Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bezrobocie w Niemczech jest największe od ponad 3 lat

|
selectedselectedselected

Stopa bezrobocia w Niemczech utrzymuje się na najwyższym poziomie od 3 lat. To kolejna oznaka tego, że gospodarka naszego największego partnera handlowego mierzy się z poważnymi problemami.

Bezrobocie w Niemczech jest największe od ponad 3 lat
Unsplash
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Stopa bezrobocia w Niemczech wyniosła 6% w sierpniu, wynika z nowych danych
  • PKB Niemiec maleje w drugim kwartale roku

 

Stopa bezrobocia w Niemczech najwyższa od

Stopa bezrobocia w Niemczech wyniosła 6%. Wskaźnik utrzymuje się na tym poziomie już czwarty miesiąc z rzędu. To najwyższa wartość od maja 2021 roku.

Tymczasem, jeszcze 2 lata temu, w maju 2022 roku, stopa bezrobocia wynosiła w Niemczech 5%.
 

Wykres. Stopa bezrobocia w Niemczech 

bezrobocie w niemczech najwieksze od ponad 3 lat grafika numer 1bezrobocie w niemczech najwieksze od ponad 3 lat grafika numer 1

Reklama

Źródło: Trading Economics

 

Federalny Urząd Pracy podał, że liczba osób pozostających bez pracy w Niemczech wzrosła o 17 tys. do 2,823 miliona. Wcześniej przewidywano, że liczba wzrośnie o 12 tys.

We wrześniu w Niemczech było 696 tys. wolnych miejsc pracy. To 65 tys. mniej niż rok temu. 

Wzrost liczby osób, które nie mogą znaleźć pracy to oczywiście niekorzystne zjawisko gospodarcze. Brak możliwości znalezienia zatrudnienia może doprowadzić do spadku wydatków konsumenckich. To z kolei wpływa na spadek wzrostu gospodarczego. 

 

Patrząc w przyszłość, stopniowe osłabianie rynku pracy wydaje się być kontynuowane. Plany rekrutacji zarówno w branży, jak i usługach spadły już do najniższego poziomu od roku. Ponadto liczba wolnych miejsc pracy stopniowo spada, a alternatywne środki rynku pracy, na przykład indeks wskaźnika zatrudnienia LinkedIn, wskazują na wyraźne ochłodzenie – pisze Carten Brzeski, ekonomista ING

Ostatnie ogłoszenia potencjalnych środków cięcia kosztów w przemyśle motoryzacyjnym wpłyną na bezrobocie. Może się to nie zdarzyć z dnia na dzień z powodu niemieckiego prawa pracy, ale może być widoczne stopniowo w ciągu kilku lat – dodaje. 

Reklama

 

Nie tak dawno Volkswagen ogłosił, że zamierza optymalizować koszty. Prezes firmy Oliver Blume przyznał, że spółkę czeka trudny czas, jednak jest zmotywowana, aby dotrzymać tempa swojej konkurencji. Przeliczanie kosztów będzie jednak nieodzownym elementem przyszłych działań. Krążą plotki o tym, że koncern może zwolnić nawet 30 tys. osób.


Także ZF Friedrichshafen, producent części samochodowych do 2028 roku może zlikwidować od 11 do nawet 14 tysięcy miejsc pracy. Jak informuje Energetyka24, dostawca obniża prognozy swoich obrotów przez malejąca liczbę zamówień od producentów aut (planowane cięcia o 35-50%) oraz spadek sprzedaży (w pierwszym półroczu 2024 r. o 5,6%).

 

Więcej o zwolnieniach w Niemczech przeczytasz tutaj: Niemcy zwalniają na potęgę. Ogromne zwolnienia w największych firmach

 

PKB Niemiec zawodzi kwartał za kwartałem

Reklama

Bezrobocie to tylko jedno z wyzwań, przed którymi stoi największa gospodarka Europy. W II kwartale roku PKB Niemiec zmalało o 0,1 proc. Ekonomiści przewidują, że PKB może ponownie skurczyć się w III kwartale roku

 

Wykres. Stopa wzrostu gospodarczego w Niemczech w ujęciu kwartalnym

bezrobocie w niemczech najwieksze od ponad 3 lat grafika numer 2bezrobocie w niemczech najwieksze od ponad 3 lat grafika numer 2

Źródło: Trading Economics

 

Reklama

Zobacz również: Praca w Niemczech coraz trudniejsza do zdobycia. Trwa zapaść w przemyśle


Oliwia Róża Serwa

Oliwia Róża Serwa

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. 


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama