Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak inwestować w 2024 roku na giełdach. Doradza słynny polski zarządzający funduszami

|
selectedselectedselected
Jak inwestować w 2024 roku na giełdach – radzi słynny polski zarządzający funduszami | FXMAG INWESTOR
Olimpik/REPORTER / QTFI
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pierwsze miesiące 2024 roku powinny być dobre na giełdzie, szczególnie tej polskiej – uważa prof. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Zobacz jakie branże i spółki polecają do portfela analitycy Quercus TFI.

 

  • Czy polskie akcje wciąż są tanie?
  • Co może wspomagać notowania polskich spółek?
  • Czemu polscy inwestorzy ucieszyli się na jesieni?
  • Na które branże, sektory i spółki warto stawiać w 2024 roku?
  • Czy amerykańskie spółki są przewartościowane?
  • Dlaczego warto stawiać na złoto?

 

Prof. Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, ostrzegł, że w USA spółki giełdowe są już generalnie drogie. Natomiast w Polsce wciąż jest potencjał do wzrostu o kilkanaście do kilkudziesięciu procent, w zależności od spółki. Według niego, da się zarabiać nawet na dużych spółkach. "Polskie akcje są po prostu tanie, mimo wzrostów z ostatnich 13 miesięcy" - podkreślił Buczek.

"Widzimy potencjał do poprawy nastrojów inwestorów na polskim rynku. Można się spodziewać dalszych wzrostów warszawskich indeksów w pierwszych miesiącach 2024 roku” – powiedział dziś Buczek podczas konferencji dla inwestorów.

Reklama

Zdaniem prof. Buczka dwa największe czynniki ryzyka to geopolityka (zachowanie Rosji) oraz recesja w USA. „Pamiętajmy również o wyborach prezydenckich w USA. One również mogą oddziaływać na nastroje inwestorów” – stwierdził.

 

jak inwestowac w 2024 roku na gieldach radzi slynny polski zarzadzajacy funduszami grafika numer 1jak inwestowac w 2024 roku na gieldach radzi slynny polski zarzadzajacy funduszami grafika numer 1

Źródło: QTFI

 

Polska giełda ma jeszcze kilka miesięcy wzrostów przed sobą

Zarządzający Quercus TFI są bardzo pozytywnie nastawieni do polskich akcji, które powinny być wspomagane obniżkami stóp procentowych. „Spodziewamy się, że na fali powyborczego optymizmu, oraz z uwagi na cykle koniunkturalne, dobry okres dla polskich akcji powinien potrwać do najmniej do marca – czerwca 2024” – stwierdził.

Reklama

Buczek wskazał, że w ostatnich 2-3 miesiącach polski rynek zdobył pewną przewagę nad innymi rynkami emerging markets. A od wielu lat jest on dość ściśle skorelowany z rynkami wschodzącymi. „Inwestorzy ucieszyli się z tego, że w wyborach parlamentarnych Polacy wybrali Europę” – stwierdził Buczek.

 

jak inwestowac w 2024 roku na gieldach radzi slynny polski zarzadzajacy funduszami grafika numer 2jak inwestowac w 2024 roku na gieldach radzi slynny polski zarzadzajacy funduszami grafika numer 2

 

Quercus TFI zakłada napływ kapitału zagranicznego na polską giełdę w 2024 roku. "Dlatego skala wzrostu w różnych sgmentach rynku giełdowego może być podobna do tej, którą widzieliśmy w mijającym roku" - stwierdził Buczek.

Buczek przyznaje, że największym czynnikiem ryzyka dla polskiego rynku jest obecnie geopolityka. „Niestety, wojna na Ukrainie nie toczy się tak, jak byśmy tego, jako Polacy, chcieli. Widać zmęczenie pomaganiem Ukrainie u krajów Zachodu” – zauważył.

Reklama

Jeśli chodzi o poszczególne spółki, to prof. Buczek przyznał, że QTFI nie ma już tak mocnego faworyta, jak rok temu – a był nim wtedy Benefit Systems. „Teraz podobają nam się reprezentanci naszej branży, czyli np. Ipopema. Quercus TFI też się nam podoba, ale w tę spółkę nie możemy inwestować” – stwierdził z humorem Buczek. "Podoba się nam także InPost oraz generalnie przedstawiciele branży handlu detalicznego, tutaj wskazałbym na LPP" - dodał.

 

Zobacz również: Spółka z GPW wystrzeliła o 210%! Odważna decyzja i wysoka rekomendacja

 

jak inwestowac w 2024 roku na gieldach radzi slynny polski zarzadzajacy funduszami grafika numer 3jak inwestowac w 2024 roku na gieldach radzi slynny polski zarzadzajacy funduszami grafika numer 3

 

jak inwestowac w 2024 roku na gieldach radzi slynny polski zarzadzajacy funduszami grafika numer 4jak inwestowac w 2024 roku na gieldach radzi slynny polski zarzadzajacy funduszami grafika numer 4

Reklama

 

Pezes Buczek przyznał, że liczy na ożywenie polskiego rynku IPO. "Wyceny spółek wreszcie są bliżej wyceny fundamentalnej. W tym roku wiele firmy było mocno niedowartościowanych, i stąd też nie było IPO na GPW w 2023 roku. Kto wiem, może w przyszłym roku na warszawski parkiet wejdzie sporo nowych spółek, choćby Żabka" - stwierdził prof. Buczek.

 

Drogie amerykańskie akcje i perspektywiczne złoto

Prezes Buczek ostrzegł, że amerykański rynek akcji jest już co najmniej właściwie wyceniony, a nawet akcje są tam drogie. Dlatego inwestorzy powinny raczej patrzeć na rynki wschodzące, jeśli szukają wielkich okazji. Przypomniał, że giełda w USA wciąż jest mocno uzależniona od postępowania FED.

Prezes Quercus TFI zwrócił uwagę na wielką zmianę na rynku amerykańskich obligacji. „Ruszyła hossa na amerykańskim rynku długu. To oznacza, że i polski rynek dłużny będzie miał wiatr w plecy. Polskie fundusze dłużne w roku 2024 powinny mieć znaczną przewagę nad lokatami bankowymi, jeśli chodzi o wyniki” – prognozuje Buczek.

Jeśli chodzi o metale szlachetne, to prof. Buczek zwrócił uwagę na śmiałe próby wybicia złota z 3-letniej konsolidacji. „Generalnie jesteśmy pozytywnie nastawieni do złota i srebra na rok 2024” – stwierdził.

Reklama

 

Zobacz również: Perła giełdy zyska 49% - wysoka rekomendacja dla spółki po zwyżce o 220% w tym roku 

 

jak inwestowac w 2024 roku na gieldach radzi slynny polski zarzadzajacy funduszami grafika numer 5jak inwestowac w 2024 roku na gieldach radzi slynny polski zarzadzajacy funduszami grafika numer 5

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama