Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PBG S.A. w restrukturyzacji i likwidacji z siedzibą w Wysogotowie: Ocena sytuacji spółki przez RN (2009-05-21)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 29:Sprawozdanie z działalności Rady Nadzorczej Spółki oraz zwięzła ocena sytuacji Spółki dokonana przez Radę Nadzorczą za 2008 rok

Firma: PBG SA
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO









Raport bieżący nr 29 / 2009





Data sporządzenia: 2009-05-21
Skrócona nazwa emitenta
PBG
Temat
Sprawozdanie z działalności Rady Nadzorczej Spółki oraz zwięzła ocena sytuacji Spółki dokonana przez Radę Nadzorczą za 2008 rok
Podstawa prawna
Inne uregulowania
Treść raportu:
W oparciu o zasady ładu korporacyjnego wynikające z dokumentu "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW", Zarząd PBG SA przekazuje roczne sprawozdanie z działalności Rady Nadzorczej wraz ze sprawozdaniami komitetów audytu oraz wynagrodzeń oraz zwięzłą ocenę sytuacji Spółki za 2008 r. dokonaną przez Radę Nadzorczą.



Sprawozdanie z działalności Rady Nadzorczej PBG S.A.
w 2008 roku.

Trzecia kadencja Rady Nadzorczej PBG S.A. w składzie: Maciej Bednarkiewicz, Jacek Krzyżaniak, Wiesław Lindner, Adam Strzelecki, Dariusz Sarnowski, Małgorzata Wiśniewska trwa od 18 czerwca 2008 roku. W dniu 1 września 2009 roku rezygnację z pełnionej funkcji w Radzie Nadzorczej PBG SA złożyła Pani Małgorzata Wiśniewska.
Przedmiotem posiedzeń Rady Nadzorczej była kontrola i nadzór nad bieżącą działalnością Spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Rada Nadzorcza w roku 2008 odbyła 11 posiedzeń, podczas których podjęte zostały 34 uchwały, w tym m.in. dotyczące:
- zgody na zawiązywanie spółek;
- zgody na nabywanie spółek;
- zgody na zbywanie spółek;
- w sprawie oceny sprawozdania finansowego Spółki za rok 2007, sprawozdania Zarządu z działalności Spółki w roku 2007 oraz wniosku Zarządu w sprawie przeznaczenia zysku;
- oceny skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej PBG za rok 2007 oraz sprawozdania z działalności Grupy Kapitałowej PBG w roku 2007;
- w sprawie ustalenia listy osób uprawnionych do nabycia akcji serii D w ramach Programu Motywacyjnego w roku 2008.
- w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Rady Nadzorczej w roku 2007;
- w sprawie likwidacji oddziałów;
- w sprawie zmian w Zarządzie.

Rada Nadzorcza czuwała nad sytuacją Spółki i opiniowała sprawy bieżące oraz planowane działania. Rada Nadzorcza w okresie objętym sprawozdaniem na bieżąco uzyskiwała informacje od Zarządu dotyczące sytuacji finansowej Spółki, przedsięwzięć realizowanych przez Spółkę oraz współpracy z kontrahentami.

Wykonując swoje obowiązki Rada Nadzorcza pozyskiwała informacje konieczne do ich wykonywania z przedstawianych przez Zarząd dokumentów i informacji oraz prezentacji i wyjaśnień przedstawianych przez Zarząd i - w razie potrzeby - pracowników Spółki lub ekspertów na posiedzeniach Rady Nadzorczej.

Rada Nadzorcza stwierdza, że współpraca z Zarządem PBG S.A. przebiegała bez zakłóceń. Zarząd w sposób rzetelny przedstawiał informacje dotyczące wszelkich aspektów organizacyjnych i finansowych związanych z działalnością Spółki. Dokumentacja przedstawiana przez Zarząd była pełna i prawidłowo sporządzona. Zarząd informował Radę Nadzorczą na bieżąco o sprawach objętych kompetencjami Rady Nadzorczej.
Praca Rady Nadzorczej odbywała się sprawnie, przy współudziale wszystkich jej Członków.

Szczegółowe czynności podejmowane przez Radę Nadzorczą znajdują odzwierciedlanie w protokołach posiedzeń, które znajdują się w siedzibie Spółki.

Wszystkie posiedzenia zwołane zostały w sposób zgodny z Regulaminem Rady Nadzorczej, wobec czego Rada Nadzorcza zdolna była do podejmowania ważnych uchwał na każdym z nich.







Sprawozdanie z działalności Komitetu ds. Audytu, przedstawione na Radzie Nadzorczej dnia 21 maja 2009 roku.

Informacje ogólne o Komitecie Audytu:
Komitet ds. Audytu, powołała Rada Nadzorcza PBG S.A., uchwałą Nr 2 z dnia 25 czerwca 2005 roku,
Komitet ds. Audytu odpowiada w szczególności za:
ocenę zakresu niezależności wybranego biegłego rewidenta i doradzanie Radzie Nadzorczej w sprawie wyboru biegłego rewidenta, a także warunków umowy z nim i wysokości jego wynagrodzenia. Dokonanie przez Radę Nadzorczą wyboru innego podmiotu pełniącego funkcję biegłego rewidenta niż rekomendowany wymaga szczegółowego uzasadnienia,
analizowanie i ocena stosunków i zależności występujących w Spółce, a także w samej Radzie Nadzorczej i Zarządzie Spółki pod kątem możliwych do ujawnienia lub występujących konfliktów interesów oraz podejmowanie działań zmierzających do wyeliminowania tego zjawiska,
zapewnianie jak najpełniejszej komunikacji pomiędzy biegłym rewidentem i Radą Nadzorczą,
rozpatrywanie kwartalnych, półrocznych i rocznych sprawozdań finansowych członków jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej Spółki, a także kwartalnych, półrocznych i rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych grupy kapitałowej Spółki.
Komitet ds. Audytu zbiera się stosownie do potrzeb nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
W skład Komitetu ds. Audytu wchodzą:
Jacek Kseń
Dariusz Sarnowski,

Działalność Komitetu w roku 2008/2009:
1.Spotkanie organizacyjne celem wyznaczenia zakresu prac na rok 2008/2009,
2.Cykliczne spotkania z audytorem Grupy PBG SA,
3.Spotkanie związane ze strategią zabezpieczania się przed ryzykiem walutowym. Spotkanie z odbyło się zarówno z Zarządem, jak i przedstawicielem audytora,
4.Przeprowadzenie weryfikacji kontroli wewnętrznej systemu zakupów grupy metodą wyrywkową celem określenia ewentualnych ryzyk w ww obszarze,
5.Spotkania z innymi audytorami niż audytor Grupy PBG SA



Sprawozdanie z działalności Komitetu ds. Wynagrodzeń, przedstawione na Radzie Nadzorczej dnia 21 maja 2009 roku.


Informacje ogólne:

Komitet ds. Wynagrodzeń, powołany został uchwałą Rady Nadzorczej Nr 3 z dnia 25 czerwca 2005 roku. Komitet ds. Wynagrodzeń odpowiada w szczególności za:
ogólne monitorowanie praktyk w zakresie wynagrodzeń i ich poziomu w Spółce,
ustalanie warunków zatrudnienia Członków Zarządu i kadry kierowniczej Spółki,
ustalanie planu premiowania na rok obrotowy.
Komitet Wynagrodzeń zbiera się stosownie do potrzeb nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Komitet Wynagrodzeń wybiera spośród swego grona Przewodniczącego Komitetu Wynagrodzeń, który kieruje jego pracami.
W skład Komitetu ds. Wynagrodzeń wchodzą:
Maciej Bednarkiewicz,
Wiesław Lindner,
Jacek Krzyżaniak

Działalność Komitetu w roku 2008:
1)posiedzenie o charakterze organizacyjnym, porządkowym, organizujące prace w roku 2008/2009;
2)cykliczne spotkania dokonujące przeglądu i analizy polityki wynagrodzeń prowadzonej w PBG S.A.,
3)spotkania związane z przeglądem systemu premiowania w PBG S.A.







Zwięzła ocena sytuacji Spółki w 2008 r. wydana przez Radę Nadzorczą PBG S.A.

