Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bank Anglii ostrzega. „To zjawisko zwiększa ryzyko niestabilności systemu finansowego”

|
selectedselectedselected
Bank Anglii ostrzega. „To zjawisko zwiększa ryzyko niestabilności systemu finansowego” | FXMAG INWESTOR
Hannah McKay/Associated Press/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

„Rosnący rynek tokenów może stanowić zagrożenie dla systemu finansowego” – alarmują eksperci Banku Anglii. Podobnie jak rosnące zadłużenie firm.

 

  • Jakie są zagrożenia dla globalnego systemu finansowego?
  • Czemu postępująca tokenizacja jest niebezpieczna?
  • Czemu Bank Anglii jest zaniepokojony rosnącym zadłużeniem firm?
  • W jaki sposób można zwiększyć bezpieczeństwo systemu finansowego?

 

Dalszy rozwój zjawiska tokenizacji aktywów może przyczynić się do zwiększenia ryzyka dla stabilności finansowej ze strony niezabezpieczonych kryptowalut i stablecoinów. Tak stwierdził Bank Anglii w swoim raporcie na temat stabilności finansowej.

Reklama

 

 

Tokenizacja niesie ze sobą zagrożenia...

Banki stają się coraz bardziej pozytywnie nastawione do korzystania z technologii kryptograficznych, takich jak inteligentne kontrakty służące do tokenizacji aktywów – wskazał angielski bank centralny w raporcie o stabilności systemu finansowego.

Reklama

Bank Anglii podkreśla, że tokenizacja – czyli proces tworzenia cyfrowej reprezentacji dla realnych aktywów – jest dość szybko postępującym zjawiskiem. Eksperci banku przewidują, że rynek tokenów w 2030 roku będzie wart około 10 bln USD.

„Rosnący rynek tokenów może stanowić zagrożenie dla systemu finansowego. Boom na tokeny zwiększy bowiem wzajemne powiązania rynków aktywów kryptograficznych i tradycyjnych aktywów finansowych. To stworzy bezpośrednią ekspozycję instytucji ważnych dla systemu na nowego rodzaju czynniki ryzyka” – podkreśla BoE w raporcie.

Bank Anglii uważa, że obecnie ryzyko jest ograniczone. Jednak podkreśla, że istnieje potrzeba monitorowania trendu tokenizacji. BoE wezwał nadzory i banki centralne do większej i bardziej ścisłej globalnej współpracy. „Organy regulacyjne w naszym kraju już próbują ustalić, jak najlepiej regulować i dostosowywać tokenizację funduszy do reguł rządzących całym systemem finansowym. Międzynarodowa koordynacja zarządzania procesem tokenizacji może zmniejszyć ryzyko transgranicznego rozprzestrzeniania się ryzyka, arbitrażu regulacyjnego i fragmentacji rynku" - czytamy w raporcie.

Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu HSBC, jeden z największych banków na świecie, poinformował, iż planuje uruchomić usługę przechowywania aktywów cyfrowych dla klientów instytucjonalnych, koncentrując się na tokenizowanych papierach wartościowych. A na początku tego tygodnia Societe Generale, jeden z największych francuskich banków, sprzedał tzw. zielone obligacje o wartości 10 mln euro w formie tokenów na blockchainie Ethereum. Archax, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii giełda kryptowalut, planuje uruchomić giełdę dla tokenizowanych aktywów.

 

Zobacz również: Brytyjska gospodarka ma poważne problemy. Może ją zmęczyć głęboka i długa recesja

Reklama

 

Schemat zagrożeń dla rynku finansowego

 bank anglii ostrzega to zjawisko zwieksza ryzyko niestabilnosci systemu finansowego grafika numer 1bank anglii ostrzega to zjawisko zwieksza ryzyko niestabilnosci systemu finansowego grafika numer 1

Źródło: BoE

 

Reklama

 

…podobnie jak dług korporacyjny

Bank Anglii obawia się również nie tylko tokenizacji, ale też spadku cen nieruchomości. A także zbyt dużego zlewarowania firm oraz zbyt dużej ekspozycji banków na korporacyjne kredyty.

Dziś brytyjski regulator finansowy poprosił banki działające na tzw. prywatnym rynku kredytowym o szczegółowe informacje na temat ich ekspozycji na obszar, który został zidentyfikowany jako największe zagrożenie systemowe – donosi agencja Reuters.

Globalny rynek kredytów prywatnych, który w dużej mierze obejmuje pożyczki lewarowane udzielane zadłużonym firmom, wzrósł do prawie 1,5 bln USD w 2022 r., co stanowi skok o ponad 40% w porównaniu z 2020 r. – szacuje londyńska firma Preqin.

Reklama

 


Najbliższe najbliższe bitomaty
Szukaj bitomatu w okolicy


 

 

Podobno instytucja Bank of England's Prudential Regulation Authority (PRA) zidentyfikowała ryzyko związane z kredytami prywatnymi i pożyczkami lewarowanymi i dała bankom - w tym JP Morgan, Goldman Sachs i Bank of America - czas do końca 2023 r. na udzielenie odpowiedzi w tej kwestii.

Bank Anglii stwierdził w swoim raporcie na temat stabilności finansowej, że bardziej ryzykowne pożyczki korporacyjne, takie jak kredyty prywatne i pożyczki lewarowane, wydają się obecnie "szczególnie wrażliwe". "Nieprzejrzystość prywatnych rynków kredytowych sprawia, że ryzyko w tym sektorze jest trudne do monitorowania w Wielkiej Brytanii i na całym świecie" – stwierdzili eksperci banku w raporcie.

Reklama

 

Zobacz również: Praca w Wielkiej Brytanii – wynagrodzenia na Wyspach Brytyjskich zaskakują

 

Charakterystyka rynków długu korporacyjnego

 bank anglii ostrzega to zjawisko zwieksza ryzyko niestabilnosci systemu finansowego grafika numer 2bank anglii ostrzega to zjawisko zwieksza ryzyko niestabilnosci systemu finansowego grafika numer 2

Źródło: BoE

Reklama

 

Wartość globalnego rynku długu korporacyjnego

 bank anglii ostrzega to zjawisko zwieksza ryzyko niestabilnosci systemu finansowego grafika numer 3bank anglii ostrzega to zjawisko zwieksza ryzyko niestabilnosci systemu finansowego grafika numer 3

Źródło: BoE

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama