Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ČEZ, a.s.: Umowa z MOL na budowanie elektrowni gazowej (2008-01-02)

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

RB 299:Polskie tlumaczenie informacji CEZ, a.s., poslane przez system ESPI dnia 20.12.2007 pod numerem 299/2007 - ČEZ oraz MOL wytworzyły alians strategiczny skierowany na budowanie elektrowni gazowych

Firma: CEZ, a.s.
Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO









Raport bieżący nr 299 / 2007





Data sporządzenia: 2008-01-02
Skrócona nazwa emitenta
CEZ, a.s.
Temat
Polskie tlumaczenie informacji CEZ, a.s., poslane przez system ESPI dnia 20.12.2007 pod numerem 299/2007 - ČEZ oraz MOL wytworzyły alians strategiczny skierowany na budowanie elektrowni gazowych
Podstawa prawna
Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe
Treść raportu:
ČEZ oraz MOL wytworzyły alians strategiczny skierowany na budowanie elektrowni gazowych


Praga, 20 grudnia 2007 – Czołowe spółki energetyczne ČEZ oraz węgierski MOL wytworzyły dziś alians strategiczny i podpisały porozumienie o założeniu wspólnego przedsięwzięcia.

"Kraje, w których MOL działa, odpowiadają docelowemu terytorium ekspansji zagranicznej Grupy ČEZ. Współpraca z MOL jest dla ČEZ okazją do wzmocnienia swojej pozycji na rynkach z elektrycznością Europy Środkowej i Południo-Wschodniej, ponadto przy wsparciu mocnego, wdrożonego tutaj partnera z doświadczeniem z gazownictwa. Pierwsze dwa rozwijane projekty wspólnego przedsięwzięcia na Słowacji i na Węgrzech są bardzo atrakcyjne dzięki wysokim cenom elektryczności w podanych krajach, odbioru ciepła i elektryczności ze strony MOL i możliwości wykorzystywać do produkcji gazu i rezydua z produkcji w rafineriach. Dużym wkładem są także oczywiście lokalizacje z istniejącą infrastrukturą energetyczną,“ powiedział Martin Roman, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny ČEZ.

"Porozumienie to oznacza dla nas podwyższenie bezpieczeństwa dostawy energii, przynosi znaczące synergie i dalej zwiększa efektywność naszych rafinerii, wzmacnia w ten sposób pozycję kierowniczą MOL w Europie. Współpraca z ČEZ umacnia pozycję MOL jako mocnego regionalnego gracza i znów potwierdza wprowadzoną pomyślną drogę w przeprowadzaniu transakcji międzynarodowych przy pomocy partnerstwa. Alians strategiczny zapewni MOL wejście na bardzo atrakcyjny rynek regionalny z elektrycznością z dalszymi możliwościami wzrostu,“ dodał Zsolt Hernádi, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy MOL.

W stworzonym wspólnym przedsięwzięciu bedą obaj partnerzy mieć jednakowy 50% udział w kapitale zakładowym, prawach głosu a także jednakowy udział w decydowaniu i kierowaniu. Wspólne przedsięwzięcie jest nastawione na produkcję elektryczności w elektrowniach gazowych włącznie z odnośną infrastrukturą w 4 państwach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej - Węgrzech, Słowacji, Chorwacji i Słowenii. Pierwszą znaczącą inwestycją jest planowana budowa dwóch kombinowanych cykli gazowych (CCGT) w rafinerii grupy MOL w Bratysławie i na Węgrzech w rafinerii Dufi – Százhalombatta. W obu przypadkach będzie instalowana moc elektrowni w wysokości 800 MW. Istniejąca elektrownia cieplna w bratysławskiej rafinerii będzie modernizowana i jej moc rozszerzona na 160 MW.

Spodziewana wysokość inwestycji dla obu projektów miałaby osiągnąć ok. 1,4 miliard EUR. Częścią porozumienia o wspólnym przedsięwzięciu jest również wkład istniejącej infrastruktury energetycznej rafinerii. Finansowanie wspólnego przedsięwzięcia jest stale przedmiotem negocjacji, planuje się jednak maksymalnie wykorzystać finansowanie projektowe.

Dla wzmocnienia aliansu strategicznego zakupi ČEZ bezpośrednio od swego węgierskiego partnera 7% udziału z jego kapitału zakładowego – równocześnie MOL zyska za pośrednictwem opcji call (za cenę realizacyjną 20 000 HUF za akcję) od ČEZ prawo na odkup tychże akcji. Opcja jest egzekwowana w ciągu trzech lat od daty podpisania. Premia opcyjna pokrywa różnicę między ceną realizacyjną a ceną zakupu oraz zapewnia ČEZ pokrycie kosztów kapitałowych do czasu egzekwowania lub wygaśnięcie opcji. Jeżeli MOL nie wykorzysta opcję w okresie trzyletnim, będzie inwestycja spółki ČEZ do akcji MOL włożona do wspólnego przedsięwzięcia. Na początku roku 2008 rozwinie się zakup udziału akcyjnego w MOL po odliczeniu otrzymanej premii opcyjnej w wydanie gotowych środków w wysokości ok. 560 mil. EUR.

