Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bitmain stracił 625 mln dolarów w dwóch pierwszych miesiącach 2019 r.

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Chińska spółka Bitmain, będąca największym na świecie producentem koparek do kryptowalut wciąż mocno odczuwa skutki zeszłorocznego załamania koniunktury, spowodowanego spadkami na rynku kryptowalut. Spółka zaledwie w ciągu dwóch pierwszych miesięcy poniosła stratę przewyższającą 600 mln dolarów, jednak dane finansowe za kolejne miesiące mogą okazać się już znacznie bardziej optymistyczne dla czołowego dostawcy koparek.

 

Z danych finansowych Bitmaina wynika, że spółka zaledwie w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku poniosła stratę w wysokości 625 mln dolarów (345 mln USD w styczniu i 280 mln USD w lutym). Tak słaby wynik miał być rezultatem opróżniania stanów magazynowych z przestarzałych koparek opartych na układach ASIC wykonanych w technologii 16 nm (nanometrów), takich jak m.in. AntMiner S11, które były sprzedawane po preferencyjnych cenach. Wyprzedanie starych urządzeń pozwoliło na zwiększenie produkcji aktualnych modeli z chipami 7 nm (takich jak m.in. AntMiner S17), co ma wpłynąć na znacznie lepsze wyniki w kolejnych miesiącach. Spółka przewiduje, że osiągnie marżę zysku brutto na poziomie 30% w kwietniu, od kiedy najnowsze koparki do bitcoina (BTC) serii siedemnastej weszły do sprzedaży.

Bitmain w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku osiągnął 3 mld dolarów przychodu i 500 mln dolarów straty w samym trzecim kwartale 2018 r.

URL Artykułu

Reklama

 

Debiut Bitmaina na giełdzie w Hong Kongu początkowo zapowiadany był na pierwszy kwartał zeszłego roku. Spółka miała ambitne plany zebrania w ramach IPO 3 mld dolarów. Plany wejścia na giełdę pokrzyżowała sytuacja na rynku kryptowalut, gwałtowny spadek rentowności produkcji a także nieprzychylny stosunek samej giełdy do spółki bezpośrednio powiązanej z rynkiem kryptowalut. W czerwcu Bitmain poinformował o nieoficjalnych planach wejścia na amerykańską giełdę, jednocześnie znacząco obniżając swoje oczekiwania co do wysokości zebranego kapitału - od 300 do 500 mld dolarów.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama