Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestorzy pobili historyczny rekord. Nie boją się ryzyka?

|
selectedselectedselected

Obrót akcjami poza standardowymi godzinami handlu osiągnął historycznie najwyższy poziom. Dlaczego inwestorzy handlują poza sesją? 

Inwestorzy pobili historyczny rekord. Nie boją się ryzyka?
Anita Walczewska/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego ceny akcji zmieniają się przed rozpoczęciem sesji giełdowej?
  • Kto ma możliwość handlu poza regularnymi godzinami sesji?
  • Kto odpowiada za realizację zleceń w handlu przed i po sesji?

 

 

Dlaczego ceny akcji spółek się zmieniają, choć sesja giełdowa jeszcze się nie zaczęła?

Na giełdzie często zdarza się, że akcje odnotowują gwałtowne spadki lub wzrosty poza regularnymi godzinami handlu, czyli po zakończeniu sesji lub przed jej rozpoczęciem. Chodzi tutaj o tzw. handel pre-market oraz post-market. Może to być tym bardziej zaskakujące dla osób handlujących wyłącznie na GPW, gdzie transakcje odbywają się tylko podczas trwania sesji. 

Inaczej jest w Stanach Zjednoczonych. Sesje na NYSE i Nasdaq trwają od 9:30 do 16:00 czasu EST (w Polsce można śledzić amerykańską sesję od 15:30 do 22:00). Faza pre-market zaczyna się półtorej godziny przed otwarciem sesji, czyli od 8:00 do 9:30 (14:00 w Polsce). Pierwsze zmiany na wykresie często pojawiają się już o 4:00 rano (10:00 w Polsce). Natomiast post-market trwa obecnie cztery godziny, od 16:00 do 20:00 EST.

 

W rzeczywistości handlować akcjami możemy (zestawienie godzin handlu, strefa czasowa EST):

  • Przed otwarciem rynku: od 4:00 do 9:30.
  • Regularny handel: od 9:30 do 16:00.
  • Po zamknięciu rynku: od 16:00 do 20:00.
Reklama

 

Czytaj również: Sygnały jak z czasów Wielkiego Kryzysu. Czy doczekamy się spadków na akcjach?

 

Kto realizuje zlecenia w handlu przed i posesyjnym?

Zlecenia w handlu pre-market i post-market realizowane są przez brokerów za pośrednictwem elektronicznej sieci komunikacyjnej (ECN), która łączy potencjalnych kupujących i sprzedających bez korzystania z tradycyjnej giełdy. Na podstawie tych zleceń ustalany jest kurs akcji w czasie rzeczywistym.

Istotnym ograniczeniem jest to, że w tych fazach możliwe jest składanie zleceń jedynie z limitem ceny.

 

Czas handlu na rynku w USA

inwestorzy pobili historyczny rekord nie boja sie ryzyka grafika numer 1inwestorzy pobili historyczny rekord nie boja sie ryzyka grafika numer 1

Źródło: FXMAG

Reklama

 

Kto może handlować poza sesją?

Handel poza regularnymi godzinami sesji jest dostępny tylko u największych brokerów z USA. Często pobierają oni wyższe prowizje i oferują droższe zlecenia w porównaniu z handlem podczas sesji. 

Warto mieć na uwadze, że w tradingu pozasesyjnym zmienność danego instrumentu finansowego może być ogromna. Obrót zazwyczaj charakteryzuje się mniejszą płynnością niż regularne godziny handlu giełdowego, co skutkuje większą zmiennością i bardziej znaczącymi ruchami cen przy niższych wolumenach obrotu.

 

Czytaj również: Insiderzy znów sprzedają akcje. Czy przygotowują się na krach?

 

Gdzie można handlować przed sesją? Handel pre i after market

Możliwość handlu poza sesją istnieje na wielu dużych giełdach na świecie, takich jak Holandia, Wielka Brytania czy Niemcy.

Reklama

 

Inwestorzy wolą handlować poza sesją?

W sieci pojawiło się ostatnio bardzo ciekawe zestawienie. Jak podaje Bloomberg, wolumen obrotu akcjami poza zwykłymi godzinami handlu wzrósł do najwyższego poziomu w historii. Dane wskazują, że właśnie przebiliśmy poziomy z 2021 roku. 

inwestorzy pobili historyczny rekord nie boja sie ryzyka grafika numer 2inwestorzy pobili historyczny rekord nie boja sie ryzyka grafika numer 2

 

Dlaczego inwestorzy handlują poza sesją? 

Wiele firm publikuje raporty finansowe już po zamknięciu rynku. Czasami również wiadomości mogące mocno poruszyć rynkiem pojawiają się w internecie już po zakończenie "zwykłego" handlu. Dzięki możliwościom, jakie daje handel pozasesyjny, inwestorzy otrzymali dobre narzędzie do reagowania na te wydarzenia. Przykładowo inwestor posiadający pozycję długą może zdecydować się na sprzedaż po mniej korzystnej cenie na rynku po godzinach tradycyjnego handlu, dzięki czemu może zminimalizować straty. Nie musi ryzykować utrzymywaniem pozycji przez noc i potencjalnym poniesiem jeszcze większego obsunięcia kapitału dnia następnego. 

Z drugiej strony, większa zmienność w handlu pozasesyjnym stwarza możliwość osiągnięcia wyższych zysków. Wielu inwestorów lubi ryzyko. A przecież ryzyko to nie tylko zagrożenie. Zgodnie z neutralną definicją, jest ono traktowane zarówno jako potencjalne niebezpieczeństwo, jak i jako okazja.

Reklama

 

Czytaj również: Rekordowy optymizm na rynku: inwestorzy stawiają na akcje! Dlaczego?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler papierów wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Reklama
Reklama