Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Skradziona kryptowaluta: Jak rządy pracują nad przejmowaniem środków finansowych

|
selectedselectedselected
Skradziona kryptowaluta: Jak rządy pracują nad przejmowaniem środków finansowych | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W mediach społecznościowych i na tradycyjnych platformach pojawiają się informacje o kryptowalutach, które zostały pozyskane nielegalnie, skradzione lub obłożone sankcjami. Ostatnio Heather Morgan i jej mąż, Ilya Lichtenstein, zostali oskarżeni o włamania na giełdę kryptowalutową Bitfinex, a także o protesty antyszczepionkowe w Kanadzie.

Pomimo tego, że Bitcoin jest określany przez swoich zwolenników jako "pieniądz ruchu oporu", ponieważ nie podlega żadnym regulacjom ze strony banku centralnego ani rządu, nierozwiązany pozostaje problem, jak odzyskać skradziony lub zhakowany Bitcoin.

Odpowiedź na to pytanie nie jest prostym "tak" lub "nie", ponieważ różne rządy nie są w stanie zastosować jednego rozwiązania odpowiedniego dla wszystkich. Jak pokazuje historia, rządy reagują na takie sytuacje tylko w razie bieżącej potrzeby.

Skradziona kryptowaluta: Jak rządy pracują nad przejmowaniem środków finansowych - 1Skradziona kryptowaluta: Jak rządy pracują nad przejmowaniem środków finansowych - 1
https://unsplash.com/photos/EbbqeyHpbto

 

Reklama

Znaczenie kryptowaluty i jej roli w cyberprzestępczości, zwłaszcza jeśli chodzi o Ransomware (oprogramowanie wymuszające okup), zmotywowało rząd USA do poszukiwania strategii, jak odzyskać środki nielegalnie pozyskane w cyfrowych portfelach. Eksploracja aktywów wirtualnych została niedawno uruchomiona przez FBI jako sposób na ograniczenie lub wyeliminowanie tych nielegalnych transakcji, wyjaśnił były analityk FBI Crane Hassold. Aby uzyskać więcej szczegółów na temat zajmowania aktywów kryptowalutowych, bitcoin-profit.app/pl wyjaśnia to na swojej stronie internetowej, nawet przed omówieniem możliwości dotarcia do brokerów, którzy pomogą Ci uniknąć takich scenariuszy.

Crane dalej wyjaśnił, że rząd USA nie ujawnił dokładnych metod, jak można odzyskać takie fundusze. Nie spodziewa się również, że zostanie to ujawnione publicznie.

Skradziona kryptowaluta: Jak rządy pracują nad przejmowaniem środków finansowych - 2Skradziona kryptowaluta: Jak rządy pracują nad przejmowaniem środków finansowych - 2

https://unsplash.com/photos/pbgYcq3_Zx0

 

Ostatnie przypadki odzyskiwania funduszy

Głośna i najnowsza rządowa konfiskata Bitcoina miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w zeszłym miesiącu. Parze Morgan i Lichtenstein zarzucono spisek w celu prania Bitcoinów powiązany z włamaniem na Bitfinex 8 lutego 2016 roku. Kwota flagowej kryptowaluty, która została oszacowana na 3,6 miliarda dolarów, została odzyskana przez Departament Sprawiedliwości.

Reklama

Popularne przekonanie, że przestępcy uważają kryptowaluty jako bezpieczną przystań dla swoich nielegalnych działań, okazało się dokładnie odwrotne, gdy organy ścigania Departamentu Sprawiedliwości dokonały największej konfiskaty finansowej w środowisku kryptowalut, co potwierdziła zastępczyni prokuratora generalnego Lisa O. Monaco.

Aresztowanie duetu przestępczego jest powiązane z inną sprawą kryminalną, w ramach której doniesiono, że skonfiskowane przez organy ścigania środki finansowe znajdują się w bezpiecznym posiadaniu przez rząd USA.

 

Proces stosowany przez Departament Sprawiedliwości

Proces zabezpieczenia środków był prosty. Lichtenstein wykorzystywał chmurę do przechowywania swoich kluczy kryptowalutowych, które są kodami dostępu do cyfrowych portfeli. Gdy funkcjonariusze organów ścigania uzyskali nakaz jej przeszukania, byli w stanie uzyskać dostęp do pliku przechowującego 2000 adresów walut cyfrowych i odpowiadających im kluczy prywatnych.

Stephen Diehl, programista komputerowy i krytyk kryptowalut, wyjaśnił Decrypt, że sprawa została rozwiązana z powodu słabego poziomu zabezpieczeń online domniemanego przestępcy.

Inny przypadek opisuje przejęcie milionów w kryptowalucie przez brytyjską policję. Niedawno, ofiary międzynarodowego oszustwa odzyskały ponad 5 milionów dolarów od Wydziału Policji Manchester po tym, jak odzyskali pamięć USB, która zawierała prawie 10 milionów dolarów w skradzionym Ethereum.

Reklama

Dodatkowo sejf z kryptowalutami posłużył jako środek pozyskania kolejnych 12,7 mln dolarów. Ponieważ coraz więcej osób dąży do przejrzystości finansowej, poinformowano, że od stycznia 2022 roku brytyjska policja zajęła łącznie nielegalnie pozyskane Bitcoiny o wartości 435 milionów dolarów.

 

Skradziona kryptowaluta: Jak rządy pracują nad przejmowaniem środków finansowych - 3Skradziona kryptowaluta: Jak rządy pracują nad przejmowaniem środków finansowych - 3
https://unsplash.com/photos/IrRbSND5EUc

 

Pomimo imponujących wyników w skonfiskowanych funduszach, odmienne zasady mają zastosowanie do konfiskat w Wielkiej Brytanii i USA. Brytyjska ustawa Proceeds of Crime Act definiuje kryptowaluty jako własność, a nie gotówkę. Podejrzany musi zostać skazany, zanim kryptowaluta zostanie odzyskana. Tak więc organy ścigania nie mogą po prostu zająć domniemanych funduszy z powodu podejrzenia, że są one związane z działalnością przestępczą.

Istnieją również przypadki, w których organy ścigania nie mogą uzyskać dostępu do kryptowaluty. Dzieje się tak, gdy portfele kryptowalutowe niebędące depozytami przechowują te środki, i nie ma konkretnych osób trzecich, które można by zidentyfikować. W takim przypadku rozwiązaniem jest zamrożenie środków.

Reklama

Kolejna akcja rządu na dużą skalę miała miejsce w Kanadzie, która 15 lutego powołała się na Emergencies Act. Jej celem jest ograniczenie przepływu funduszy płynących od protestujących przeciwko polityce Kanady w sprawie COVID-19 dla kierowców ciężarówek, zwanych "Konwojem Wolności".

 

Pozwoliło to rządowi na zamrożenie kont bankowych bez nakazu sądowego. Ponadto, 17 lutego wydano nakaz Mareva jako komponent zarzutów wniesionych przeciwko protestującym. Prawnik mieszkańców Ottawy (powodów) Paul Champ powiedział, że regulacja Mareva jest pierwszym udanym przepisem w Kanadzie, który skupił się na Bitcoin i giełdach kryptowalut.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Julia Zagórska

Julia Zagórska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Głównie zajmuje się analizą wpływu wydarzeń makroekonomicznych na sytuację na rynku. Aktywny trader Forex od 2013 roku. 


Reklama
Reklama