Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: nachylenie odbiło od historycznych minimów. Globalny dług pod wpływem danych z USA

|
selectedselectedselected
Obligacje: nachylenie odbiło od historycznych minimów. Globalny dług pod wpływem danych z USA | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę dochodowość długu na globalnych rynkach malała drugi dzień z rzędu. Tym razem ten kierunek był wspierany przez publikację BLS o kosztach pracy w amerykańskiej gospodarce. Okazały się one istotnie niższe od oczekiwań, wspierając scenariusz części rynku o malejącej presji inflacyjnej w USA. Na koniec dnia krzywa UST zamknęła dzień niżej w prawie równoległym ruchu o śr. 9 pb., w tym na głównych węzłach na 4,26% (2Y), 3,42% (10Y) i 3,44% (30Y).

Na publikację BLS zareagował także dług w Europie, choć wypadkowo znacznie słabiej, bo we wcześniejszej części sesji dochodowość rosła. W tle Peter Kazmir w wywiadzie dla agencji Bloomberg powiedział, że widzi wiele powodów do zacieśniania polityki pieniężnej i jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, że inflacja osiągnęła szczyt. Nastroje w strefie euro wspierała również rewizja w górę o 0,1 p.p. danych o PKB za III kw do 0,3% kdk SA. Finalnie jednak średnia zniżka rentowności wyniosła -4 pb. Najmocniej w tym kierunku przemieszczały się papiery greckie (śr. -7 pb.). Krzywa niemiecka natomiast przesunęła się w ruchu wystramiajacym o -4, -1 i +1 pb. do odpowiednio 2,01% (2Y), 1,78% (10Y) i 1,57% (30Y). Jej nachylenie odbiło od historycznych minimów z poniedziałku na poziomie -0,51 p.p.

Obligacje: Globalny dług pod wpływem danych z USA  - 1Obligacje: Globalny dług pod wpływem danych z USA  - 1

Podobnie jak we wtorek dzisiejszy kalendarz makro jest prawie pusty. Jesteśmy już po danych o inflacji na Węgrzech, a w dalszej części dnia poznamy tylko cotygodniowe dane o nowych wnioskach dla bezrobotnych w USA. Powinno to sprzyjać stabilizacji notowań aktywów finansowych.

Obligacje: Globalny dług pod wpływem danych z USA  - 2Obligacje: Globalny dług pod wpływem danych z USA  - 2

Reklama

 

Mocniejsze SPW

Rynek polskich obligacji zamknął się jeszcze przed ogłoszeniem decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Notowania SPW przyjmowały głównie sygnały z rynków bazowych, gdzie obserwowano spadki rentowności. Finalnie krzywa przesunęła się na głównych węzłach o 9, 14 i 9 pb. do 6,81% (2Y), 6,69% (5Y) i 6,54% (10Y). Tym razem zmiany na krzywej PLN IRS były silniejsze i wyniosły śr. -13 pb. Tym samym marża ASW na tenorze 10Y zbliża się do lokalnego maksimum w tym roku (1,01 p.p.) i znajduje się powyżej poziomów z COVID-owej paniki w marcu 2020. Dzisiaj kluczowa dla kierunku na rynku będzie konferencja prezesa Gapińskiego.

Obligacje: Globalny dług pod wpływem danych z USA  - 3Obligacje: Globalny dług pod wpływem danych z USA  - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama