Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wielka pokoleniowa hossa

Za nami pierwszy miesiąc wakacji, ale na warszawskiej giełdzie z pewnością nie można mówić o sezonie ogórkowym. W lipcu na GPW było nie tylko ciekawie, ale również i sama zmienność dopisywała. Które indeksy i spółki radziły sobie najlepiej, a które zanotowały najsłabsze stopy zwrotu?

 

Na skróty:

  • Wszystkie czołowe indeksy na GPW urosły w lipcu
  • Najlepiej radził sobie mWIG40
  • sWIG80 wyznaczył w lipcu nowe historyczne szczyty
  • Spośród spółek z WIG20 od początku roku najmocniej rośnie Alior Bank

 

Reklama

 

Indeks średnich spółek króluje

Po raz kolejny najwyższą stopę zwrotu odnotował indeks średnich spółek mWIG40, który w samym lipcu zaliczył wzrost notowań o 9,6%, rosnąc do poziomu powyżej 5350 punktów. Od początku roku mWIG40 również króluje wśród głównych indeksów warszawskiej giełdy - od 1 stycznia do 31 lipca wzrósł on o 28,5%.

W ciągu minionego miesiąca szeroki indeks WIG wzrósł o niecałe 6%, kończąc lipiec na poziomie 72 268,5 pkt. WIG po raz kolejny wyznaczył nowe maksima tej hossy, a do historycznych szczytów z listopada 2021 roku (75 018 pkt.) brakuje już mniej niż 4%.

Na kolejnym miejscu znalazł się indeks warszawskich blue chipów - WIG20. Jego notowania w lipcu zanotowały wzrost o niecałe 5%, do poziomu 2193,5 pkt.

Spośród głównych indeksów najgorzej wypadł sWIG80. Indeks małych spółek wzrósł w lipcu zaledwie o 1,35%, notując od początku roku stopę zwrotu na poziomie przekraczającym 25%. sWIG80 zamknął lipiec na poziomie 21 948,8 pkt., jednocześnie wyznaczając dotychczasowy historyczny szczyt notowań na sesji 19 lipca, na poziomie 22 203,75 pkt.

Zobacz także: Najlepsze 7 pierwszych miesięcy roku w wykonaniu Nasdaq Composite od… trudno uwierzyć jak dawna!

Reklama

 

  grafika numer 1 grafika numer 1

Jeśli chodzi o indeksy sektorowe z GPW, w lipcu najlepiej radziły sobie:

  • WIG-Energetyka: 18,2% w lipcu, 32,3% od początku roku
  • WIG-Budownictwo: 10,7% w lipcu, 43% od początku roku (najlepszy wynik YTD)
  • WIG-Motoryzacja: 9,75% w lipcu, 41,5% od początku roku

Sprawdź również: Bitcoin za pół miliona dolarów? To mniej abstrakcyjne niż myślisz - kolejny cykl właśnie się realizuje!

 

Najlepsze i najgorsze spółki z WIG20

W lipcu, spośród spółek z indeksu WIG20, bez wątpienia najlepiej radził sobie PGE, co jest pokłosiem rządowej decyzji o wydzieleniu aktywów węglowych w ramach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. PGE w lipcu wzrósł o niecałe 17%, kończąc miesiąc przy kursie 8,5220 PLN. Od początku roku kurs wzrósł o ponad 25%.

Na drugim miejscu pod względem stopy zwrotu w WIG20 znalazł się Alior Bank, który w lipcu odnotował wzrost o 14,5%. Tym samym Alior jest najmocniej rosnącym walorem WIG20 od początku roku - jego notowania od 1 stycznia wzrosły łącznie o 67,8%.

Reklama

Na drugim biegunie WIG20 znalazł się Pepco Group - operator sklepów zanotował w lipcu spadek notowań o ponad 8%, jednocześnie tracąc od początku roku 13,7%.

Na drugim miejscu od końca znalazł się Dino Polska, który zazwyczaj bryluje pod względem stóp zwrotu. Akcje Dino straciły w samym lipcu 5,75%, jednak od początku roku stopa zwrotu wyniosła niecałe 20%.

W okresie styczeń-lipiec wśród spółek z WIG20 najgorzej radziła sobie Jastrzębska Spółka Węglowa, której akcje straciły łącznie 30%.

Spośród spółek z indeksu mWIG40 najmocniej rosły spółki energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa, co było związane z powstaniem NABE:

  • Enea odnotowała wzrost o 37% w lipcu, rosnąc o 48% od początku roku
  • Tauron Polska Energia wzrósł w lipcu o 32,4%, od początku roku notując stopę zwrotu 75,4%

Z pozostałych spółek w lipcu najmocniej rosły CI Games (23,9%) oraz Amrest (23,7%) i Livechat Software (23%). Na uwagę zasługuje wzrost CCC, którego akcje poszły w górę o 18% w samym lipcu.

Reklama

Najwyższą stopę zwrotu od początku roku zanotował wspomniany już CI Games (155%) oraz Benefit Systems (128%).

Czytaj także: Ten indeks zaskakuje! Takich wzrostów nie było od... końca XIX wieku

 

A jak wygląda to w szerszej, w tym również globalnej,  perspektywie od początku roku?

Czytaj więcej