Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

VeloBank

Dzisiejszy poniedziałek nosi miano “Blue Monday” i zgodne z symboliką, jest to jeden z najbardziej pesymistycznych i przytłaczających dni w roku. Patrząc na zachowanie głównych indeksów GPW, nie sposób zaprzeczyć…

 

  • Jak zakończył sesję WIG20?
  • Który indeks sektorowy wzrósł najmocniej?
  • Co dalej z głośną sprawą VeloBanku? 

 

 

Czerwony poniedziałek na GPW

Reklama

Główne indeksy zakończyły sesję na czerwono. WIG20 spadł o 1,45%, mWIG40 o 1,26%, a sWIG80 o 0,85%. Wśród indeksów sektorowych odnotowano największy spadek w przypadku WIG-odzież (-3,63%). Na plusie dzień zakończyły z kolei WIG-budownictwo (-+0,73%) czy WIG-spożywczy (+0,44%).   

Wśród najmocniej rosnących akcji w trakcie poniedziałkowej sesji należy wskazać Plaza Centers (+23,51%), Games Operators (+6,57%) czy Brand24 (+6,38%). Najmocniej spadały natomiast Euco (-12,78%), Fon (-10,85%) oraz Capitea (-5,71%). Na GPW wzrosły ceny akcji 125 spółek, 210 spadły, a 80 nie uległy zmianie. Obroty na rynku akcji wyniosły 815,59 mln zł, przy czym największe zostały zanotowane przez Dino Polska (130,74 mln zł). W piątek polska sieć traciła po ukazaniu się rozczarowującego raportu wynikowego Jeronimo Martins (Biedronka). Pojawiły się wówczas sugestie, że wyniki Dino pokażą podobne spadki. 

 

Zobacz również: Startup z GPW urósł już o ponad 300%, a analitycy mówią: KUPUJ

 

Statystyka sesji GPW - 15 stycznia 

 grafika numer 1 grafika numer 1 

Źródło: Stooq.pl

Reklama

 

Zmienność na rynkach była ograniczona przez święto w Stanach Zjednoczonych. W połowie stycznia obchodzony jest dzień pamięci o Martinie Luterze Kingu. 

 

 

"Spadki indeksów na naszej giełdzie w pierwszej połowie stycznia to raczej naturalna korekta na bardzo wykupionym po grudniu rynku akcji. O tym, że nasi rodzimi inwestorzy dopiero się rozpędzają, świadczą zarówno rosnące nabycia jednostek funduszy akcyjnych, jak też relatywnie dużo lepsze w ostatnich tygodniach zachowanie indeksów mniejszych spółek. Inwestorzy zagraniczni - tak bardzo zachęceni do inwestycji na GPW po październikowych wynikach wyborów - zrobili sobie chwilę przerwy, a o zmianie postrzegania naszego rynku nie świadczy zarówno zachowanie złotówki, jak i spadające rentowności naszych obligacji" - analizuje sytuację Michał Szukalski, analityk Q Value. 

Reklama

 

Zobacz również: Fundusze bitcoin ETF przyciągają pieniądze, a notowania BTC spadają

 

Zmiany w sektorze bankowym? Sprawa VeloBanku 

Zmiany czekają niemal cały sektor bankowy. Dziś przekazano informację o wpłynięciu ofert kupna VeloBanku. Szacuje się, że sprzedaż powinna zostać zrealizowana do końca marca tego roku. Obecnie trwa analiza przedstawionych propozycji. Warto przypomnieć, że VeloBank to podmiot, który powstał w wyniku restrukturyzacji Getin Noble Banku. Wniesiono aktywa z wyłączeniem kredytów walutowych. Pojawiają się sugestie, kto może stać za ofertami. Nieoficjalnie mówi się o funduszach private equity Cerberus i JC Flowers. 

 

Zobacz również: Giełdy akcji po wielkiej zmianie - “Nie pamiętam takiego rynku”. Ekspert zaleca ostrożność

Czytaj więcej