Alians strategiczny z MOL przyniesie dywersyfikację portfolia elektrowni Grupy ČEZ a także nowy kierunek jego rozwoju w kierunku do gazu ziemnego jako paliwa z niskimi emisjami CO2. Nowe elektrownie są ponadto usytuowane w krajach, w których Grupa ČEZ nie posiada do tej pory źródeł (Słowacja, Bułgaria a potencjalnie także Słowenia i Chorwacja). Przy współpracy z MOL – regionalną dwójkę – Grupa ČEZ wzmoci tak swoją wiodącą pozycję na rynkach z elektrycznością Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Znaczące synergie z wyższym bezpieczeństwem zabezpieczenia dostaw elektryczności i ciepła przynosi partnerstwo z ČEZ także grupie MOL. Dalszymi korzyściami są oszczędności kosztów za dystrybucję elektryczności, niższe koszty inwestycyjne wynikające z umieszczenia elektrowni w rafineriach, możliwość wykorzystania rezyduów ciekłych z rafinowania i złączonego handlowania z gazem i elektrycznością. Bez współpracy z ČEZ MOL musiałby w roku 2013 kupować 60 % swojego zużycia elektryczności i 15 % pary od dostawców eksternistycznych.

Znacząca część Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej ma od początku bieżącego roku negatywny bilans elektryczności i jest zmuszona importować ją z krajów nadwyżkowych. Ponadto w następującym dziesięcioleciu we wspomnianym regionie spodziewa się pogłębianie tego deficytu i jest niezbędne pokrycie go przez budowę nowych elektrowni. Alians strategiczny przyniesie stabilność i rozwój obu partnerom.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grupa Energetyczna ČEZ dystrybuuje i sprzedaje elektryczność prawie 7 milionom klientów i prowadzi elektrownie z całkowitą mocą ponad 14 300 MW. Kapitalizacja rynkowa spółki energetycznej ČEZ przekracza 30 miliard EUR. Oprócz domowej Czeskiej Republiki, Grupa ČEZ działa w dalszych 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. W Bułgarii posiada spółki dystrybuujące i sprzedające elekryczność 1,9 milionów klientów a także posiada największą elektrownię kamiennowęglową Varna w kraju. W sąsiedniej Rumunii, ČEZ dodaje elektryczność 1,4 milionów klientów. Częścią Grupy ČEZ są także dwie spółki elektrownicze w Polsce, ČEZ aktywnie handluje z elektrycznością we wszystkich krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Wspólnie z miejscowymi partnerami Grupy ČEZ rozwija projekt budowy i modernizacji elektrowni w boseńsko-serbskim Gacku i także sama rozwija dalsze okazje do ekspansji zagranicznej.

Dalsze informacje znajdziecie na www.cez.cz


MOL Plc. Z siedzibą w Budapeszcie to międzynarodowa, scalona spółka naftowa zajmująca kierowniczą pozycję w Europie Środkowej i Wschodniej. Kapitalizacja rynkowa spółki przekracza 16 miliard USD. Spółka działająca w Europie, na Środkowym Wschodzie, Afryce oraz w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw. Całoświatowo zatrudnia 15 000 ludzi. Grupa MOL posiada 3 rafinerie na Węgrzech, Włoszech i na Słowacji i równocześnie prowadzi ponad 1 000 stacji benzynowych w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz północnych Włoszech. Na koniec roku 2006 wynosiły jej zasoby węglowodorów 331,5 milionów boe, a ich dzienna produkcja 102,6 tysiąc boe. Grupa MOL prowadzi ponad 5 000 km wysokociśnieniowych gazociągów i działa w dziedzinie petrochemicznej.

Dalsze informacje znajdziecie na www.mol.hu



Kontakty:

ČEZ

Eva Nováková
Rzecznik prasowy
Tel.: +420 211 042 291
GSM: +420 606 740 479
Eva.Novakova@cez.cz


MOL

Dóra Somlyai
Komunikacja korporacyjna
Tel.:+ 36-1 464 0366
dsomlyai@mol.hu

MESSAGE (ENGLISH VERSION)






CEZ and MOL created strategic alliance focusing on gas-fired power
generation


Prague, December 20, 2007 - Today, leading European energy companies CEZ
(Czech Republic) and MOL (Hungary) created a strategic alliance and
signed a joint venture agreement.


“The countries in which MOL Group is active correspond to the areas
targeted for foreign expansion of CEZ Group. Cooperation with MOL is an
opportunity for CEZ to strengthen its position in the electricity
markets of central and south-east Europe, with the contribution of a
strong, locally established partner from the gas industry. Initial
projects of CEZ – MOL joint venture are very attractive because of high
power prices in target countries and strong synergies – heat and
electricity off–take by MOL, dual–fuel capability and available sites
with existing infrastructure,” says Martin Roman, Chairman of the Board
and CEO of CEZ.


