Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego warto mieć drugi paszport i jaki kraj wybrać [WYWIAD]

|
selectedselectedselected

„Cztery lata temu w pandemii okazało się, że warto mieć drugi paszport. Mam znajomych z Ukrainy, którzy kilka lat temu pytali: po co mi drugi paszport? A potem przyznawali, że po rozpoczęciu wojny bardzo by się przydał” – mówi FXMAG Rafael Cintron, CEO Wealthy Expat.

Dlaczego warto mieć drugi paszport i jaki kraj wybrać [WYWIAD]
AP/Associated Press/GIUSEPPE CACACE/AFP/East News/R. Cintron
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Dlaczego warto mieć drugi paszport?
  • Czy jego zdobycie jest łatwe?
  • Czy można kupić taki dokument?
  • Paszporty których krajów dają największą wolność?
  • Ile paszportów można, a ile warto mieć?

 

Piotr Rosik (z-ca redaktora naczelnego FXMAG): Czemu warto mieć drugi paszport?

Rafael Cintron (CEO Wealthy Expat): Nie znasz przyszłości. Nigdy nie wiesz, kiedy Twój ojczysty kraj zechce wprowadzić regulacje, które będą w pewien sposób Ci szkodziły. Owszem, możesz być obywatelem kraju który się rozwija, ale możesz zostać niemile zaskoczony pewnymi rozwiązaniami prawnymi.

 

Przykłady?

W czasie pandemii Kanadyjczycy czy Australijczycy nie mogli wyjeżdżać ze swoich krajów, nie mogli do nich wjeżdżać. Zamykano nawet w pewnych szczególnych okolicznościach ich konta bankowe. Tymczasem gdyby mieli drugi paszport, mieliby taką szansę, mogliby łatwiej przejść przez pandemię.

Bywają przypadki, kiedy rządy decydują się okładać swoich obywateli jakimiś nadmiarowymi podatkami, lub decydują się jakoś ograniczać ich wolność. Drugi paszport to taka polisa ubezpieczeniowa na wypadek, gdyby rząd w Twoim kraju stał się nieprzewidywalny.

 

Czy to jest prosta sprawa, zdobycie drugiego paszportu? Są kraje, w których możemy sobie go po prostu kupić, lub zdobyć dokonując zakupu ziemi lub domu?

Reklama

Najprościej i najszybciej zdobyć drugi paszport, mając rodzinę w innym kraju. Czyli na przykład jesteś Polakiem i masz rodzinę w Szwecji, lub w USA. Warto wtedy się postarać o drugi paszport wykorzystując te koligacje rodzinne.

Oczywiście, można kupić paszport. Jest mnóstwo małych państw, szczególnie karaibskich, które sprzedają swoje paszporty. Ja kupiłem taki za 150 000 USD. Ale już za 100 000 USD można kupić paszport St. Lucia i polecam go. Można również kupić nieruchomość w Turcji za 100 000 USD i również przy tej okazji otrzymamy paszport i co prawda nie jest on świetny, ale zawsze coś.

Można również wejść w posiadanie drugiego paszportu drogą tańszą, ale dłuższą. Trzeba stać się rezydentem w wybranym kraju, długo w nim pomieszkać, i wtedy postarać się o obywatelstwo. Ta droga wymaga jednak wiele wysiłku, czasami trzeba nauczyć się języka. Wiem, że wielu Polaków w ten sposób stara się o paszport hiszpański, z kolei wielu obywateli USA w ten sposób pozyskuje paszport meksykański.

 

Który paszport jest najtrudniej zdobyć, pomijając takie „rodzynki” jak Korea Północna? Szwajcarski?

Najtrudniej zdobyć paszporty krajów, które są rozwinięte i bezpieczne, mają niskie podatki. Listę otwierają Szwajcaria, Japonia i Singapur. Zazwyczaj trzeba 7-10 lat pomieszkać w tych krajach, by w ogóle mieć możliwość rozpoczęcia starań o ich paszport.

 

Zobacz także: Gospodarka Szwecji - recesja stała się faktem! Jak reaguje korona szwedzka?

Reklama

 

Według Henley Passport Index, najlepsze paszporty to: francuski, niemiecki, włoski, japoński, singapurski, hiszpański. Który paszport Ty uważasz za najlepszy na świecie?

Szwajcarski. Masz dzięki niemu dostęp do Unii Europejskiej, ale sam nie jesteś jej obywatelem. Masz paszport kraju neutralnego, spokojnego. Możesz z tym paszportem podróżować niemal wszędzie. I płacisz niskie podatki.

Jednym z lepszych, obok japońskiego i singapurskiego, jest paszport chilijski. Chile to dość neutralny kraj, który jest wolny. Tam jest dużo osobistych wolności. Nie należy do żadnej unii, która mocno wpływa na regulacje. A paszport chilijski daje dostęp do wielu krajów, m.in. do USA.

 

Czołówka Henley Passport Index 2024 Global Ranking

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, numer

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, numer

Opis wygenerowany automatycznie

Reklama

Źródło: Henley Global

 

A co sądzisz o paszporcie amerykańskim?

Miałem go i zrzekłem się go. Doszedłem do wniosku, że jako Amerykanin nie mam wolności finansowej. Jako obywatel USA mieszkający za granicą kraju, musiałem się „spowiadać” amerykańskim służbom z wielu moich ruchów. Czułem się przytłoczony i zniewolony.

 

Ile paszportów masz w tej chwili? Dlaczego właśnie te?

Mam paszport Meksyku, mam tam rodzinę. To jest całkiem niezły paszport. Poza tym, Meksyk wcale nie jest tak niebezpiecznym krajem, jak się go maluje.

Mam też paszport serbski. Prowadzę tam biznes, mam tam wielu pracowników. To jest dobry paszport, dający dostęp zarówno do państw europejskich, jak i Rosji czy Chin.

Reklama

Posiadam też paszport St. Kitts i Nevis, to taka mała wyspa niedaleko Portoryko. Kupiłem go. To jest taka moja polisa. Takie wyjście C, trzymam go na wszelki wypadek.

 

Masz jakieś paszporty na celu?

Myślę o zdobyciu paszportu Chile lub Argentyny. Rozważałem pozyskanie paszportu hiszpańskiego, bo chciałem mieć dokument kraju członkowskiego UE, ale okazało się, że jednak jest tam mnóstwo regulacji i dość wysokie podatki.

 

Miałeś kiedyś jakieś problemy używając drugiego lub kolejnego paszportu?  Co trzeba uważać, używając tych dodatkowych dokumentów?

Jeśli podróżujesz z paszportem mało znanego kraju, jak np. St. Kitts, to musisz się często tłumaczyć. „Ten kraj istnieje, czy to żart?”. „Ten paszport jest prawdziwy?”. „Urodziłeś się tam?”. Musisz odpowiadać na takie pytania, najlepiej to robić spokojnie.

 

Jest jakiś limit w prawie międzynarodowym, jeśli chodzi o liczbę paszportów, jakie może mieć jedna osoba?

Reklama

Nie, ale są limity krajowe. I najróżniejsze obostrzenia. Niemiec ma bardzo duże utrudnienia w zdobyciu drugiego paszportu. Dla Holendra jest to niemalże niemożliwe, bo jeśli chce mieć inny paszport, to musi zrzec się holenderskiego.

 

Jaka jest optymalna liczba paszportów?

Uważam, że 5-6 paszportów to maksimum. Pamiętajmy, że z każdym kolejnym paszportem rośnie liczba czynności administracyjnych, które musisz wykonywać. Musisz informować inne kraje, których paszporty posiadasz, że stałeś się posiadaczem kolejnego obywatelstwa. To może zacząć rodzić problemy. Trzeba mądrze wybierać.

 

Historia notowań paszportu polskiego w Henley Passport Index

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, linia, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, zrzut ekranu, linia, Czcionka

Opis wygenerowany automatycznie

Reklama

Źródło: Henley Global

 

Jak oceniasz polski paszport?

Jest to całkiem dobry paszport. Kraj jest stabilny. Daje dostęp do wielu krajów, w tym państw członkowskich UE i USA. Jednak tak na wszelki wypadek będąc Polakiem nie poprzestawałbym na tym jednym paszporcie, czy też na jednej rezydencji.

Pamiętajmy, że nie znamy przyszłości. Cztery lata temu w pandemii okazało się, że warto mieć drugi paszport. Jeszcze niedawno wydawało się, że wojna w Europie jest niemożliwa. Tymczasem to już dwa lata temu Rosja zaatakowała Ukrainę. Mam znajomych z Ukrainy, którzy kilka lat temu pytali: po co mi drugi paszport? A potem przyznawali, że po rozpoczęciu wojny bardzo by się przydał, wiele rzeczy by ułatwił.

Dziękuję za rozmowę.

 

Zobacz również: Hossa na giełdzie w USA jeszcze potrwa, rynki grają pod miękkie lądowanie [WYWIAD]

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama