Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wojna na Ukrainie sprzyja kursowi bitcoina. Największa kryptowaluta notuje wzrosty

|
selectedselectedselected
Wojna na Ukrainie sprzyja kursowi bitcoina. Największa kryptowaluta notuje wzrosty | FXMAG INWESTOR
Wojna na Ukrainie sprzyja kursowi bitcoina. Największa kryptowaluta notuje wzrosty
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wprowadzone przez wiele państw na całym świecie sankcje gospodarcze prawdopodobnie popchną Moskwę w kierunku opracowania alternatyw dla systemu finansowego kierowanego przez Stany Zjednoczone.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Unia Europejska i Kanada ogłosiły w poniedziałek nowe sankcje, tym razem wymierzone w rosyjski bank centralny i narodowy fundusz majątkowy. Ruch ten nastąpił zaledwie dzień po tym, jak Stany Zjednoczone i ich sojusznicy odcięli niektóre rosyjskie banki od systemu SWIFT.

Zobacz też: Bezpieczeństwo sieci Bitcoin. Co to jest i na czym polega atak 51%? Jak prawdopodobne jest dokonanie ataku 51%?

Wskutek sankcji kurs rubla leci na łeb, na szyję

Gospodarka Rosji chwiała się już w poniedziałek. Rubel spadł do rekordowo niskiego poziomu, bank centralny podniósł główną stopę procentową do 20 procent, a giełda pozostała zamknięta.

Reklama

Egzekwowanie sankcji wymaga możliwości śledzenia transakcji – zazwyczaj poprzez system bankowy. Wcześniej Iran i Korea Północna wykorzystywały kryptowaluty, które działają poza granicami systemu finansowego. W ten sposób państwom tym udawało się obejść nakładane na nie sankcje.

Zobacz też: Dlaczego powstał Bitcoin? Czyli historia najpopularniejszej kryptowaluty

Rosja jest głęboko zakorzeniona w globalnym systemie finansowym

Problemem jest jednak to, że w przeciwieństwie do Korei Północnej, Wenezueli czy Iranu, Rosja od dziesięcioleci jest głęboko zakorzeniona w globalnym systemie finansowym. Osiemdziesiąt procent codziennych transakcji walutowych i połowa handlu międzynarodowego odbywa się w dolarach.

Kolejną trudnością jest także to, że bardzo trudno jest przekonwertować duże ilości kryptowalut na użyteczną walutę. Rosja nie może wykorzystać walut cyfrowych do zastąpienia setek miliardów dolarów, które mogłyby zostać potencjalnie zablokowane lub zamrożone.

Zobacz też: Zakątek kryptowalut: cena Bitcoina spada; Ukraińcy uciekają w stablecoiny (USDT); kryptowalutowy crowdfunding wspiera Ukrainę

Reklama

Istnieją również środki mające na celu powstrzymanie uchylania się od sankcji za pośrednictwem kryptowalut. W księdze blockchain – gdzie księgowane są giełdy walut cyfrowych – każda transakcja i powiązany z nią adres są widoczne publicznie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Oskar Nawalany

Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikował na łamach m.in. Onetu, Wirtualnej Polski, Business Insidera, Komputer Świata, Auto Świata, Noizza, Super Expressu czy No Fluff Jobs.


Tematy

Reklama
Reklama