“This agreement enhances security of energy supply, provides significant
synergies and further increases refinery efficiency, reinforcing MOL’s
leadership in Europe in this respect. It strengthens MOL’s position as a
strong regional player and reconfirms successful track record in
executing cross-border transactions through partnerships. This strategic
alliance provides MOL with an entry into a highly attractive regional
electricity market with additional growth opportunities,” says Zsolt
Hernádi, Chairman and CEO of MOL Group.


CEZ and MOL will create a joint venture in which each party will have
50% equity interest, equal voting rights and similar split of
operational decision making. The JV will focus on gas-fired power
generation and related gas infrastructure in 4 countries of Central and
Southeatern Europe, including Slovakia, Hungary, Croatia and Slovenia.
The first major investment is the planned construction of CCGTs at the
refineries of the MOL group in Bratislava (Slovakia) and the Dufi –
Százhalombatta (Hungary). In both locations the installed capacity will
be 800 MW. In addition, in Bratislava, the current thermal plant will
be modernized and its capacity increased to 160 MW. The expected
investment in both projects will be approximately 1.4 billion EUR. As a
part of the JV agreement MOL will include the current heat plants at
both sited and all related infrastructure. The financing plan for the
venture is still subject to discussion but is intended to utilize
project financing to the maximum extent possible.


To strengthen the strategic alliance, CEZ will purchase a 7% stake in
the common stock of MOL and at the same time sells to MOL an American
call option with strike price 20000 HUF. The option can be exercised
within 3 years from the date of signing. Call premium covers spread
between strike and purchase price and guarantees CEZ capital cost
coverage until the option expires or is exercised


The strategic alliance with MOL brings new growth platform and
diversification to the CEZ Group generation fleet via natural gas as
low-CO2 fuel. Generation assets will be built in markets where CEZ has
no asset presence so far (Slovakia, Hungary and potentially Slovenia and
Croatia) and this strategic venture will therefore, in cooperation with
the regional No. 2 – MOL Group, significantly strengthen CEZ’s
leadership in the power sector of Central and Southeastern Europe.


This partnership with CEZ provides MOL significant synergies with a
safer option to secure its own electricity supply. The agreement further
enhances refinery efficiency, improves refinery complexity,
strengthening MOL’s best-in-class refinery pool in Europe and in the
region. A joint optimization with power plant refinery site location and
better electricity grid charges will lead to further CAPEX and OPEX
savings and MOL will enjoy the benefits of cheaper dual-fuel steam
market for co-generation and the possibility to create value from a
linked gas and electricity trading capability. Without the
CEZ-cooperation MOL would have to buy 60% of electricity and 15% steam
from external sources.


From the beginning of this year, significant part of Central South
Eastern Europe has an electric power balance shortage, and therefore is
forced to import electricity. The supply-demand gap is expected to widen
for the next decade and needed to be covered by construction of
efficient power generation units. The joint market activity of the two
regional leaders will bring both, stability and growth for CEZ and MOL.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Notes for Editors:


CEZ is the leading CEE utility with almost 7 million customers and
generation portfolio over 14 300 MW of installed capacity. Its market
capitalization exceeds 30 billion EUR. Apart from its home base in the
Czech Republic, the CEZ Group is active in 10 countries of Central and
Southeastern Europe. In Bulgaria, it owns the distribution and supply
providing electricity to 1.9 million customers and the largest hard-coal
power plant in Varna. In neighbouring Romania, it distributes and
supplies power to 1.4 million customers. CEZ Group also owns two power
generation companies in Poland and actively trades electricity in all
countries of CSEE. Together with local partners, it is preparing the
construction of a power plant in the Bosnian city of Gacko and develops
several other growth options.


Further information: www.cez.cz


MOL Plc. is the leading independent, international and integrated oil
and gas company in Central-Eastern Europe, headquartered in Budapest.
MOL Group has a market capitalization of over USD 16 bn. The company has
operations in Europe, the Middle East, Africa and the CIS states. MOL
employs some 15.000 people, worldwide.MOL has 3 highly complex
refineries in Hungary, Slovakia and Italy and operates close to 1000
filling stations in Central and South Eastern Europe and North-Italy. At
the end of 2006 MOL had 331.5 million boe proved hydrocarbon reserves
and 102.6 thousand boe/day hydrocarbon production. MOL Group also
operates over 5,000 km high pressure natural gas pipeline network and is
involved in the petrochemical business, too.


Further information: www.mol.hu


Contacts:


CEZ


Eva Novakova, Press Officer


Tel.: +420 211 042 291


GSM: +420 606 740 479


Eva.Novakova@cez.cz


MOL


Hungary


Dóra Somlyai: Head, Corporate Communications, Hungary:


+ 36-1 464 0366


dsomlyai@mol.hu


International


Brunswick:


Patrick Handley, Partner:


+ 44 7974982395


phandley@brunswickgroup.com


PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis

Cena akcji Cez

Cena akcji Cez w momencie publikacji komunikatu to None PLN. Sprawdź ile kosztuje akcja Cez aktualnie.

W tej sekcji znajdziesz wszystkie komunikaty ESPI EBI Cez.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama