Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obligacje: Korekta na rynkach bazowych

|
selectedselectedselected
Obligacje: Korekta na rynkach bazowych  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obligacje na rynkach bazowych odreagowywały ostatnie umocnienie i rentowności rosły o kilka punktów bazowych na bundach i UST. Dzień był natomiast bogaty w wystąpienia kluczowych członków FOMC. Lael Brainard (wiceprzewodnicząca Fed, raczej gołębia) zwracała uwagę w swoim wystąpieniu, że obecnie nie mamy do czynienia z sytuacją podobna do wydarzeń z lat 70-tych (brak sygnałów spirali płacowo-cenowej). Mimo serii gołębich argumentów Brainard stwierdziła, że polityka pieniężna powinna być restrykcyjna przez jakiś czas.

Zbliżone do obecnego konsensusu Fed było natomiast wystąpienie Johna Williamsa. Przewodniczący Fed z Nowego Jorku (trzecia najważniejsza osoba w FOMC) sugerował, że przed bankiem centralnym nadaj stoją wyzwania związane z inflacją bazową oraz oczekiwane są kolejne podwyżki stóp. Williams nie chciał jednak sugerować skali zacieśnienia na lutowym posiedzeniu.

Obligacje: Korekta na rynkach bazowych  - 1Obligacje: Korekta na rynkach bazowych  - 1

Komentarze ze strony przedstawicieli Fed czy dane makroekonomiczne nie wywoływały silnych zmian na FI. Na głównych węzłach UST dochodowości wzrosły o 3, 2 oraz 3 pb do poziomów odpowiednio 4,09% (2Y), 3,39% (10Y) oraz 3,57% (30Y). Z kolei na krzywej bundowej zmiany wyniosły +7, +5 oraz +5 pb do odpowiednio 2,53% (2Y), 2,07% (10Y) oraz 1,93% (30Y).

Obligacje: Korekta na rynkach bazowych  - 2Obligacje: Korekta na rynkach bazowych  - 2

Reklama

 

Próba stabilizacji SPW

Podobnie jak na rynkach bazowych SPW notowały wzrosty dochodowości. Nie były one jednak spowodowane danymi makro. Raczej jest to próba rynku do osiągnięcia przynajmniej krótkoterminowej stabilizacji po znacznej zmienności widzianej od początku roku. Zmiany na głównych węzłach wyniosły +10, +9 oraz + 10 pb do wartości odpowiednio 5,92% (2Y), 5,88% (5Y) oraz 5,94% (10Y). W kolejnych godzinach jest szansa na uspokojenie nastrojów. Nie oczekujemy silnych sygnałów z rynków bazowych, a kolejne wystąpienia członków FOMC raczej już nie wniosą wielu nowych elementów przed lutową decyzją Fed.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama