Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wiadomości ekonomiczne z kraju i ze świata

Wczoraj dostaliśmy cały zestaw publikacji z największej gospodarki świata. Twarde dane – sierpniowa sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa – były niejednoznaczne, ale w sumie można je ocenić lekko negatywnie względem oczekiwań. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,3% m/m sa (konsensus -0,1%), ale jednocześnie w dół zrewidowane zostały dane lipcowe (z 0% na -0,4%). Do tego sprzedaż z wyłączeniem samochodów spadła o 0,3% m/m sa. Konsumpcja dóbr w USA jest od jakiegoś czasu płaska, a strumień wydatków gospodarstw domowych rośnie (ale coraz wolniej) jeszcze w obszarze usług.

Produkcja przemysłowa spadła o 0,2% m/m sa (oczekiwano 0%) i dodatkowo odczyt lipcowy został zrewidowany w dół (z 0,6% do 0,5%). Przemysł w USA, napędzany m.in. ożywieniem w motoryzacji, ostatnio pozostaje w trendzie wzrostowym, ale sierpień przyniósł sygnał przyhamowania w tym obszarze, m.in. za sprawą słabszego automotive. Mieszane sygnały nadeszły ze strony wrześniowych regionalnych wskaźników koniunktury w przemyśle. Indeks Philly Fed cofnął się z 6,2 do -9,9 (oczekiwano 2,4), a NY Empire State wzrósł z -31,3 do -1,5 (oczekiwano -12,7). Warto odnotować, że w obu przypadkach w trendzie spadkowym utrzymują się subindeksy cen płaconych przez producentów, co powinno redukować presję inflacyjną. Po wczorajszych danych z USA obniżył się nowcast Fed Atlanta dla amerykańskiego PKB, który obecnie pokazuje już tylko wzrost o 0,5% SAAR w 3Q’22. Rynki zareagowały raczej negatywnie. Sierpniowe dane jak do tej pory pokazały, że gospodarka jest w marazmie, przy wysokiej inflacji.

 

Notowania rynkowe (Polska i świat): cały zestaw publikacji z największej gospodarki świata (i nie tylko) - komentarz  - 1Notowania rynkowe (Polska i świat): cały zestaw publikacji z największej gospodarki świata (i nie tylko) - komentarz  - 1

Reklama

 

Znaczne przyspieszenie krajowej inflacji CPI potwierdzone

Wczoraj GUS opublikował szczegółowe sierpniowe dane o inflacji konsumenckiej. Odczyt flash został potwierdzony – CPI wzrosła z 15,6% r/r do 16,1% r/r. Nie zmienia się też nasz szacunek inflacji bazowej, uważamy, że ta w sierpniu wzrosła z 9,3% r/r w lipcu do 9,9% r/r. Po sygnałach hamowania momentum w tym obszarze przez ostatnie dwa miesiące, mamy przyspieszenie momentum. W sierpniu drugi miesiąc z rzędu był redukowany wpływ komponentu paliw na inflację. Natomiast wyraźnie przyspieszyły ceny w innych obszarach, tj. żywności (królował cukier: 41,% m/m), nośników energii (opał: 12,1% m/m) i wspomnianej inflacji bazowej. Ewidentnie widać nasilenie dalszych skutków ubocznych wojny w Ukrainie, w tym m.in. transmisji kryzysu energetycznego do cen konsumenckich. Pomimo braku hamowania inflacji RPP daje jednoznaczne sygnały chęci wygaszania cyklu podwyżek stóp procentowych, co z jednej strony redukuje oczekiwania dot. docelowej stopy procentowej (uważamy, że główna dojdzie w okolice 7% z obecnych 6,75%), a z drugiej oddala perspektywy powrotu inflacji do celu.

 

Notowania rynkowe (Polska i świat): cały zestaw publikacji z największej gospodarki świata (i nie tylko) - komentarz  - 2Notowania rynkowe (Polska i świat): cały zestaw publikacji z największej gospodarki świata (i nie tylko) - komentarz  - 2

 

Niezłe dane z Chin

Reklama

Dziś rano publikowane były ważne sierpniowe dane z chińskiej gospodarki. Wszystkie zaskoczyły lekko in plus. Sprzedaż detaliczna rosła o 5,4% r/r wobec oczekiwanych 3,3% r/r, produkcja przemysłowa o 4,2% r/r wobec 3,8% r/r, a stopa bezrobocia obniżyła się z 5,4% do 5,3%. Dane generalnie mogą być odebrane jako sygnał nieco większej witalności gospodarstw domowych w okresach złagodzenia obostrzeń epidemicznych. Ogólny obraz chińskiej gospodarki mającej problemy z epidemią i kryzysem na rynku nieruchomości nie zmienia się jednak znacząco i jest mało prawdopodobne, aby PKB w tym roku rósł szybciej niż 4%.

Czytaj więcej

Artykuły związane z wiadomości ekonomiczne z kraju i ze świata