Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wzrost cen aluminium 2024

Aluminium ma przed sobą rekordowe lata, a wszystko za sprawą transformacji energetycznej. Ceny mają znacząco wzrosnąć po zmaterializowaniu się planu ożywienia chińskiej gospodarki.  

 

  • Według Goldman Sachs średnia cena aluminium w 2023 r. wyniesie 2300 USD/t. Impas rynkowy prawdopodobnie utrzyma się do końca roku. 
  • Coraz szybsze przechodzenie na zieloną gospodarkę będzie wspierać ceny w perspektywie średnio- i długoterminowej. 
  • Do 2025 r. cena za tonę ma osiągnąć 2900 USD/t.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Ceny aluminium - prognozy rynkowe 

Jak wskazują analitycy Goldman Sachs, od połowy I kwartału br. cena aluminium na LME utrzymuje się w wąskim przedziale nieco powyżej 2 000 USD/t i brakuje jej kierunkowego impulsu. Z perspektywy rynku wiele wyjaśnia obecna sytuacja makroekonomiczna w Chinach, a w szczególności brak ożywienia. GS podaje ponadto, że globalny bilans dostaw aluminium pierwotnego wykazuje deficyt 634 tys. ton za cały rok 2023. Wszystko ma jednak zmienić się w kolejnych latach. 

 

Ceny aluminium (t) na przestrzeni ostatnich dwóch dekad

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingEconomics 

  

Stabilizacja popytu na Zachodzie oraz wysoki popyt na zieloną technologię w Chinach mają warunkować utrzymanie wysokich cen. 

“W dalszym ciągu spodziewamy się utrzymania wyższych cen, chociaż zmniejszone deficyty łagodzą stopień wymaganej poprawy zachęty do marży podaży, a także opóźniają moment wystąpienia niedoborów. Dlatego też nasze nowe ceny docelowe na okres 3/6/12 miesięcy wynoszą 2300/2400/2600 USD/t, przy średniej rocznej 2300 USD/t na rok 2023 (poprzednio 2431 USD/t) i 2500 USD/t na rok 2024 (poprzednio 3000 USD/t)” - prognozuje zespół Goldman Sachs. 

Zobacz również: Cena cukru najwyższa od 12 lat! Żywność w sklepach wkrótce podrożeje - komentuje ekspert branży dla FXMAG

 

Reklama

Jeszcze w maju BMI, jednostka Fitch Solutions, dokonała niewielkiej rewizji w dół cen na ten rok do średnio 2 500 USD/t z poprzednio prognozowanych 2 600 USD/t. Analitycy uważają, że ceny prawdopodobnie zostaną pod presją w tym roku i nie powrócą do poziomów obserwowanych jeszcze w 2022 r. Globalny popyt wciąż pozostaje słaby, a podaż krajowa rośnie w Chinach kontynentalnych.

 

Bilans aluminium pierwotnego - kontynuacja warunków deficytowych w latach 2024 i 2025

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Goldman Sachs 

 

Reklama

BMI zauważa również, że nawet poza Chinami popyt ze strony światowych sektorów: budowlanego, opakowaniowego i samochodowego pozostanie słaby. Wszystko za sprawą ponurych perspektyw makroekonomicznych. Nie można zapomnieć również o Niemczech, największej gospodarki Europy, która ma w tym roku doświadczyć recesji. 

 

Zobacz również: Odkryto duże złoża w pobliżu Polski. Miasto upadało, a może sporo zarobić

 

W przypadku perspektywy krótkoterminowej przewidywana jest korekta cen za sprawą strajków w amerykańskiej branży motoryzacyjnej. Analitycy SteelMint uważają, że protesty mogą potencjalnie prowadzić do zmniejszenia wolumenów transakcji. 

 

Globalna konsumpcja aluminium pierwotnego 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Reklama

Źródło: Fastmarkets Research 

 

Aluminium z dobrymi prognozami z uwagi na zielone technologie 

Zielony popyt ma jednak warunkować wysokie ceny w kolejnych latach. Oczekuje się, że popyt na aluminium na rynkach rozwiniętych będzie w 2023 r. dość umiarkowany, a następnie ponownie wzrośnie w 2024 r. BMI przypuszcza, że w 2024 r. ceny wyniosą średnio 2700 USD za tonę, a więc znacznie powyżej średniego poziomu z 2023 r. 

 

Zobacz również: Tesla wyprodukowała już 5 mln aut, kolejnym krokiem fabryka w Turcji?

 

W perspektywie kolejnych miesięcy presja podaży będzie potęgować oznaki wyższego popytu. Według BMI odbicie w cenach aluminium nastąpi, gdy Chiny wykażą pakiet wsparcia dla branży budowlanej. Podobnie, jak w przypadku miedzi, o zainteresowaniu metalem przesądzi również rozwój OZE i budowa zrównoważonej gospodarki. W połowie bieżącej dekady ceny mają osiągnąć najwyższy poziom 2 900 USD/t.

Reklama

“Z uwagi na łagodzenie polityki makroekonomicznej na rynku krajowym od III kwartału, widzimy rosnące ryzyko w górę dla naszych oczekiwań dotyczących popytu w Chinach (GSe +4% r/r). Podobnie jak w przypadku miedzi, tak znaczące wyniki całej gospodarki zostały wygenerowane przez gospodarkę ekologiczną” - analizują ekonomiści Goldman Sachs. 

 

Duży wpływ na zastosowanie aluminium w instalacjach OZE mają Chiny. Tamtejszy sektor energii słonecznej warunkuje ogromny wzrost, produkcja wzrosła w 2023 r. o 65% r/r, a liczba instalacji na lądzie o 157%. Według Goldman Sachs, wzrost ten ma być kontynuowany również poza Azją.

 

Popyt "ekologiczny" będzie wspierać wzrost popytu poza Chinami w 2024 r

 grafika numer 4 grafika numer 4

Reklama

Źródło: Goldman Sachs

 


Inwestuj w globalne akcje, fundusze ETF i amerykańskie opcje, zarabiając do 5,8% na darmowej gotówce!

Otwórz konto w Freedom24


 

Reklama

 

Czytaj więcej