Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Vitalik Buterin przyznaje się do naiwności we wczesnych przewidywaniach dot. kryptowalut

|
selectedselectedselected
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, opublikował na Twitterze wątek opisujący różne przewidywania poczynione wcześniej w tej dekadzie oraz to, jak postrzega te przewidywania u progu 2022 roku.

Wraz z nadejściem nowego roku, współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, opublikował “burzę na Twitterze”, powracając do pomysłów powstałych wcześniej w tej dekadzie. Jego tweety dotyczyły jego opinii na temat Bitcoin Cash, regulacji Bitcoina, proof-of-work vs proof-of-stake, samowzmacniających się smart kontraktów oraz kosztów transakcji blockchain.

Jeśli chodzi o zwolenników proof-of-stake, Buterin wskazuje, że kiedyś był obrońcą Proof-of-Work. Było to przed odkryciem proof-of-stake, który jest algorytmicznie bardziej złożony, ale bardziej energooszczędny. Buterin zaczął mówić o Proof-of-Stake w 2013 roku jako o alternatywnym mechanizmie konsensusu. Opublikował też o nim wpis na stronie Ethereum.

Mechanizm konsensusu pozwala na bezpieczną aktualizację stanu zgodnie z pewnymi określonymi regułami przejścia stanu. Buterin opisuje swoją intelektualną podróż jako ewolucję od “X (odnosząc się do proof-of-work) jest tym, czego muszę bronić, więc cokolwiek sprzyja X musi być poprawne” do “Lubię X, ale X ma wady i wygląda na to, że Y (proof-of-stake) je naprawia, więc popieram teraz X+Y.”

A co z NFT?

Buterin wyraził również swoją zgodę z opinią z 2017 roku. Twierdził wtedy, że koszty transakcyjne nie powinny przekraczać pięciu centów. Właśnie dlatego więcej czasu poświęca się na skalowalność.

Buterin powtórzył również swoje poparcie dla altcoinów i powrócił do niektórych przypadków użycia, które nakreślił w oryginalnej białej księdze Ethereum. Okazuje się, że miał rację, przewidując tokeny w stylu ERC20, algorytmiczne stablecoiny, systemy nazw domen (jak ENS), zdecentralizowane organizacje autonomiczne i wyrocznie. Nie udało mu się natomiast przewidzieć boomu NFT. Ten w 2021 roku przyniósł 23 miliardy dolarów obrotu oraz potencjału kolizji DAO.

Reklama

Podsumowując, Vitalik przyznaje, że:

Moje myślenie o polityce i organizacji ludzkiej na dużą skalę było wtedy bardziej naiwne. Zbyt skupione na prostych i kompletnych modelach formalnych; nie doceniałem wtedy wyzwań związanych z kulturą; doceniam je teraz.

Droga Buterina do sławy

Buterin był współzałożycielem publikacji o nazwie Bitcoin Magazine i został jej głównym pisarzem we wrześniu 2011 roku. Buterin studiował na University of Waterloo i był asystentem badawczym w dziedzinie kryptografii. W 2013 roku, po odwiedzeniu innych deweloperów, którzy podzielali jego pasję do kodu, opublikował whitepaper.

Buterin wydał whitepaper Ethereum w 2013 roku, ponieważ czuł, że Bitcoin potrzebuje języka skryptowego do tworzenia aplikacji. Ta propozycja nie zyskała trakcji, a następnie zaproponował nową platformę z “bardziej ogólnym językiem skryptowym”.

Buterin porzucił studia w 2014 roku, po otrzymaniu grantu w wysokości 100 000 dolarów na badanie Ethereum od Thiel Fellowship. Następnie pracował nad Ethereum w pełnym wymiarze godzin.

BeInCrypto Polska - Vitalik Buterin przyznaje się do naiwności we wczesnych przewidywaniach dot. kryptowalut

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Beincrypto null

Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.


Reklama
Reklama