Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spektakularny wzrost notowań bitcoina: pierwsze ETFy i zmiana narracji Powella

|
selectedselectedselected
Spektakularny wzrost notowań bitcoina: pierwsze ETFy i zmiana narracji Powella | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kurs bitcoina wpadł w gwałtowne zawirowania, spadając o ponad 5 proc. po pozwach SEC wobec giełd Binance.US i Coinbase. Niespodziewanie jednak od tamtego czasu nastąpił spektakularny zwrot sytuacji. Wartość bitcoina wzrosła o ponad 20 proc. w tydzień, osiągając nowe lokalne szczyty. Co mogło wpłynąć na ten dość gwałtowny skok?

Odpowiedzi możemy szukać w dwóch kluczowych wydarzeniach: uruchomieniu pierwszego ETF na bitcoina oraz niezwykłej zmianie narracji na temat rynku kryptowalut podczas przesłuchania przed senatem Jerome'a Powella, szefa Fed. Postarajmy się odpowiedzieć, jaki wpływ te wydarzenia będą miały na przyszłość kryptowalut i jakie cenne informacje mogliśmy wyciągnąć z wypowiedzi prezesa Fed.

Zobacz także: Kolejne wzrosty na kursie Bitcoina. Co je spowodowało?

 

ETF-y na bitcoin

Bitcoin odnotował wzrost, osiągając najwyższy poziom od kwietnia, a jednym z powodów tego optymizmu jest potencjalne wprowadzenie spotowego ETF na bitcoina (niebędącego opartym na kontraktach). Kilka firm inwestycyjnych w zeszły czwartek (15.06) złożyło wnioski o utworzenie takich ETF-ów. Mimo niedawnych negatywnych wiadomości i obaw regulacyjnych w branży kryptowalut ogłoszenie tych wniosków mogło ożywić ten rynek. Interesujący wydaje się wniosek BlackRock, który umożliwiłby inwestorom ekspozycję na bitcoina bez konieczności posiadania rzeczywistych aktywów. Inne firmy, takie jak WisdomTree i Valkyri również złożyły wnioski o ETF-y na bitcoina. Według danych zebranych przez CryptoQuant po złożeniu wniosku przez BlackRock ilość bitcoinów przechowywanych w jednym z portfeli Coinbase Custody wzrosła o 2500 BTC (ok. 75 mln USD). Coinbase Custody to usługa giełdy kryptowalut Coinbase umożliwiająca instytucjonalnym inwestorom bezpieczne przechowywanie większych ilości tokenów takich jak m.in. bitcoin. Jeśli wniosek BlackRock zostanie zatwierdzony przez organy regulacyjne, Coinbase będzie pełnił funkcję depozytariusza dla bitcoinów przechowywanych w ramach BlackRock Bitcoin ETF.

Reklama

Według Bradley'ego Parka, analityka CryptoQuant wniosek BlackRock mógł wpłynąć pozytywnie na nastroje posiadaczy i inwestorów bitcoinów, co może wyjaśniać wzrost przechowywanych w Coinbase Custody kruptowalut. „Efekt BlackRock pozytywnie wpłynął na rynek i spowodował zakupy bitcoinów przez instytucje" – powiedział Park.

Spektakularny wzrost notowań bitcoina: Pierwsze ETFy i zmiana narracji Powella jako czynniki wpływające na rynek kryptowalut - 1Spektakularny wzrost notowań bitcoina: Pierwsze ETFy i zmiana narracji Powella jako czynniki wpływające na rynek kryptowalut - 1

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

 

Zmiana narracji ze strony Fed

Drugą kluczową informacją zdają się wypowiedzi prezesa Fed podczas copółrocznego przesłuchania przed Komisją Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Jerome Powell stwierdził, że bitcoin jako klasa aktywów ma „utrzymującą się moc". Wyraził też przekonanie, że Fed powinien odgrywać silną rolę w nadzorowaniu stablecoinów stanowiących znaczący segment rynku kryptowalut, nad którym legislatorzy próbują ustanowić regulacje.

Reklama

Powell stwierdził, że technologia polegająca na tokenach powiązanych z ceną waluty bazowej, takiej jak dolar, i emitowanych przez prywatne firmy, powinna być ściśle nadzorowana przez rząd federalny. Szef Fed wyraził również obawy, że w przypadku rejestracji emitentów stablecoinów bezpośrednio przez poszczególne stany Fed byłby ograniczony i nie mógłby podejmować działań. Powell powiedział, że umożliwienie znacznej emisji prywatnego pieniądza na poziomie stanowym byłoby błędem. Wcześniej określił, że stablecoiny mogą być wartościowym elementem świata płatności i powinny być regulowane w sposób zbliżony do funduszy rynku pieniężnego i depozytów bankowych.

Projekty ustaw dotyczące regulacji stablecoinów zatrzymały się w 2021 r. Jednak przewodniczący Komisji ds. Usług Finansowych oznajmił, że jeśli podczas lipcowej sesji kongresu zostanie osiągnięta pozytywna decyzja, obecny projekt ustawy dotyczący stablecoinów zostanie przekazany do senatu. Ten krok wydaje się pierwszym poważnym działaniem mającym na celu uregulowanie rynku stablecoinów i umożliwienie instytucjom finansowym swobodnego na nim działania. Otwarcie tego sektora dla kapitału instytucji finansowych może odwrócić trend spadku kapitalizacji stablecoinów, który w ujęciu rok do roku wyniósł 16,8 proc. 

Dlaczego stablecoiny wydają się tak istotne? Stanowią rodzaj pieniądza w świecie kryptowalut i stanowią dobrą alternatywę do monitorowania przepływu kapitału.

Spektakularny wzrost notowań bitcoina: Pierwsze ETFy i zmiana narracji Powella jako czynniki wpływające na rynek kryptowalut - 2Spektakularny wzrost notowań bitcoina: Pierwsze ETFy i zmiana narracji Powella jako czynniki wpływające na rynek kryptowalut - 2

Źródło: https://btctools.io/stats/market-cap

Reklama

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama