Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

za co kary śmierci w Chinach

Na skróty:

  • Były prezes pierwszego banku komercyjnego w Chinach usłyszał wyrok śmierci
  • Bankier został skazany za wieloletnie manipulacje giełdowe i przyjmowanie łapówek
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Były prezes China Merchants Bank, o którym swego czasu głośno było nawet w Polsce, został skazany na karę śmierci… w zawieszeniu. Tian Huiyu, który stał na czele chińskiego banku przez niemal dekadę, w latach 2013-2022, został skazany za manipulacje giełdowe, a także przyjęcie co najmniej kilku łapówek.

Były bankier wielokrotnie dopuścił się insider tradingu, czyli wykorzystywał swoją uprzywilejowaną pozycję i wcześniejszy dostęp do informacji poufnych jako prezes China Merchants Bank, aby osiągnąć korzyści finansowe. Sąd w swoim wyroku uznał, że Tian Huiyu w ramach insiderskich, niezgodnych z prawem zagrań zarobił łącznie ponad 290 mld juanów, czyli przeszło 40 mln dolarów.

Reklama

 

 

Oprócz tego były prezes banku za odpowiednią opłatą ujawniał poufne informacje na temat spółki, co miało przynieść mu korzyści finansowe w wysokości ponad 8 mld juanów, czyli ok. 1,1 mln USD.

W ciągu dziewięciu lat stania na czele China Merchants Banku Tian Huiyu miał także przyjąć łapówki o łącznej wartości 290 mld juanów, czyli ponad 30 mln dolarów.

Reklama

Łapówka dla prezesa pomagała m.im. organizacjom i spółkom w otrzymaniu kredytu, w ten sposób można było też uzyskać wysokie stanowisko w strukturach samej organizacji.

Sąd w mieście Changde wydał wyrok śmierci w zawieszeniu, z tzw. dwuletnim odroczeniem, co oznacza, że  Tian Huiyu otrzyma karę dożywotniego pozbawienia wolności, jeśli w ciągu 24 miesięcy nie popełni żadnego poważnego przestępstwa.

 

Czytaj również: Skarbówka i KAS blokują konta bankowe - padł nowy rekord!

 

Tian Huiyu został usunięty ze stanowiska prezesa China Merchants Banku w kwietniu 2022 roku, a niedługo później ruszyło dochodzenie Narodowej Agencji Nadzoru w sprawie nadużyć, których miał się dopuścić.

Reklama

Pociągnięcie bankiera do odpowiedzialności karnej miało związek z zacieśnieniem nadzoru nad sektorem finansowym i wypowiedzeniem walki z korupcją przez Komunistyczną Partię Chin (z której Huiyu został usunięty kilka miesięcy po rozpoczęciu postępowania). Złożyło się w czasie m.in. z zarzutami postawionymi wielu urzędnikom wysokiej rangi w instytucjach finansowych - stanowiska z tego powodu stracili prezesi Bank of China oraz China Everbright Group. Stojący na czele Bank of China Liu Lange trafił do aresztu w październiku ubiegłego roku.

 

Zobacz także: Poważne spadki na giełdzie! W tle “złośliwa” krótka sprzedaż

 

China Merchants Bank jest notowany na giełdach w Szanghaju oraz w Hong Kongu. Powstał w 1987 roku i był pierwszym chińskim bankiem komercyjnym, w którego akcjonariacie nie znajdowały się podmioty kontrolowane przez państwo.

Tian Huiyu był najdłużej urzędującym prezesem China Merchants Banku. Objął stanowisko w maju 2013 roku i stał na czele banku aż do dymisji w związku z zarzutami korupcyjnymi 22 kwietnia 2022 roku. W tym czasie China Merchants Bank znacząco zwiększył aktywność kredytową w segmencie klientów indywidualnych i wprowadził ofertę zarządzania majątkiem i prywatnej bankowości. Jego aktywa podczas 9 lat prezesury skazanego bankiera wzrosły ponaddwukrotnie, do 1,5 bln dolarów.

Reklama

 

Czytaj również: KUPUJ taniej nie będzie! Wielka okazja na zagranicznej giełdzie

Czytaj więcej

Artykuły związane z za co kary śmierci w Chinach