Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zbliża się halving bitcoina! Kryptowaluta ma szanse przebić 100 tys. USD?

|
selectedselectedselected
Zbliża się halving bitcoina! Kryptowaluta ma szanse przebić 100 tys. USD?
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Halving bitcoina, jedno z najważniejszych wydarzeń na całym rynku kryptowalut, wypada w tym roku 19 kwietnia. Dojdzie do tego w otoczeniu niezwykle udanego debiutu funduszy ETF na bitcoinie. Napływające na ETF miliardy dolarów przyczyniają się do wyznaczenia nowych historycznych szczytów w notowaniach najpopularniejszej wśród kryptowalut. Czy sytuacja na tym rynku rzeczywiście jest tak bardzo optymistyczna? Czy też może cena BTC oderwała się od realiów i swoich fundamentów? I jak można wykorzystać nadchodzący halving najważniejszej kryptowaluty na własną korzyść?

 

Jak naprawdę wygląda sytuacja na rynku kryptowalut?

Cena bitcoina po ostatnim halvingu (11 maja 2020 r.) wzrosła o 664%. Obecnie będzie to już czwarty pełny halving od momentu powstania kryptowaluty. Po pierwszym odnotowaliśmy imponujący wzrost ceny o 5430% oraz o 1163% po drugim. Warto przypomnieć, że halving na bitcoinie odbywa się regularnie co 4 lata i ma za zadanie zmniejszyć podaż kryptowaluty. Do tej pory za każdym razem po wystąpieniu halvingu cena bitcoina dynamicznie rosła w ciągu następnych kilku miesięcy. Czy obecnie powtórzy się ten trend? Zanim postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się obecnej sytuacji na rynku bitcoina.

Tylko od początku roku ze strony funduszy ETF na rynek kryptowalut napłynęło ponad 9,7 mld USD nowych środków. Obecnie ETF-y mają aż 53,7 mld USD w bitcoinie, co stanowi 3,8% wszystkich bitcoinów. Popularność tego typu rozwiązań mogła przewyższyć oczekiwania rynku, co w efekcie odbiło się na drastycznym wzroście ceny bitcoina i… 

 

Reklama

 

zbliza sie halving bitcoina kryptowaluta ma szanse przebic 100 tys usd grafika numer 1zbliza sie halving bitcoina kryptowaluta ma szanse przebic 100 tys usd grafika numer 1

Źródło: Analiza własna Conotoxia, dane THE BLOCK

 

…co może wydawać się ciekawe, wzrostem kapitalizacji stablecoinów, które stanowią ekwiwalent ilości pieniądza na giełdach papierów wartościowych. Odwrócenie się ponad 1,5-rocznego trendu spadku kapitalizacji stablecoinów pokrywa się z pierwszymi zapowiedziami akceptacji ETF-ów na bitcoina w Stanach Zjednoczonych. Jednak mimo silnych wzrostów na kryptowalucie wciąż jest o 22,8% mniej środków względem ostatniej hossy na rynku krypto, co sugerowałoby, że ciężko mówić obecnie o bańce.

 

Reklama

 

zbliza sie halving bitcoina kryptowaluta ma szanse przebic 100 tys usd grafika numer 2zbliza sie halving bitcoina kryptowaluta ma szanse przebic 100 tys usd grafika numer 2

Źródło: Analiza własna Conotoxia, dane Defilama

 

Olbrzymi sukces spotowych ETF-ów na bitcoina spowodował napływ wniosków o utworzenie podobnych instrumentów na kolejnych kryptowalutach. Wydaje się, że pierwsze w kolejce jest ethereum, które od początku roku zyskało już 75%, wyprzedzając 70% wzrost na bitcoinie. Kłopot w tym, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydaje się jednak niechętna do zatwierdzenia funduszy na kolejnej kryptowalucie. Ostateczny termin decyzji SEC o możliwym zatwierdzeniu funduszy ETF na ethereum zaplanowany jest na 23 maja br. 

