Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wskaźnik hicp dla strefy euro za 2022

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja CPI w Polsce zwiększyła się w marcu do 10,9% r/r wobec 8,5% w lutym, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego zgodnego z naszą prognozą (10,1%). Jednocześnie jest to najwyższy poziom inflacji od lipca 2000 r. GUS opublikował częściowe dane nt. struktury inflacji zawierające informacje o tempie wzrostu cen w kategoriach „żywność i napoje bezalkoholowe”, „nośniki energii” oraz „paliwa”.

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływało zwiększenie dynamiki cen paliw (33,5% r/r w marcu wobec 11,1% w lutym), nośników energii (23,9% wobec 18,8%), żywności i napojów bezalkoholowych (9,2% wobec 7,6%), a także wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami zwiększyła się do 6,8% r/r w marcu wobec 6,7% w lutym. Ze względu na wyraźnie wyższą od naszych oczekiwań dynamikę cen żywności w marcu zrewidowaliśmy w górę naszą średnioterminową prognozę inflacyjną. Obecnie oczekujemy, że dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych w 2022 r. zwiększy się do 11,4% r/r wobec 3,2% w 2021 r., a w 2023 r. obniży się do 6,3%. Głównymi przyczynami rewizji są narastająca presja kosztowa w sektorze rolno-spożywczym (dalszy wzrost cen podstawowych surowców rolnych, paliw oraz nawozów), odnotowany w ostatnich tygodniach bardzo silny wzrost cen skupu trzody chlewnej w UE (efekt silnego ożywienia popytu w warunkach obniżonej podaży i wysokich cen pasz), a także utrzymujący się deficyt opadów w Polsce, co przy bezśnieżnej zimie wskazuje na rosnące ryzyko wystąpienia suszy rolniczej w Polsce. Prognozujemy, że inflacja ogółem wyniesie 10,8% r/r w br. i 6,2% w 2023 r. przy założeniu, że Tarcza Antyinflacyjna zostanie przedłużona do końca 2023 r.

MAKROmapa - Inflacja CPI w Polsce oraz wskaźnik inflacji HICP w strefie euro - 1MAKROmapa - Inflacja CPI w Polsce oraz wskaźnik inflacji HICP w strefie euro - 1

Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zmniejszył się w marcu do 52,7 pkt.

wobec 54,7 pkt. w lutym, kształtując się lekko poniżej konsensusu rynkowego (53,1 pkt.) zgodnego z naszą prognozą. Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, zapasów i zatrudnienia), podczas gdy przeciwny wpływ miał wyższy wkład składowej dla czasu dostaw. Inwazja Rosji na Ukrainę miała znaczący wpływ na wyniki marcowego badania koniunktury PMI (por. MAKROpuls z 01.04.2022). W strukturze indeksu na szczególną uwagę zasługuje szybki spadek nowych zamówień eksportowych, który – zgodnie z informacjami pochodzącymi od ankietowanych firm – był spowodowany wojną w Ukrainie i, w konsekwencji, zmniejszeniem zamówień z trzech krajów objętych konfliktem (Białoruś, Rosja i Ukraina). Ankietowane firmy wskazywały w marcu na narastanie zaburzeń w łańcuchach dostaw (wydłużenie czasu transportu i mniejsza dostępność surowców i komponentów), do czego w znacznym stopniu przyczyniła się wojna w Ukrainie. Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą PKB w Polsce zwiększy się w 2022 r. o 3,5% r/r wobec wzrostu o 4,3% w 2021 r.

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w strefie euro zwiększyła się w marcu do 7,5% r/r wobec 5,8% w lutym,

kształtując się powyżej naszej prognozy (7,2%) i wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (6,5%). Tym samym inflacja w strefie euro osiągnęła nowy najwyższy poziom w historii. Wzrost inflacji wynikał z wyższej dynamiki cen we wszystkich głównych kategoriach: „usługi”, „żywność”, „nośniki energii” oraz „dobra przemysłowe”. Jednocześnie inflacja bazowa zwiększyła się w marcu do 3,0% r/r wobec 2,7% w lutym, co jest jej nowym rekordowym poziomem. Dane stanowią ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w całym 2022 r. inflacja w strefie euro wyniesie 6,8% r/r wobec 2,6% w 2021 r., a w 2023 r. spadnie ona do 3,4%.

Reklama

MAKROmapa - Inflacja CPI w Polsce oraz wskaźnik inflacji HICP w strefie euro - 2MAKROmapa - Inflacja CPI w Polsce oraz wskaźnik inflacji HICP w strefie euro - 2

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

Zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się w marcu o 431 tys. wobec wzrostu o 750 tys. w lutym (rewizja w górę ze 678 tys.) i ukształtowało się poniżej oczekiwań rynku (wzrost o 475 tys.). Najsilniejszy wzrost zatrudnienia odnotowano w turystyce i rekreacji (+112,0 tys.), usługach biznesowych (+102,0 tys.) oraz oświacie i służbie zdrowia (+53,0 tys.). Stopa bezrobocia zmniejszyła się w marcu do 3,6% wobec 3,8% w lutym, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (3,7%). Jednocześnie współczynnik aktywności zawodowej zwiększył się w marcu do 62,4% wobec 62,3% w lutym, a tym samym znajduje się już coraz bliżej poziomów obserwowanych przed wybuchem pandemii (ok. 63,3%). W zeszłym tygodniu poznaliśmy również liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która zwiększyła się do 202 tys. wobec 188 tys. dwa tygodnie temu, kształtując się lekko powyżej oczekiwań rynku (197 tys.). Z kolei liczba kontynuowanych wniosków nie zmieniła się i wyniosła 1,3 mln. Warto zauważyć, że są to wartości niższe od tych odnotowywanych bezpośrednio przed wybuchem pandemii. Ubiegłotygodniowe dane wskazują tym samym, że sytuacja na amerykańskim rynku pracy staje się coraz bardziej napięta, co sprzyja narastaniu presji płacowej. W zeszłym tygodniu poznaliśmy również III szacunek amerykańskiego PKB, zgodnie z którym sprowadzone do wymiaru rocznego jego tempo wzrostu zwiększyło się w IV kw. do 6,9% wobec 2,3% w III kw. i 7,0% w II szacunku. Rewizje struktury PKB były niewielkie i dane potwierdziły, że głównym źródłem wzrostu gospodarczego w USA w IV kw., podobnie jak w III kw., był wkład zapasów. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały również dane o inflacji PCE, która zwiększyła się w lutym do 6,4% r/r wobec 6,0% w styczniu, do czego przyczyniła się wyższa inflacja bazowa PCE (5,4% wobec 5,2%). Tym samym inflacja PCE ukształtowała się w lutym na najwyższym poziomie od stycznia 1982 r. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wyniki badań koniunktury. Indeks ISM dla przetwórstwa zmniejszył się w marcu do 57,1 pkt. wobec 58,6 pkt. w lutym i ukształtował się poniżej oczekiwań rynku (58,6 pkt.). Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji i czasu dostaw), podczas gdy przeciwny wpływ miały wyższy wkład składowych dla zatrudnienia i zapasów. W danych na szczególną uwagę zasługuje silne zwiększenie tempa wzrostu cen dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji, co wskazuje na nasilenie problemu barier podażowych, w znacznym stopniu ze względu na wojnę w Ukrainie. Na nieznaczną poprawę koniunktury konsumenckiej wskazał natomiast indeks Conference Board, który zwiększył się w marcu do 107,2 pkt. wobec 105,7 pkt. w lutym. Jego wzrost wynikał z wyższej składowej dla oceny bieżącej sytuacji, podczas gdy składowa dla oczekiwań obniżyła się. Ubiegłotygodniowe dane stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w 2022 r. i w 2023 r. amerykański PKB wzrośnie odpowiednio o 3,3% i 2,1%.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa

Indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa zwiększył się w marcu do 48,1 pkt. wobec 50,4 pkt. w lutym, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (50,0 pkt.). W kierunku spadku indeksu oddziaływały niższe wkłady 3 z 5 jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miały wyższe wkłady składowych dla zatrudnienia oraz czasu dostaw. W danych na szczególną uwagę zasługuje bardzo silny spadek składowych dla bieżącej produkcji oraz nowych zamówień. W obu przypadkach osiągnęły one najniższy poziom od lutego 2020 r., czyli od wybuchu pandemii. Główną przyczyną wyraźnego obniżenia aktywności w chińskim przetwórstwie było znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej w Chinach i związane z tym zwiększone restrykcje administracyjne. Na spadek aktywności w chińskim przetwórstwie wskazał również indeks CFLP PMI, który zmniejszył się w marcu do 49,5 pkt. wobec 50,2 pkt. w lutym. Dane stanowią ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym PKB w Chinach zwiększy się w 2022 r. o 4,9% r/r wobec wzrostu o 8,1% w 2021 r., a w 2023 r. wzrośnie o 5,3%.

Agencja Standard & Poor’s utrzymała długookresowy rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną

W raporcie agencja zwróciła uwagę, że wojna w Ukrainie będzie miała znaczący negatywny wpływ na sytuację gospodarczą Polski. Tym samym prognoza dynamiki PKB w 2022 r. została zrewidowana do 3,6% r/r z 5,0%, a prognoza deficytu sektora finansów publicznych podniesiona do 4,0% PKB z 3,0%. Agencja zaznaczyła jednocześnie, że elastyczna polityka gospodarcza oraz transfery unijne pomogą ograniczyć skutki tego szoku. Według S&P podniesienie oceny ratingowej Polski byłoby możliwe gdyby po ustąpieniu skutków konfliktu Polska utrzymała wzrost gospodarczy bez tworzenia nierównowag zewnętrznych. Z drugiej strony rating mógłby zostać obniżony, gdyby negatywny wpływ wojny w Ukrainie był większy i bardziej długotrwały od oczekiwań, co skutkowałoby znacznym spowolnieniem gospodarczym w średnim okresie. Ponadto obniżenie ratingu byłoby możliwe w przypadku mniejszych transferów środków z UE w następstwie napięć na linii Polska-UE. Stabilizacja ratingu jest neutralna dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Czytaj więcej

Artykuły związane z wskaźnik hicp dla strefy euro za 2022