Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wskaźnik hicp dla strefy euro 2023

W czwartek GUS publikował szybki szacunek inflacji konsumenckiej za grudzień. Wskaźnik CPI obniżył się z 17,5% r/r do 16,6% r/r. Odczyt był wyraźnie niższy od konsensusu (17,3% r/r) i naszych oczekiwań (17,2% r/r). Łyżką dziegciu jest źródło pozytywnych niespodzianek, a więc głównie taniejąca energia. Ceny nośników energii spadły o 3,3% m/m, a roczna dynamika obniżyła się z 36,8% r/r do 31,2% r/r.

W przypadku paliw to było odpowiednio -1,6% m/m i obniżenie z 15,5% r/r do 13,5% r/r. Poza tym dość umiarkowanie jak na tę porę roku drożała żywność (1,4% m/m). Inflacja bazowa natomiast traci momentum, ale bardzo powoli. Dynamika r/r inflacji bez żywności i energii podniosła się z 11,4% r/r do 11,6% r/r wg naszych szacunków opartych na czwartkowych danych GUS. Pomimo obniżenia wskaźnika CPI w listopadzie i grudniu ub. roku, w styczniu i w lutym czeka nas jego kolejny wzrost, napędzany przywróceniem stawek VAT na energię, obniżanych z początkiem ub. roku w ramach tarczy antyinflacyjnej. Niewykluczone, że na liczniku CPI w lutym pojawi się odczyt powyżej 20% r/r. Od 2Q’23 powinniśmy jednak zobaczyć już trwale obniżającą się inflację.

Wiadomości giełdowe: Kolejne pozytywne zaskoczenia inflacyjne w kraju i w strefie euro - 1Wiadomości giełdowe: Kolejne pozytywne zaskoczenia inflacyjne w kraju i w strefie euro - 1

 

W podobnym tonie wybrzmiały dane inflacyjne ze strefy euro

Reklama

Wskaźnik HICP obniżył się z 10,1% r/r do 9,2% r/r, przy konsensusie ustawionym na 9,7% r/r. Tu również kluczowe znaczenie miało obniżenie cen energii. Ten komponent potaniał o 6,5% m/m, a dynamika roczna spadła z 34,9% r/r do 25,7% r/r. Inflacja bazowa natomiast już rosła, z 5% r/r do 5,2% r/r, podobnie jak inflacja usług, z 4,2% r/r do 4,4% r/r.

Wiadomości giełdowe: Kolejne pozytywne zaskoczenia inflacyjne w kraju i w strefie euro - 2Wiadomości giełdowe: Kolejne pozytywne zaskoczenia inflacyjne w kraju i w strefie euro - 2

 

Na krajowym rynku pracy wciąż niezła koniunktura

Tak przynajmniej wynika z wstępnych szacunków MRiPS dot. bezrobocia rejestrowanego. MRiPS szacuje, że stopa bezrobocia w grudniu wzrosła nieznacznie z 5,1% do 5,2% (zgodnie z naszymi oczekiwaniami i konsensusem), co oznacza przyrost liczby bezrobotnych o ok. 13 tys. Nie licząc ub. roku, to najmniejszy przyrost liczby bezrobotnych w grudniu co najmniej od ’04.

Wiadomości giełdowe: Kolejne pozytywne zaskoczenia inflacyjne w kraju i w strefie euro - 3Wiadomości giełdowe: Kolejne pozytywne zaskoczenia inflacyjne w kraju i w strefie euro - 3

Reklama

 

Bardzo powolne hamowanie rynku pracy w USA

W piątek opublikowane zostały mocne grudniowe dane z rynku pracy w USA. Wyższy od oczekiwań był przyrost miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (223 tys. vs konsensus 200 tys. i 256 tys. poprzednio), a stopa bezrobocia była niższa od oczekiwań (odpowiednio 3,5% vs 3,6%). Z lekko pozytywnych informacji (w kontekście presji inflacyjnych) można wymienić spadek dynamiki płac (z 4,8% r/r do 4,6% r/r) oraz wzrost aktywności zawodowej, z 62,1% do 62,3%.

Czytaj więcej