Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wzrost cen materiałów budowlanych 2021

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wyniosła w sierpniu 5,3% r/r wobec 5,4% r/r w lipcu, gdy kształtowała się na najwyższym poziomie od 13 lat. W ujęciu m/m przeciętny poziom cen konsumpcyjnych wzrósł natomiast o 0,3% po wzroście o 0,5% w lipcu. Niezmienne inflację w ujęciu r/r napędzają ceny paliw powiązane z cenami ropy naftowej na globalnych rynkach.

Widoczne jest także przyspieszenie inflacji cen żywności

Za spadek wskaźnika opowiada m.in. nieco wolniejszy wzrost cen używanych aut (choć nadal pozostaje on bardzo wysoki), cen biletów lotniczych, czy ubezpieczeń komunikacyjnych. Informacje te wskazują, że część proinflacyjnych czynników wywołanych pandemią zaczyna nieznacznie tracić na sile. Nie oznacza to jednak, że presja inflacyjna w Stanach Zjednoczonych szybko obniży się. Rosnące o blisko 9,0% r/r ceny nowych aut potwierdzają, że niedobór komponentów ograniczający produkcję przekłada się na ceny oferowane konsumentom.

Naszym zdaniem problemy podażowe w niektórych branżach prędko nie ustąpią i będą utrzymywać się dłużej niż wydawało się jeszcze kilka miesięcy temu. Ponadto w kierunku wyższych cen będą oddziaływać koszty pracy. Liczba wolnych miejsc pracy przekracza w USA 10 mln, nie ma jednak wystarczającej liczby chętnych osób do zapełnienia tej luki, co skutkuje przyspieszeniem wzrostu płac. Informacje te wskazują, że wysoka inflacja w USA szybko nie zniknie. Nie wpływa to jednak na oczekiwania dotyczące polityki Fed w tym roku. Produkcja przemysłowa w USA kontynuuje wzrosty

Produkcja przemysłowa w USA w sierpniu wzrosła o 0,4% m/m po wzroście o 0,8% m/m miesiąc wcześniej

Według Fed huragan Ida obniżył dynamikę produkcji o 0,3 pkt proc. Pomimo tego czynnika przemysł w USA odnotował szósty z rzędu wzrost. Wyniki produkcji byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie „wąskie gardła” w dostawach do firm. Koniunkturze w przemyśle sprzyja solidny popyt, co potwierdzają dane o sprzedaży detalicznej. Dane o sprzedaży detalicznej w USA lepsze od oczekiwań Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła w sierpniu o 0,7% m/m po spadku o 1,8% m/m w lipcu. Dane okazały się pozytywną niespodzianką, choć znacząco zrewidowano w dół odczyt za lipiec.

Reklama

 

Wzrost m/m sprzedaży w sierpniu dotyczył szerokiego zakresu dóbr. Wzrost sprzedaży hamowany był natomiast przez sprzedaż aut (-3,9% m/m) oraz elektronikę i urządzenia AGD (-3,1% m/m), co wynika z niedoborów podzespołów i komponentów elektronicznych na świecie. Dane potwierdzają nadal solidny popyt konsumpcyjny amerykańskich gospodarstw domowych pomimo wygaśnięcia transferów społecznych z budżetu federalnego i nadal niezłe nastroje konsumpcyjne gospodarstw domowych. Pomimo pozytywnej niespodzianki w sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrost gospodarczy w 3Q br. najpewniej spowolnił względem 2Q br.

Ożywienie w Chinach słabnie

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w sierpniu o 2,5% r/r, po wzroście o 8,5% r/r miesiąc wcześniej. Dynamika produkcji przemysłowej wyniosła natomiast 5,3% r/r wobec 6.4% r/r w lipcu. Oba odczyty, okazały się negatywną niespodzianką, zwłaszcza sprzedaż detaliczna. Wynika to z nasilenia pandemii w Chinach, wprowadzonych obostrzeń oraz spadku skłonności do konsumpcji gospodarstw domowych. Ożywienie w gospodarce chińskiej spowalnia w 2 poł. br. silniej niż oczekiwano, m.in. z powodu czynników wewnętrznych, tj. pandemii i chłodzenia rynku nieruchomości. Jak pokazują dane o eksporcie Chin w sierpniu popyt zagraniczny na towary pozostaje solidny, co powinno utrzymywać się także w przyszłości.

Czytaj więcej