Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne?

|
selectedselectedselected

Fundusze inwestycyjne to coraz bardziej popularna i dla wielu atrakcyjna forma inwestowania. Jesteś zainteresowany lokowaniem pieniędzy w fundusze inwestycyjne? Z artykułu przygotowanego przez naszych ekspertów dowiesz się, jakie są zalety takiego rozwiązania.

Dlaczego warto inwestować w fundusze inwestycyjne?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dostępność

Fundusze inwestycyjne to metoda pomnażania pieniędzy dostępna zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. Co więcej, są one dostępne dla wielu osób, ponieważ można inwestować nawet stosunkowo nieduże kwoty. Wystarczy niewielki kapitał, żeby rozpocząć przygodę z inwestowaniem. Przykładowo, w Goldman Sachs pierwsza wpłata to tylko 200 zł (lub 50 zł jeśli wpłata jest w ramach kont emerytalnych IKE i IKZE). Należy jednak pamiętać, że najlepsze wyniki osiągniesz dzięki inwestycji długookresowej i systematycznym wpłatom.

Bezpieczeństwo

Funduszami inwestycyjnymi zarządzają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). To profesjonalne instytucje, których działalność regulują przepisy prawa. Podlegają one również kontroli Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). TFI są zobowiązane do przestrzegania prawa, wysokich standardów oraz do działania zgodnie z interesem klienta.

Fundusz inwestycyjny ma swoją osobowość prawną, a jego aktywa nie wchodzą w skład majątku TFI. W przypadku upadłości TFI środki ulokowane w funduszu wciąż są bezpieczne. Co więcej, pieniądze inwestorów przechowuje się na rachunku depozytariusza, którym często jest oddzielny bank, a więc instytucja zaufania publicznego.

Dywersyfikacja portfela

Fundusze inwestycyjne inwestują w różnego rodzaju instrumenty finansowe oraz inne aktywa. To np. akcje, obligacje, papiery dłużne, lokaty terminowe oraz surowce. Dywersyfikacja pozwala na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego oraz zwiększenie potencjalnych zysków, co jest korzystne dla inwestorów. Pamiętaj, że inwestycja, także w fundusze inwestycyjne, zawsze wiąże się z ryzykiem.

Zróżnicowane strategie inwestycyjne

Dużą zaletą funduszy inwestycyjnych jest to, że oferują różnorodne strategie inwestycyjne. To fundusze akcyjne, obligacyjne, dłużne, mieszane lub sektorowe, a każdy z nich ma określony poziom ryzyka i potencjalnej stopy zwrotu. Dzięki temu inwestorzy mogą wybrać opcję odpowiadającą ich celom inwestycyjnym, profilowi ryzyka i preferencjom inwestycyjnym.

Reklama

W Goldman Sachs TFI oferujemy kilkadziesiąt różnych funduszy inwestycyjnych o różnych poziomach ryzyka. Ciekawą opcją są fundusze cyklu życia, które w miarę upływu czasu zmieniają strategię inwestycyjną na bezpieczniejszą. Dopasowując się tym samym do wieku inwestora.

Profesjonalne zarządzanie

Fundusze inwestycyjne są zarządzane przez profesjonalistów, którzy podejmują decyzje inwestycyjne m.in. na podstawie analiz rynkowych, analizy fundamentalnej spółek lub analizy portfelowej. Zarządzający funduszem inwestycyjnym dbają o kontrolę ryzyka inwestycyjnego poprzez stosowanie różnych technik zarządzania ryzykiem, takich jak np. dywersyfikacja. Dzięki temu inwestorzy mogą korzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów oraz czuć się pewniej, mając świadomość, że ich inwestycje są zarządzane profesjonalnie.

Płynność

W przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych jednostki uczestnictwa w funduszu można zbyć w każdej chwili. Fundusz inwestycyjny ma obowiązek ich odkupu na każde żądanie inwestora. Poza możliwością zbycia (a więc wycofaniu pieniędzy z funduszu), istnieje możliwość zamiany lub konwersji. Polega to „przerzuceniu” środków z jednego funduszu do drugiego. Dzięki temu inwestor ma możliwość szybszej zmiany funduszu niż gdyby nastąpiło to w kolejności: wycofanie środków – zakup nowego funduszu.

Niskie koszty

Fundusz inwestycyjny to zbiorowa forma inwestowania. Oznacza to, że zbiera pieniądze od wielu inwestorów, a następnie inwestuje je zbiorczo w różnego rodzaju instrumenty finansowe. Dzięki temu koszty transakcyjne oraz koszty zarządzania są niższe niż w przypadku indywidualnych inwestycji, ponieważ rozkładają się na wszystkich uczestników funduszu.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani dużego kapitału. Chcesz wiedzieć o nich więcej? Zajrzyj tutaj: https://www.gstfi.pl/fundusze-inwestycyjne.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama