Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Afera wokół funduszy BTC ETF ma wiele wątków. „Napłynie do nich 100 mld USD”

|
selectedselectedselected
Afera wokół funduszy BTC ETF ma wiele wątków. „Napłynie do nich 100 mld USD” | FXMAG INWESTOR
AA/ABACA/Abaca/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajszy fejkowy komunikat w sprawie BTC ETF, wysłany z konta SEC na portalu X, ma długi ogon. Pojawia się wiele wątków w tej sprawie: od politycznych, po inwestycyjne. Tymczasem analitycy wielkiego banku prognozują potężny napływ dolarów do bitcoinowych funduszy ETF.

 

  • Z konta SEC na portalu X opublikowano fałszywego newsa o zatwierdzeniu wszystkich BTC ETF.
  • Sprawa ma wiele wątków.
  • Mnożą się szalone prognozy co do napływów środków do funduszy BTC ETF.

 

Nie milkną echa wczorajszego zdarzenia z udziałem SEC. Konto na X należące do amerykańskiego nadzoru finansowego zostało zhakowane, i ktoś puścił z niego bardzo dobrze przygotowany komunikat o zatwierdzeniu wniosków o uruchomienie funduszy ETF z ekspozycją na BTC.

Reklama

 

Zobacz również: Fundusze BTC ETF zatwierdzone w USA? Kurs bitcoina reaguje

 

Kilka istotnych wątków fejkowego newsa o bitcoinowych ETF-ach

W tej sprawie fejkowego komunikatu SEC poruszanych jest wiele wątków. Przede wszystkim pojawia się kwestia wiarygodności nadzoru. Amerykańscy senatorowie Cynthia Lummis i Bill Hagerty wyrazili obawy dotyczące procedur cyberbezpieczeństwa w SEC, domagają się raportu od urzędu na ten temat. Wiadomo, że źródłem zdarzenia był brak uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA), a to pozwoliło hakerowi na przeprowadzenie ataku typu SIM swap.

Drugim wątkiem jest kwestia, komu i do czego potrzebny był taki fejk. Pewne jest, że wywołał on dużą zmienność na notowaniach BTC. I wiadomo również, że pojawił się tajemniczy zwiększony ruch na opcjach na BTC tuż przed wczorajszym zdarzeniem.

 

 

Trzecim wątkiem jest sama reakcja rynku na fejka. W pierwszych minutach kurs BTC/USD wystrzelił, ale potem dość dynamicznie zanurkował. Doszło do klasycznego „sell the news” – sprzedano newsa, bo przecież kupowano plotki o nadchodzącym zatwierdzeniu funduszy ETF przez SEC… Wielu inwestorów przewiduje, że właśnie w ten sposób kurs BTC zareaguje, gdy przyjdzie prawdziwa informacja w tej sprawie.

 

 

100 mld USD napływu do BTC ETF w 2024 roku – to możliwe

Tymczasem pojawiają się niezwykle śmiałe, szalone wręcz prognozy co do przyszłych napływów do amerykańskich funduszy ETF. „Fundusze ETF Bitcoin mogą odnotować napływ do 100 mld USD do końca 2024 roku, jeśli SEC je zatwierdzi na początku roku” – stwierdzili ostatnio analitycy Standard Chartered.

Zdaniem analityków, poszczególne bitcoinowe fundusze ETF mogą odnotować znacznie ponad 1 mld USD napływu w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia wniosków przez SEC, oraz potencjalnie ponad 100 mld USD do końca roku.

Reklama

W opinii analityków Standard Chartered Bank, bitcoin wzrośnie na cenie do 100 000 USD do końca roku, a pod koniec 2025 roku może być wart około 250 000 USD. Wydatkowanie przez fundusze 100 mld USD na zakup BTC oznaczałoby, że pod koniec roku w ich portfelach znajdowałoby się od 437 tys. BTC do 1,32 mln BTC.

Standard Chartered porównał potencjalny bitcoinowy ETF do pierwszego amerykańskiego produktu giełdowego opartego na złocie, który został uruchomiony w listopadzie 2004 roku. W następstwie tego wydarzenia, cena złota wzrosła ponad 4-krotnie w ciągu 7 lat.

Firma Galaxy Digital prognozuje, że fundusze ETF przyciągną co najmniej 14.4 mld USD napływów w pierwszym roku działalności, około 27 mld USD w drugim roku i 39 mld USD w trzecim roku.

 

Zobacz również: Wielka bitcoinowa hossa czy konfiskata monet – nadchodzą fundusze BTC ETF w USA

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama