Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki w Kazachstanie otwierają rachunki kryptowalutowe

|
selectedselectedselected
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Firmy i giełdy kryptowalutowe będą mogły otwierać rachunki kryptowalutowe w bankach w Kazachstanie. Pozwoli to prawie 19 milionom mieszkańcom tego kraju na legalne inwestowanie w krypto i wymianę na fiaty.

Giełdy kryptowalut w Kazachstanie będą mogły korzystać z usług bankowych

Zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów Kazachskie banki będą mogły otwierać rachunki dla giełd kryptowalutowych zarejestrowanych w Międzynarodowym Centrum Finansowym w Astanie (AIFC). Ogłoszenie to pochodzi od Narodowego Stowarzyszenia Przemysłu Blockchain i Baz Danych w Kazachstanie. Warto dodać, że ruch ten jest częścią projektu pilotażowego z bankami drugiej kategorii, który ma trwać przez rok.

Warunkiem handlu kryptowalutami jest posiadanie konta w którejś z uczestniczących w programie instytucji bankowej. Umożliwi to transparentny przepływ informacji oraz transfer pieniędzy z krypto do fiat i vice versa. Ponadto wszelki zysk uzyskany z obrotu aktywami cyfrowymi będzie mógł być bezpośrednio deponowany na kontach osobistych.

Rząd Kazachstanu ma zamiar ocenić korzyści i zagrożenia płynące z handlu kryptowalutami, który aktualnie jest zabroniony w tej republice. Jeżeli rezultaty projektu będą zadowalające, można spodziewać się luzowania lub zniesienia restrykcji dla branży krypto.

Banki skorzystają na obrocie krypto

Innym powodem do rewizji oficjalnego stanowiska względem kryptowalut w Kazachstanie są potencjalne korzyści, jakie legalizacja może przynieść tamtejszym bankom. Rosnący obrót kryptowalutami jest łakomym kąskiem dla wszelkich pośredników, a działania rządu w Kazachstanie mogą przekazać to pośrednictwo na wyłączność banków. Sergey Putra, koordynator relacji rządu i kazachskiego stowarzyszenia blockchain, powiedział:

Nawet jeśli Kazachstan weźmie ułamek procenta, to są to poważne pieniądze, które przyjdą do Kazachstanu w formie inwestycji i które pozostaną tutaj w formie podatków, miejsc pracy i wynagrodzeń. Jest to bardzo duża branża, którą Kazachstan wciąż omija.

Ponadto jeszcze jednym argumentem dla rozwijania projektu jest ograniczenie scamów i zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów z Kazachstanu. Pośrednictwo banków ma zapobiec coraz częstszym oszustwom w przestrzeni krypto i ułatwić bezpieczną wymianę kryptowalut dla lokalnych mieszkańców.

Kazachstan: górnictwo Bitcoina i środek płatniczy

Reklama

W ciągu ostatnich kilku lat Kazachstan stał się atrakcyjnym wyborem dla górników kryptowalut, zwłaszcza w obliczu trwającej rozprawy z Chinami. Jak wczoraj donosiło BeInCrypto gigant miningu kryptowalutowego, chińska firma BIT Mining Ltd, planuje dodać 2500 maszyn do kopalni w Kazachstanie.

Dzięki taniej energii i ogólnie pozytywnemu nastawieniu do sektora, kraj ten zwiększył swoje znaczenie jako miejsce miningu krypto. Obecnie odpowiada za 6-8% globalnego wolumenu wydobycia. Dodatkową korzyścią dla lokalnego systemu bankowego byłoby przetwarzanie transakcji finansowych dla rozwijającego się przemysłu górniczego.

Krążą też plotki, że władze Kazachstanu rozważają możliwość przyjęcia Bitcoina jako oficjalnego środka płatniczego na terenie kraju. Jeden z obserwatorów rynku krypto, trader Michaël van de Poppe poinformował na Twitterze o tej możliwości:

Gdyby te doniesienia się potwierdziły, Kazachstan mógłby zostać drugim po Salwadorze krajem na świecie, który uczyniłby z Bitcoina oficjalny środek płatniczy. Co więcej, Paragwaj również rozważa tę możliwość.

Reklama

BeInCrypto Polska - Banki w Kazachstanie otwierają rachunki kryptowalutowe

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Beincrypto null

Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.


Reklama
Reklama