Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wyspy brytyjskie

Czy rosną szanse na obniżkę stóp procentowych na Wyspach Brytyjskich? Pewną podpowiedzią są dzisiejsze dane z rynku pracy za ostatnie miesiące.

 

  • W jakim tempie rosną wynagrodzenia w UK?
  • Jakie jest bezrobocie na Wyspach Brytyjskich?
  • Co dane z rynku pracy mówią o dalszym zachowaniu inflacji?
  • Czego można spodziewać się po Banku Anglii w kontekście dzisiejszych danych z rynku pracy?

 

W Wielkiej Brytanii w okresie sierpień - październik średnie tygodniowe wynagrodzenie urosło o 7,2% r/r, a spodziewano się 7,7% po wzroście o 8% r/r we wrześniu. Średnie tygodniowe wynagrodzenie bez bonusów poszło w górę o 7,3% r/r, prognoza zakładała 7,4% r/r, po 7,8% miesiąc wcześniej.

 

Reklama

 

Brytyjski rynek pracy jest mocny. Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 4,2%, tyle ile prognozowano, i nie uległa zmianie miesiąc do miesiąca. Wnioski o zasiłek w listopadzie pojawiły się w liczbie 16 tys., a spodziewano się 20,3 tys., po 8,9 tys. we wrześniu.

 

Zobacz również: Festiwal obietnic może mocno naruszyć budżet. Rynki ostro zareagują

 

Te dane są lekko optymistyczne, w kontekście ewentualnych obniżek stóp, jednak pokazują, że Bank Anglii nie będzie się z nimi spieszył. BoE obawia się, że wzrost płac, zwłaszcza w sektorze prywatnym, jest wciąż zbyt silny, aby obniżyć inflację do docelowego poziomu 2%, nawet gdy gospodarka znajduje się w stagnacji.

Reklama

 

  

Jak wygląda brytyjski rynek pracy pod lupą

Jak podaje Office for National Statistics (ONS), średni roczny wzrost regularnych zarobków w sektorze publicznym wyniósł 6,9% w okresie od sierpnia do października 2023 r., co jest jednym z najwyższych odczytów od czasu rozpoczęcia danych ONS w 2001 r.

ONS informuje również, że liczba wolnych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii spadła o 45 000 w ciągu kwartału, do 949 000. Jest to 17. spadek z rzędu - najdłuższy w historii, ale nadal pozostawia wakaty powyżej poziomów sprzed Covid-19.

ONS informuje również, że szacuje się, że liczba pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii w listopadzie nieznacznie spadła, o 13 000 do 30,2 miliona.

Reklama

Wynagrodzenia nadal rosną szybciej niż inflacja. W ujęciu realnym zarówno płaca podstawowa, jak i całkowita wzrosły o 1,2% - po uwzględnieniu rosnących cen. Dzisiejsze dane sugerują jednak, że skokowy wzrost płac nominalnych na początku tego roku zanika, podobnie jak wydatki gospodarstw domowych w okresie świątecznym.

 

Zobacz również: Praca w Wielkiej Brytanii – wynagrodzenia na Wyspach Brytyjskich zaskakują

 

  

Co dalej ze stopami procentowymi na Wyspach Brytyjskich – głosy ekspertów

Jak dzisiejsze dane z rynku pracy interpretują analitycy? Richard Carter, szef działu analiz w firmie Quilter, twierdzi, że Bank Anglii będzie chciał zobaczyć dalsze ochłodzenie wzrostu płac, zanim zacznie obniżać stopy procentowe.

Reklama

"Ten spadek płac, który widzimy, sugeruje, że poprzednie decyzje Banku Anglii w kwestii stóp procentowych zaczynają przynosić pożądany efekt i prawdopodobnie będzie on czuł się przekonany do dalszego utrzymywania stóp procentowych na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Chociaż dzisiejsze dane sugerują, że zrobiono kolejny krok we właściwym kierunku, BoE będzie chciał zobaczyć znaczące spowolnienie wzrostu płac, zanim zacznie rozważać możliwość obniżenia stóp procentowych" – uważa Carter.

Dzisiejsze dane sugerują, że „chłodniejszy” rynek pracy zaczyna przekładać się na wolniejszy wzrost płac – komentuje Jake Finney, ekonomista PwC UK. Przewiduje on jednak, że taki obraz rynku pracy zachęci Bank Anglii do pozostawienia głównej stopy na obecnym poziomie 5,25% przez dłuższy czas.

"Pomimo wolniejszego wzrostu płac, wynagrodzenie skorygowane o inflację nadal rośnie w ujęciu rok do roku. Dzieje się tak, ponieważ inflacja zasadnicza spada w szybszym tempie. Nasze modelowanie wskazuje, że dla przeciętnego gospodarstwa domowego najgorszy okres obniżenia standardu życia już minął. Gospodarstwa domowe posiadające kredyty hipoteczne będą jednak nadal odczuwać presję związaną z wyższymi odsetkami” – wskazuje ekspert. "Oznaki ochłodzenia na rynku pracy dają pewność Komitetowi Polityki Pieniężnej Banku Anglii, który spotyka się ponownie w czwartek. Przy braku większych niespodzianek w danych ekonomicznych w ciągu ostatnich czterech tygodni, stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną niezmienione. Oczekuje się, że decydenci podkreślą, iż stopy procentowe będą musiały pozostać restrykcyjne jeszcze przez jakiś czas" – dodaje Finney.

 

Zobacz również: Globalna recesja nadchodzi - ostrzegają ekonomiści. Krach gospodarki to wcale nie byłby zły scenariusz. Dlaczego?

Czytaj więcej