Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

w jakie spółki warto inwestować w 2023

Alphabet i Microsoft dominują w portfelach najsprytniejszych amerykańskich zarządzających z firm inwestycyjnych i ubezpieczeniowych – wynika z analizy portalu Morningstar, publikowanej jako zestawienie Ultimate Stock-Pickers. Jednocześnie, były to jedne z najchętniej wyprzedawanych walorów w II kwartale 2023.

 

  • Sprytni inwestorzy stawiają głównie na te spółki, które oferują unikalne produkty i usługi.
  • Alphabet i Microsoft dominują w portfelach spryciarzy.
  • W II kwartale 2023 spryciarze najchętniej kupowali akcje spółek Paccar, UnitedHealth Group oraz Pfizer.
  • Co ciekawe, wśród najchętniej sprzedawanych walorów były Alphabet i Microsoft.

 

Od 10 lat portal Morningstar prowadzi rejestr Ultimate Stock-Pickers, którego celem jest odkrywanie pomysłów inwestycyjnych, które najlepsi analitycy i zarządzający funduszami uważają za atrakcyjne. Morningstar analizuje stan portfeli 25 menedżerów z funduszy i firm ubezpieczeniowych. Na tej podstawie eksperci Morningstar identyfikują trendy oraz wykonują podsumowania prezentujące 10 spółek, które są ulubionymi papierami sprytnych inwestorów, oraz 10 najchętniej kupowanych i sprzedawanych akcji w danym kwartale.

Zobacz także: Dywidendy od spółek z GPW – zobacz co będzie się działo! Spółka paliwowa podzieli się zyskiem przy stopie blisko 12%

 

Alphabet i Microsoft dominują w portfelach spryciarzy

Reklama

Oczywiście, analizując dane Ultimate Stock-Pickers należy pamiętać, że są one upubliczniane z dość dużym opóźnieniem. To oznacza, że zarówno kursy akcji, jak i sytuacja fundamentalna poszczególnych spółek mogły ulec znacznej zmianie od momentu, w którym sprytni inwestorzy wkładali je do portfeli. Dlatego Morningstar zachęca inwestorów do analizy papierów wartościowych na obecnych poziomach, do wykonania wyceny przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.

Ciekawe jest to, że analiza przeprowadzona przez Morningstar wykazała, iż 8 z 10 spółek o największym potencjale inwestycyjnym ma tzw. fosę ekonomiczną. To oznacza, że sprytni inwestorzy stawiają głównie na te spółki, które oferują tak unikalne produkty i usługi, że nie mają konkurencji.

Biorąc pod uwagę, że wielu z Ultimate Stock-Pickers to inwestorzy długoterminowi, nie jest zaskoczeniem, że lista Top 10 spółek jest taka sama, jak w poprzednim kwartale. Alphabet (spółka holdingowa Google) i Microsoft utrzymały czołowe miejsca. Podobnie jak w I kwartale, Ultimate Stock-Pickers faworyzowali sektor usług finansowych (5 spółek na liście 10 najlepszych). Poza tym, są na niej 3 spółki z sektora technologicznego i po jednej z sektora usług komunikacyjnych i opieki zdrowotnej. „Nasze obecne szacunki wartości godziwej sugerują, że na dzień 1 czerwca br. spółki AppleMarsh & McLennan CompaniesUnitedHealth Group są notowane z premią, a zatem są przewartościowane” – ostrzegają analitycy Morningstar.

Zobacz również: Tej spółce wieszczono ogromne problemy, a tymczasem akcje mocno rosną! Czy nowa usługa pchnie je jeszcze wyżej?

 

TOP 10 spółek w portfelach Ultimate Stock-Pickers

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Morningstar

Reklama

 

Lider chmury ma zasłużoną pozycję

Analitycy Morningstar szczególną uwagę w TOP 10 zwracają na Microsoft, którym od 2014 roku kieruje Satya Nadella. „Menedżer przekształcił Microsoft w lidera chmury, który jest jednym z dwóch dostawców chmury publicznej. Microsoft przyjął ruch open-source i w dużej mierze przeszedł z tradycyjnego modelu licencji wieczystej na model subskrypcji. Firma odniosła również duży sukces w sprzedaży użytkownikom droższych wersji Office 365. Czynniki te przyczyniły się do powstania bardziej skoncentrowanej firmy, która oferuje imponujący wzrost przychodów przy wysokich i rosnących marżach” – wskazuje analityk Morningstar Dan Romanoff.

Azure jest centralnym elementem „nowego” Microsoftu – wskazuje Romanoff. Szacuje on, że Azure jest już biznesem o wartości około 45 mld USD, który to biznes w roku fiskalnym 2022 wzrósł w oszałamiającym tempie 45%. „Azure ma kilka wyraźnych zalet, w tym to, że oferuje klientom bezbolesny sposób eksperymentowania i przenoszenia wybranych obciążeń do chmury, tworząc płynne środowisko chmury hybrydowej. Ponieważ obecni klienci pozostają w tym samym środowisku Microsoft, aplikacje i dane są łatwo przenoszone z lokalizacji lokalnej do chmury. Microsoft może również wykorzystać swoją ogromną zainstalowaną bazę wszystkich rozwiązań Microsoft jako punkt kontaktowy do przeniesienia na platformę Azure. Azure jest doskonałym punktem wyjścia dla nowych trendów w sztucznej inteligencji, inteligencji biznesowej i Internetu Rzeczy, ponieważ nadal uruchamia nowe usługi skupione wokół tych szerokich tematów” – wskazuje analityk Morningstar.

W opinii analityka Morningstar, Microsoft zmienia swoje tradycyjne produkty lokalne w rozwiązania SaaS oparte na chmurze, a Office 365 zachowuje swój wirtualny monopol na oprogramowanie biurowe, co nie zmieni się w dającej się przewidzieć przyszłości – uważa Romanoff. „Firma w coraz większym stopniu ukierunkowuje również swoją działalność związaną z grami w stronę stałych przychodów i rezydowania w chmurze. Klienci będą nadal napędzać przejście z rozwiązań lokalnych na rozwiązania chmurowe, a wzrost przychodów pozostanie solidny, a marże będą się poprawiać przez kilka następnych lat” – uważa Romanoff.

Zobacz również: Skarb Państwa zakłada o ponad połowę wyższe wpływy z dywidend - kto da najwięcej?

 

Uwaga na koncerny zdrowotne i producenta ciężarówek

Jeśli chodzi o TOP 10 najpopularniejszych akcji, które były kupowane przez sprytnych inwestorów w II kwartale 2023, to szczególną uwagę należy zwrócić na producenta ciężarówek Paccar, który został zakupiony przez cztery fundusze w ciągu kwartału – uważają analitycy Morningstar. Jednak 5 funduszy wkładało do swoich portfeli akcje koncernów z sektora ochrony zdrowia: UnitedHealth Group oraz Pfizer.

Reklama

 

TOP 10 pozycji w portfelach Ultimate Stock-Pickers – kupno (2Q23)

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Morningstar

 

Analityk Morningstar Dawit Woldemariam uważa, że Paccar nadal będzie jednym z dwóch największych producentów ciężarówek, nawet w obliczu ewentualnego przejścia rynku na pojazdy autonomiczne i elektryczne. „Firma od dawna znana jest ze swoich ciężarówek premium marek Kenworth, Peterbilt i DAF. Ciężarówki Paccar są jednymi z najbardziej wydajnych, trwałych i oszczędnych na rynku. Czynniki te doprowadziły do ukształtowania się doskonałej reputacji marki wśród właścicieli flot i kierowców ciężarówek” – wskazuje analityk Morningstar.

Strategia Paccar koncentruje się na tworzeniu wysokiej jakości produktów premium, co zdaniem Woldemariama będzie nadal przekładać się na krótkoterminowy wzrost udziału w rynku. Uważa on również, że Paccar będzie nadal rozszerzał swój globalny zasięg, ponieważ władze rządowe w Brazylii, Indiach, Chinach i Australii wprowadzają nowe normy emisji. Woldemariam uważa, że zmusi to właścicieli flot do odświeżenia „stada” o ciężarówki bardziej zgodne z normami emisji spalin, a stanie się to w ciągu najbliższych kilku lat, na czym skorzysta Paccar.

Reklama

Branża transportu ciężarowego przechodzi obecnie fundamentalną zmianę, spowodowaną nowymi przepisami dotyczącymi emisji CO2 na całym świecie. Paccar dokonuje dziś niezbędnych inwestycji, aby odnieść sukces w świecie bezemisyjnym. Na początku 2021 r. firma nawiązała współpracę z Aurorą, dostawcą oprogramowania do autonomicznej jazdy. Paccar będzie się wyróżniał w najbliższym czasie, biorąc pod uwagę silne wiatry w branży transportu ciężarowego. Paccar będzie jednym z wiodących graczy w branży transportu ciężarowego i będzie w dużej mierze zeroemisyjny. Firma może wykorzystać wysokie zyski z działalności związanej z olejem napędowym do finansowania inwestycji” – przekonuje Woldemariam.

Czytaj także: Znany i mocno kontrowersyjny inwestor zapowiada krach w nieruchomościach, wtóruje mu Musk! Czy na rynku jest aż tak źle?

 

Big Techy chętnie wyprzedawane

Jeśli chodzi o to, których akcji najchętniej sprytni inwestorzy pozbywali się z portfeli, to na podium jest wielka bigtechowa trójca: Alphabet, Microsoft i Meta Platforms. Cztery spółki z listy są notowane z dyskontem w stosunku do szacunków wartości godziwej.

 

TOP 10 pozycji w portfelach Ultimate Stock-Pickers – sprzedaż (2Q23)

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Morningstar

Reklama

 

Zdaniem analityków Morningstar, na uwagę zasługuje JP Morgan Chase, który obecnie notowany jest z dyskontem w stosunku do szacowanej wartości godziwej wynoszącej 153 USD. JPMorgan Chase jest prawdopodobnie najbardziej dominującym bankiem w Stanach Zjednoczonych, bo jest zarówno wiodącym bankiem inwestycyjnym, bankiem komercyjnym, bankiem detalicznym oraz franczyzą zarządzania aktywami i majątkiem.

JPMorgan zaczął cykl ekspansji w 2022 r. Inwestycje mają być kontynuowane w 2023 r. Analitycy Morningstar spodziewają się, że bank będzie zdobywał coraz większy udział w różnych liniach biznesowych i segmentach. Prowadzi on również ekspansję zagraniczną - zainwestował w Brazylii i Wielkiej Brytanii, gdzie planuje zbudować pełne usługi bankowe, koncentrując się na platformach cyfrowych. Przypomnijmy, że to właśnie JPM przejął First Republic Bank, co powinno mu wyjść na zdrowie – uważają analitycy Morningstar.

Zobacz również: Fundusze pozbywają się akcji polskiego giganta e-commerce. Kurs akcji spada, choć... nie powinien

Czytaj więcej