 

Zobacz także: Eurodolar (EUR/USD) ignoruje wypowiedzi członków EBC. Czeka na mocniejsze impulsy?

Reklama

 

Czy cena bitcoina straciła kontakt z rzeczywistością, oderwała się od swoich fundamentów?

Do ostatniej hossy na rynku kryptowalut mogła przyczynić się sytuacja gospodarcza. Niskie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych oraz programy stymulacyjne związane z pandemią doprowadziły do znacznego przepływu środków na rynki finansowe. Wydawało się, że sukces kryptowalut jest ściśle związany z polityką banków centralnych. Tymczasem obecnie, mimo niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego charakteryzującego się najwyższymi od dekady stopami procentowymi i sprzedażą rezerw przez Fed, bitcoin zdaje się iść własną drogą. Może to potwierdzać jego siłę i wyjątkową pozycję, a spodziewany zwrot w polityce banków centralnych wraz z dalszym spadkiem inflacji może jeszcze bardziej napędzić ceny BTC.

 

 

zbliza sie halving bitcoina kryptowaluta ma szanse przebic 100 tys usd grafika numer 3zbliza sie halving bitcoina kryptowaluta ma szanse przebic 100 tys usd grafika numer 3

Źródło: Fred

Reklama

 

Głównym problemem w analizie fundamentów bitcoina wydaje się jednak jego użyteczność, która od dawna pozostaje w tyle za wartością inwestycyjną. Dlatego prognozowanie dokładnych poziomów cen bitcoina jest zadaniem wyjątkowo trudnym. Można nawet powiedzieć, że niemożliwym. W odróżnieniu od innych aktywów, takich jak akcje czy obligacje, bitcoin nie generuje bezpośrednich przepływów pieniężnych dla posiadaczy. Z tego powodu ciężko określić jego rzeczywistą wartość. Dlatego też lepiej jest skoncentrować się na cenie, która jest wynikiem popytu i podaży, a także specyficznych warunków rynkowych samej kryptowaluty.

Jak wcześniej wskazaliśmy, popyt na kryptowaluty drastycznie rośnie, co objawia się napływem nowych środków na ten rynek, a oczekiwania odnośnie do spadku podaży z kopania kryptowalut o połowę w związku z halvingiem zdają się być wyceniane z wyprzedzeniem. W efekcie widzimy masywny wzrost ceny kryptowaluty. Z tego względu zdaje się, że nie do końca możemy powiedzieć, że cena bitcoina odkleiła się od swoich fundamentów. Należy jednak pamiętać, że mówimy tutaj tylko o inwestycyjnym zastosowaniu kryptowaluty. Nie wydaje się, aby halving miał jakikolwiek wpływ do szerszego wykorzystania bitcoina poza inwestycjami. 

 

Jak można wykorzystać nadchodzący halving najważniejszej kryptowaluty na własną korzyść?

Nasuwa się pytanie, czy efekt halvingu jest już wliczony w ceny kryptowaluty, zgodnie z giełdowym założeniem „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”. Jeśli wszyscy oczekują wzrostu ceny po danym wydarzeniu, wielu inwestorów może nabyć aktywa przed jego wystąpieniem, co z kolei może prowadzić do spadku cen w momencie realizacji wydarzenia. Precyzyjne określenie efektu wydarzenia oraz skali ewentualnej wyprzedaży jest bardzo trudne. Wydaje się, że nawet jeśli dojdzie do wyprzedaży, to fundamenty rynku kryptowalut wskazują, że nie będzie to zdarzenie mające katastrofalne skutki dla całego rynku kryptowalut, który w dużej mierze zależy od bitcoina. Dlatego długoterminowe prognozy dla ceny BTC wydają się optymistyczne, sugerując, że jego wartość może przekroczyć nawet 100 tys. dolarów. I to jeszcze w tym roku!

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama