Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

złoto 2023

Notowania złota rosną w towarzystwie silnego indeksu dolara amerykańskiego (DXY). Mocny impuls widoczny był w szczególności po zaognieniu się konfliktu bliskowschodniego. Czy to początek dobrej passy dla kruszcu? 

 

  • Indeks DXY rośnie, a obligacje zyskują. 
  • Po ostatnich spadkach złoto widocznie odbija.
  • Według ekspertów kruszec będzie zyskiwał w miarę eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Złoto i dolar zyskują na giełdzie 

David Brady, analityk SprottMoney.com podkreśla istotną zależność, która pojawiła się na rynku. Notowania złota i srebra zyskują w warunkach wzrostu indeksu dolara DXY. Ekspert podkreśla, że to “bezpieczny” ruch z perspektywy inwestorów.  

 

  

Według najnowszego raportu World Gold Council, rentowność obligacji wzrośnie, a złoto będzie podatne na wszelkiego rodzaju zawirowania. Eksperci podkreślają, że nie  należy oczekiwać istotnego trendu spadkowego z uwagi na wsparcie ze strony niestabilnych akcji, rosnącego ryzyka recesji, zmienności inflacji i ciągłego zainteresowania złotem przez banki centralne. Podkreślono, że może to stanowić okazję do zakupu dla niektórych inwestorów. 

Reklama

 

Zobacz również: Jakie są prognozy dla cen złota? Konflikt na Bliskim Wschodzie a pozycja kruszcu

 

Notowania XAU/USD - YTD

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

 

“Spadek cen złota był w dużej mierze wynikiem wyższych kosztów alternatywnych, ponieważ rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wzrosła w ciągu miesiąca o prawie 50 pb. Przyczyniła się do tego także siła dolara amerykańskiego, wraz ze wzrostem indeksu DXY o 2,5%” - komentują eksperci World Gold Council. 

Reklama

 

Zobacz również: Cena ropy naftowej - jak geopolityka wpłynie na kształtowanie się rynku?

 

  

Perspektywy dla złota - czy wzrost będzie kontynuowany? 

Prognozując sytuację na rynku kruszców, nie sposób nie wspomnieć o konflikcie na Bliskim Wschodzie. Zdaniem eksperta przedłużanie się działań zbrojnych sprawi, że  złoto może doświadczyć pozytywnego impulsu wzrostowego, zwiększą się szanse na to, że lipcowa podwyżka stóp przez Fed okaże się ostatnią w obecnym cyklu.   

W krótkim terminie każda informacja o eskalacji konfliktu, zwłaszcza w zakresie ewentualnego włączania się innych krajów regionu, wywoływać może klasyczną ucieczkę do bezpiecznych przystani, co widzieliśmy chociażby po rozpoczęciu poniedziałkowego handlu, na początku którego zyskiwały złoto, dolar i amerykańskie obligacje” - skomentował dla FXMAG Tomasz Gessner, analityk Tavex.  

Reklama

Według ekspertów konsensus rynkowy wciąż zakłada miękkie lądowanie w USA. Połączenie odporności gospodarczej i rosnących rentowności będzie powodować dalsze zawirowania rynkowe. Złoto ma jednak odczuć raczej niewielkie wahania niż długotrwałe osłabienie, gdyż utrzymuje się wsparcie ze strony szeregu czynników, m.in. słabej stopy zysku z tytułu ryzyka dla akcji, rosnącego ryzyka recesji w ciągu najbliższego roku czy zmienności inflacji.

 

Zobacz również: Cena ropy naftowej - czynniki, które mogą przesądzić o wzroście w październiku. Czy zobaczymy baryłkę za 100 USD?

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z złoto 2023