Miniony rok 2008 to, w opinii Rady Nadzorczej, kolejny rok obfitujący w wiele bardzo ważnych wydarzeń w życiu spółki PBG SA. Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii, rozważności przeprowadzonych działań oraz słuszności podejmowanych decyzji udało się osiągnąć zakładane cele operacyjne i wypełnić prognozy finansowe. Uważamy, że Spółka dobrze rozpoznaje pojawiające się ryzyka i potrafi je skutecznie ograniczać, co w obecnej sytuacji jest bardzo ważnym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Do największych sukcesów roku 2008 zaliczyliśmy: zbudowanie historycznie największego portfela zamówień zabezpieczającego przychody w perspektywie trzyletniej (mimo spowolnienia gospodarczego), zabezpieczenie źródeł finansowania kontraktów (w obliczu kryzysu finansowego) oraz poszerzenie działalności o nowe, atrakcyjne rynki związane z budownictwem infrastrukturalnym. Wszystko to daje podstawy do dalszego kontynuowania dynamicznego rozwoju Spółki.

Najlepszym potwierdzeniem powyższych słów są wypracowane przez Spółkę wyniki. Na koniec roku 2008 przychody PBG wyniosły 571,5 mln złotych i odnotowały 24-procentowy wzrost w porównaniu do roku ubiegłego. Zysk operacyjny zwiększył się o aż o 46% i wyniósł ponad 72 mln złotych. Zysk na poziomie netto osiągnął wartość blisko 58,5 mln złotych i był o 17% wyższy. Równie satysfakcjonujące wyniki finansowe wypracowała cała Grupa Kapitałowa PBG, której skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 2, 091 mld złotych a zysk netto przekroczył 158 mln złotych.
Wartym podkreślenia, w kontekście minionego roku 2008 i lat kolejnych, jest pozyskanie do portfela zamówień Grupy Kapitałowej PBG dwóch historycznie największych kontraktów: na budowę Kopalni Ropy Naftowej LMG oraz na budowę Podziemnego Magazynu Gazu w Wierzchowicach o łącznej wartości 2,5 mld złotych. Ponadto, Spółka zdobyła kontrakta na rozbudowę Stadionu Miejskiego w Poznaniu o wartości blisko 400 mln złotych, pierwszego z trzech kontraktów dotyczących rozbudowy i budowy stadionów na łączną kwotę ponad 2 mld złotych.

W 2008 roku działalność inwestycyjna w obszarze kapitałowym objęła przede wszystkim akwizycje spółek z sektora drogowego, co wiąże się z przygotowaniem Grupy PBG do realizacji kontraktów związanych z przygotowaniami Polski do organizacji EURO 2012. Ponadto, główny nacisk położono na porządkowanie struktury Grupy Kapitałowej PBG, polegające na formowaniu Grup Kapitałowych w ramach obszarów działalności poszczególnych spółek z Grupy PBG, czego przykładem są podwyższenia kapitałów spółki Hydrobudowa Polska poprzez przeniesienie do jej aktywów spółki Hydrobudowa 9 oraz spółki Aprivia poprzez przeniesienie do jej aktywów spółek: Dromost, PRID i Betpol. Wzmocnieniu uległa również pozycja PBG Dom poprzez włączenie do jej Grupy kolejnych spółek celowych przygotowujących projekty w obszarze nieruchomości.

Rada Nadzorcza PBG SA z uwagą przyglądała się funkcjonowaniu Spółki oraz działaniom Zarządu Spółki, który konsekwentnie realizował przyjętą strategię. Rada Nadzorcza pozytywnie ocenia działalność Spółki oraz pracę Zarządu jako zmierzające do wzrostu wartości Spółki dla Akcjonariuszy.


Rada Nadzorcza
Wysogotowo, 21 maja 2009 roku




Podstawa prawna: Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW

MESSAGE (ENGLISH VERSION)






PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis
2009-05-21 Magdalena Eckert-Boruta osoba odpowiedzialna za kontakty z KNF Magdalena Eckert-Boruta

Cena akcji Pbg

Cena akcji Pbg w momencie publikacji komunikatu to None PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Pbg aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Pbg.


Komunikaty ESPI

Komunikaty ESPI

ESPI - Komunikaty spółek


Reklama