Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek kryptowalut w 2022 roku: oj, działo się! Czy kolejny rok będzie bardziej łaskawy dla posiadaczy cyfrowych aktywów?

|
selectedselectedselected
Rynek kryptowalut w 2022 roku: oj, działo się! Czy kolejny rok będzie bardziej łaskawy dla posiadaczy cyfrowych aktywów? | FXMAG INWESTOR
materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od początku roku na rynku kryptowalut zdaje się panować cykliczna bessa. Zgodnie z danymi portalu Statista kapitalizacja całego rynku spadła od początku roku o około 58 proc. z 2,3 bln USD do 0,97 bln USD. Wciąż pod względem kapitalizacji na szczycie góruje bitcoin, który to według statystyk Coingecko stanowi około 40 proc. obrotu na rynku kryptowalut. Dodatkowo ponad 90 proc. ze wszystkich 21 mln bitcoinów została już wykopana.

 

Największymi wygranymi od początku 2022 roku do końca października wśród TOP 200 według obecnej kapitalizacji portalu Cryptorank to:

  • BinaryX (116 proc. YTD)
  • Trust Wallet Token (57 proc. YTD)
  • ABBC coin (31 proc. YTD)
  • Bitgert (15 proc. YTD)
  • UNUS SED LEO (14 proc. YTD)

 

Zielone kryptowaluty?

Po licznych głosach i statystykach odnośnie emisyjności CO2 systemu kopania kryptowalut, do których zalicza się bitcoin, wiele projektów postanowiło zmienić architekturę obliczeniową na “Proof of Storage” czy “Proof of Stake”. Największym projektem, który tego dokonał, jest Ethereum. Szacuje się, że zużycie energii przez ETH zmniejszyło się o 99,99 proc. Dodatkowymi przykładami ekologicznych kryptowalut mogą być m.in.: Cardano (-81 proc. r/r).,  Stellar (- 67 proc. r/r.), czy IOTA (-80 proc. r/r.).

Reklama

 

Najbardziej zmienne kryptowaluty od początku 2022 roku do końca października według portalu Cryptorank to: 

  • Bankera (OLD) (41990 proc. YTD)
  • Tierion (15588 proc. YTD)
  • Insolar (12286 proc. YTD)
  • smARTOFGIBING (4890 proc. YTD)
  • AREON (4027 proc. YTD)

 

 

Jak się okazuję, obecny rok zdaje się być wyjątkowo trudny dla szerokiego rynku. Można mieć wrażenie, że kryptowaluty mogły stać się jednym z największych beneficjentów niskich stóp procentowych i globalnego dodruku, a teraz występują jako jeden z największych poszkodowanych. Dodatkowo zdaje się nie pomagać w tym nadszarpnięte zaufanie wobec stablecoinów. Do momentu zmiany polityki monetarnej państw i nastawienia do rynku kryptowalut wydaje się, że nie widać dla nich pozytywnych sygnałów.

Reklama

 

Rynek kryptowalut w 2022 roku - Co działo się w świecie krypto? [prognoza na 2023 rok] - 1Rynek kryptowalut w 2022 roku - Co działo się w świecie krypto? [prognoza na 2023 rok] - 1Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Weekly

 

Co może przynieść 2023 r.?

Według obecnych założeń rynku stopy procentowej w 2023 r. może pojawić się stabilizacja w stopach procentowych w USA powyżej 5 proc. W tym czasie może również dojść do spadku inflacji poniżej poziomu stopy procentowej. To w teorii mogłoby przynieść uspokojenie na rynkach finansowych. Tymczasem bitcoin mógłby rozpocząć nowy cykl związany z halvingiem, który będzie miał miejsce w 2024 r. Być może obecna cykliczna bessa dobiega końca wraz z 2022 r., a 2023 r. być może będzie bardziej łaskawy dla posiadaczy kryptowalut.

 

Reklama

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama