Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mastercard zastosuje blockchain w walce z oszustami

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mastercard idzie na wojnę z oszustami, którzy identyfikowali się fałszywymi danymi. W tym celu potentat kart płatniczych, podał wniosek patentowy do Amerykańskiego Urzędu Patentowego, z projektem systemu zabezpieczającego i przechowującego dane z wykorzystaniem technologii blockchain. To próba zapobiegania przestępstwom i wzmocnienie dotychczasowych systemów zabezpieczeń.

 

Lepszy system

Mastercard wydało oświadczenie, w którym komentuje obecny stan ochrony danych i zabezpieczeń. Według firmy, dotychczasowe sposoby identyfikacji dostarczane przez rząd, czy też te z kart kredytowych, kart biznesowych itp., mogą być nieodpowiednie. Takie identyfikatory mogą w łatwy sposób zostać sfabrykowane, wykorzystane w celach przestępczych. Nowe rozwiązania technologiczne są wręcz potrzebne. Mastercard optuje za technologią, która pozwoli przechowywać i zabezpieczać dane uwierzytelniające, w bardziej bezpieczny i skrupulatny sposób. Stąd też, do biura patentowego trafił wniosek Mastercard z najnowszą propozycją pt. „Metoda i system dla identyfikacji, zabezpieczania i uwierzytelniania przez blockchain”.

 

Działanie systemu

Reklama

Patent podany do urzędu przez Mastercard opisuje, w jakiś sposób przechowywanie danych identyfikacyjnych w technologii blockchain, może być zastosowane. Technologia rozproszonych rejestrów, ma przede wszystkim zapobiegać oszustwom i przestępstwom z wykorzystaniem fałszywych danych. Do przesyłania i aktualizowania danych identyfikacyjnych miałyby dostęp tylko autoryzowane węzły. W całym procesie technologicznym poszczególne węzły, autoryzowane przez Mastercard będą wymagać od podmiotów ubiegających się o dostęp do danych, podania klucza publicznego i jurysdykcji geograficznej. Każdy z pomniejszych podmiotów będzie mieć przypisaną cyfrową sygnaturę przez jednostkę nadrzędną. Mastercard stworzy moduł hashujący serwera przetwarzającego dane. Taki proces ma zapobiec manipulowaniu, niewłaściwemu rewidowaniu i wykorzystywaniu danych.

 

Mastercard naprzeciw blockchain

Potentat kart płatniczych już od zeszłego roku wprowadza patenty z użyciem technologii blockchain. Obecnie Mastercard wystąpiło z około trzydziestoma wnioskami patentowymi w zakresie blockchain. W listopadzie 2017 roku złożono m.in. wniosek o wykorzystanie blockchain w systemie płatności natychmiastowych. Mastercard znany jest ze swojego stanowiska pro-blockchain. Jednak firma nie jest już tak przychylna w kwestii Bitcoina. Do tej pory CEO Mastercard niejednokrotnie nazywał altcoiny śmieciami, krytykował ich status.

Mastercard pracuje nieustannie nad blockchain. Dowodem na to jest również najnowsza rekrutacja 175 nowych pracowników do irlandzkiego oddziału i głownej siedziby rozwojowej. Przyszli pracownicy mają być specjalistami w zakresie technologii blockchain. Będą pracować w laboratoriach Mastercard w Leopardstown. Ich praca będzie polegać na rozwijaniu nowych metod płatności, z włączeniem w to technologii blockchain. Pierwsze projekty, Masterard przedstawiło już w 2016 roku. Wówczas projekty nazwano „szansą dla rozwoju deweloperów pracujących na rozwijających się technologiach”.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Reklama
Reklama