y) oraz 6,00% (10Y). Przy braku silniejszych sygnałów zewnętrznych powinniśmy obserwować stabilizację notowań SPW z umiarkowanym ryzykiem wzrostu dochodowości.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama